Podróże

12 kolejnych pomysłów dla inteligentnych miast i budynków

Czytaj też poprzedni artykuł o konkursie Cognicity Challenge: “12 pomysłów dla inteligentnych miast przyszłości”.

W kategorii „Zintegrowane rozwiązania do zarządzania zasobami” sześć firm walczyło o możliwość przetestowania swoich usług przez firmę Canary Wharf Group. Istnieje spora szansa, że jeszcze nigdy nie spotkaliście się z technologiami prezentowanymi poniżej, mogącymi znacząco zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo inteligentnych miast oraz ich przyjazność dla środowiska.

Inteligentne miasta będą wymagać inteligentnych sieci i wydajnych instalacji energetycznych

Firma Stinex pracuje na przykład nad technologią wykorzystującą czujniki oraz dane pozyskiwane od innych firm w celu dostarczania w czasie rzeczywistym informacji na temat ruchu pieszych, kolejek w poszczególnych miejscach, liczby osób na ulicach i opóźnień pociągów. Na podstawie tych informacji mieszkańcy inteligentnych miast będą mogli podejmować bardziej przemyślane decyzje na temat kierunku i sposobu podróży.

Z kolei firma Power Drive Efficiency poszukuje sposobów na ograniczenie zużycia energii. Do tego celu wykorzystuje technologie identyfikujące możliwości zwiększenia efektywności energetycznej systemów silnikowych (nawet o 40 proc.), takich jak windy i schody ruchome. Firma Open Energi ma jednak ambitniejszy plan. Dużo ambitniejszy. Opracowana przez nią technologia Dynamic Demand już dziś pomaga brytyjskiemu dostawcy energii — firmie National Grid — w czasie rzeczywistym równoważyć podaż i popyt na energię elektryczną.

Ostatnia trójka uczestników konkursu Cognicity Challenge w kategorii „Zintegrowane rozwiązania do zarządzania zasobami” również jest związana z branżą energetyczną, jednak ich podejście do sprawy jest zgoła odmienne.

Strawberry Tree
Wizja firmy Strawberry Energy to inteligentne miasta pełne zasilanych energią słoneczną stacji ładowania urządzeń — tj. miejsc, w których będziemy mogli zatrzymać się, aby podładować nasz telefon i uciąć sobie pogawędkę.

Dla porównania: rozwiązania sprzętowe i programowe firmy Kiwi Power służą do monitorowania i kontrolowania najważniejszych urządzeń pracujących w budynkach oraz ograniczania ich zbędnej pracy w czasie największego zapotrzebowania na energię elektryczną. Strawberry Energy promuje natomiast tworzenie całkowicie nowych konstrukcji — powszechnie dostępnych, zasilanych energią słoneczną stacji ładowania, zwanych Strawberry Tree, czyli truskawkowymi drzewami. Konstrukcje te mogą okazać się zbawienne dla osób potrzebujących doładować swój smartfon lub tablet z dala od standardowego źródła energii.

Ostatnim uczestnikiem konkursu w tej kategorii jest firma SEaB Energy, pracująca nad rozwiązaniem, które pozwoli nam uzyskać dodatkową energię z opadów organicznych. Opracowane przez firmę kontenery Muckbuster i Flexibuster to wysoce zaawansowane beztlenowe komory fermentacyjne, zdolne przekształcać odpady roślinne i żywnościowe oraz obornik w darmowe ciepło i energię elektryczną.

SEaB Energy Muckbuster
To nie jest zwykły kontener transportowy. To jeden z kontenerów Muckbuster firmy SEaB Energy, zdolny zmieniać odpady żywnościowe w biogaz.

To niejedyna korzyść płynąca z takiego rozwiązania. Właściciele kontenerów Muckbuster lub Flexibuster mogą dzięki nim ograniczać koszty utylizacji odpadów lub nawet uzyskiwać dodatkowy przychód ze sprzedaży mulczu lub nawozów będących produktem ubocznym procesu przetwarzania.

Rozszerzona rzeczywistość w służbie straży pożarnej

„Zautomatyzowane systemy zarządzania budynkami” to kategoria, która na pierwszy rzut oka ma niewiele wspólnego ze światem nowoczesnych technologii. Mimo to wszystkie sześć firm walczących o finał konkursu Cognicity Challenge w pełni zasługuje na to, aby ich rozwiązania znalazły swoje miejsce w inteligentnych miastach.

Trudno o bardziej inteligentne rozwiązanie niż OrbiFire — mające za zadanie udostępnić strażakom trójwymiarowe plany budynków oraz funkcje śledzenia osób za pomocą hełmów rozszerzonej rzeczywistości iVisor, zdolnych wyświetlać dane wizualne w czasie rzeczywistym. Każdy chyba zgodzi się ze stwierdzeniem, że inteligentne miasta wymagają równie inteligentnego działania służb ratunkowych.

Autorzy OrbiFire konkurowali z trzema innymi firmami — Future Decisions (odpowiedzialną za inteligentny system sterowania ogrzewaniem, oświetleniem i klimatyzacją budynków), Exa-Informatics (tworzącą agregatory danych i narzędzia analityczne dla Internetu przedmiotów) oraz Boldmind (autorami systemu flow.city analizującego wzorce przepływu osób i warunki otoczenia w celu zwiększania skuteczności ukierunkowanych reklam z branży handlu elektronicznego).

Poza nimi w konkursie brało udział jeszcze dwoje uczestników. Pierwszym z nich była firma Demand Logic — autorzy internetowej platformy pozwalającej przedsiębiorcom wizualizować zużycie energii oraz podejmować stosowne działania na rzecz jego redukcji. Ostatnim z pretendentów była firma Converge, wykorzystująca technologię czujników przeznaczonych dla Internetu przedmiotów w celu gromadzenia rozmaitych danych na temat placów budowy i obiektów medycznych — takich jak lokalizacja pracowników i poziom hałasu.

Boldmind flow city
Opracowana przez firmę Boldmind platforma flow.city pozwala na rejestrowanie i analizowanie lokalnych danych oraz podejmowanie stosownych działań zwiększających sprzedaż w oparciu o liczbę osób, warunki pogodowe i dane społecznościowe.

Kto wygrał? Do finału konkursu Cognicity Challenge zakwalifikowały się firmy Demand Logic oraz SEaB Energy, otrzymując przy tym nagrody w wysokości 50 tysięcy funtów oraz możliwość wystawienia swoich rozwiązań na prawdziwą próbę na terenie kompleksu Canary Wharf.

Obok nich swoje technologie zaprezentują również firmy Polysolar i Voyage Control — laureaci w kategoriach „Zintegrowany transport” oraz „Zrównoważone budownictwo”. Jeśli przeoczyliście artykuł na ich temat, możecie znaleźć go tutaj.

— To jednak wciąż nie koniec rywalizacji. W dwóch ostatnich kategoriach — „Wirtualne projektowanie i budownictwo” oraz „Internetowe gospodarstwa domowe” — zmierzy się kolejnych 12 firm pragnących wdrożyć swoje nowatorskie technologie na terenie Londynu. Już wkrótce udostępnimy trzecią odsłonę serii dotyczącej inteligentnych miast, w której będziecie mieli okazję poznać je z bliska — Dean Evans (@evansdp)

 

Użyty obraz (c) Cristian Teichner/Shutterstock

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story