Podróże

12 pomysłów dla inteligentnych miast przyszłości

Zainicjowany przez firmę Canary Wharf Group i prowadzony pod patronatem firmy Intel konkurs Cognicity Challenge powstał, aby „zidentyfikować i wspomóc możliwości rozwoju technologii inteligentnych miast”. Sześć konkursowych kategorii obejmuje wszystkie aspekty tej dziedziny rozwiązań — od zrównoważonego budownictwa, poprzez połączone z siecią domy, aż po wirtualne projektowanie. Znamy już pierwszych finalistów.

W kategorii „Zintegrowany transport” brało udział sześć startupów, walczących o dwa finałowe miejsca oraz szansę na dalszy rozwój swoich koncepcji i wdrożenie ich na terenie kompleksu biurowego Canary Wharf.

Alchera Technologies zaprezentowała technologię śledzenia rzucającą wyzwanie tradycyjnym metodom satelitarnym. Nowe rozwiązanie wykorzystuje w tym celu kamery oraz algorytmy uczenia maszynowego, pozwalając na dostarczanie informacji na temat trasy podróży w czasie rzeczywistym. Dzięki analizie warunków ruchu drogowego i przepływu pasażerów inteligentne miasto połączone z mózgiem Alchera jest w stanie poradzić sobie z problemami korków ulicznych, kolejek i przepełnienia pojazdów, będącymi bolączką większości nowoczesnych metropolii.

MellowCabs
W pełni elektryczne taksówki MellowCab możemy wzywać za pomocą smartfonów. Za ładowanie ich akumulatorów odpowiadają natomiast umieszczone na dachu panele słoneczne.

Firma Voyage Control opracowała z kolei system, który na pierwszy rzut okna może być dla nas całkowicie niewidoczny. To nowatorska platforma „dopasowująca klientów do pustych samochodów ciężarowych, tak aby wykorzystać ich wolną przestrzeń ładunkową”. Zmniejszenie liczby niewykorzystywanych samochodów poruszających się po miejskich drogach pozwala nie tylko zapobiegać korkom i ograniczać zanieczyszczenie powietrza, lecz także oszczędzać cenny czas i pieniądze przewoźników towarowych.

Ideą inteligentnych cyfrowych miast jest ich łączność z siecią. BuzzStreets to aplikacja mająca za zadanie wykorzystać ten potencjał. Jej zadaniem jest wyszukiwanie w czasie rzeczywistym problemów związanych z podróżowaniem, wyświetlanie użytkownikom przedstawiających je zdjęć (tak aby mogli ocenić skalę problemu) oraz proponowanie alternatywnych tras umożliwiających ich ominięcie. Aplikacja jest już dostępna dla systemów Android i iOS. Mimo iż działanie całego systemu wciąż pozostawia wiele do życzenia, jego potencjał wydaje się być nad wyraz obiecujący.

Płytki Pavegen na lotnisku Londyn-Heathrow
W porcie lotniczym Londyn-Heathrow możemy dziś znaleźć 51 płytek Pavegen wykorzystujących energię kinetyczną do zasilania lamp LED umieszczonych ponad nimi.

Trzy przytoczone przez nas pomysły stanęły w szranki z trzema innymi — KnowNow (inteligentną usługą informacyjną, polecającą miejsca do jedzenia, spania, zabawy i zwiedzenia), PIE Mapping (przyjaznym rowerzystom systemem wyznaczania tras dla ciężkich pojazdów) oraz MellowCabs (trójkołowymi, zasilanymi energią słoneczną taksówkami dla podróżnych przykładających dużą wagę do przyszłości naszej planety).

W kategorii „Zrównoważone budownictwo” mogliśmy ujrzeć kolejne sześć startupów walczących o udział w finale konkursu. Wśród nich znalazły się takie projekty jak energooszczędne, połączone z chmurą oświetlenie firmy 8point3 LED (zapewniające o 85 proc. większe oszczędności od podobnych rozwiązań opartych o światło fluorescencyjne i halogenowe), a także system Jooxter wykorzystujący czujniki do wykrywania ruchu osób wewnątrz budynków. To z kolei pozwala na analizowanie ich przepływu, proponowanie tras i optymalizowanie wykorzystania powierzchni pomieszczeń.

