STEM

3840 x 2160 powodów do radości

Szymon Adamus Writer

Producenci telewizorów jeszcze nie do końca wiedzą, jak chcą nazywać tę nowinkę. Ultra HD, 4K, UHD – co chwilę pojawiają się nowe pomysły. Wszystko sprowadza się jednak do jednego: rozdzielczości. Ultra HD to nowy standard w telewizorach i monitorach, naturalny krok w rozwoju tego sprzętu. Obecnie większość odbiorników ma matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. To znane Wam dobrze Full HD. W przypadku Ultra HD rozdzielczość wzrasta do 3840 x 2160 pikseli (w domu, bo w wersji kinowej czasem jest nieco inna, ale podobna).

UHD - rozdzielczości Fot. na licencji CC 0 Wikipedia
Takie – proporcjonalnie – wymiary miałyby ekrany telewizorów w różnych standardach rozdzielczości, gdyby zagęszczenie punktów