Jooxter
Technologia śledzenia ruchu wewnątrz budynków wykorzystywana przez system Jooxter pozwala kierować użytkowników do wolnych obszarów roboczych bądź pustych pokojów konferencyjnych.

Kolejnym z uczestników konkursu była firma Pavegen odpowiedzialna za stworzenie płytek podłogowych gromadzących energię kinetyczną. Technologia ta już dziś z powodzeniem funkcjonuje na terenie portu lotniczego Londyn-Heathrow, stacji metra West Ham oraz kilku szkół. Najnowszym projektem firmy jest „zasilany siłą ludzkich mięśni” stadion w Rio de Janeiro. Według informacji producenta połączenie 200 płytek Pavegen oraz paneli słonecznych jest w stanie zasilić reflektory oświetlające stadion nawet przez 10 godzin.

Wystarczy wyobrazić sobie ilość energii, jaką mogłyby generować tysiące pieszych przemierzających chodnik Pavegen umieszczony w samym sercu kompleksu Canary Wharf.

Jeśli to wciąż zbyt mało, aby pobudzić Waszą wyobraźnię, być może projekt firmy Polysolar poradzi sobie lepiej. Firma ta opracowała bowiem fotowoltaiczne szkło solarne, które może znaleźć zastosowanie zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Wielkopowierzchniowe elewacje i zadaszenia, inteligentne, zasilane energią słoneczną szklarnie oraz, w przyszłości, całkowicie przezroczyste szyby zdolne gromadzić energię — to wszystko może stać się naszą rzeczywistością.

polysolar
Szkło fotowoltaiczne firmy Polysolar może być stosowane w wielu różnych rozwiązaniach — w tym na elewacjach budynków i dachach szklarni.

The Solar Cloth Company ma nieco inne podejście do zagadnienia odnawialnej energii niż jej konkurenci. Opracowane przez firmę lekkie, niedrogie i elastyczne panele słoneczne mogą znaleźć zastosowanie na dachach — z wyłączeniem ich konstrukcji nośnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja paneli słonecznych będzie możliwa również w przypadku budynków, których ograniczona nośność nie pozwala na instalację tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Ostatnim z projektów jest rozwiązanie firmy Quantum Waste, które ma w założeniu „raz na zawsze zmienić nasze podejście do recyklingu”. Dzięki zastosowaniu mniejszych, lokalnych punktów przetwarzania odpadów firma zapewnia klientom „kompleksowy i nieprzerwany dostęp do systemów recyklingu ograniczających emisję dwutlenku węgla, minimalizujących koszty i czas transportu oraz zwiększających odsetek przetwarzanych odpadów”.

xxxx
Pokryte cienką folią panele fotowoltaiczne firmy The Solar Cloth Company idealnie sprawdzają się w przypadku mniejszych konstrukcji dachów, takich jak widoczna na zdjęciu wiata parkingowa.

Te 12 ciekawych pomysłów z pewnością wpłynie na rozwój inteligentnych miast w przyszłości. Niestety, George Iacobescu, przewodniczący zarządu i dyrektor generalny firmy Canary Wharf Group, mógł wybrać tylko jednego zwycięzcę w każdej z kategorii.

Główne nagrody zdobyły firmy Voyage Control i Polysolar, a dodatkowe wyróżnienia otrzymały projekty firm Pavegen, 8point3 LED oraz PIE Mapping. Każda z firm otrzyma możliwość wdrożenia swoich produktów w toku dalszego rozwoju kompleksu Canary Wharf, prezentując tym samym przyszłe możliwości technologii inteligentnych miast.

— To jednak nie wszystko. W konkursie Cognicity Challenge dostępne były jeszcze cztery kategorie — „Zintegrowane rozwiązania do zarządzania zasobami”, „Zautomatyzowane systemy zarządzania budynkami”, „Wirtualne projektowanie i budownictwo” oraz „Internetowe gospodarstwa domowe”. To z kolei oznacza kolejne 24 niezwykłe pomysły, zdolne zmienić nasze miasta w inteligentne metropolie. Już wkrótce opowiemy o nich na łamach magazynu IQ — Dean Evans (@evansdp)

Użyty obraz: Copyright QQ7/Shutterstock.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story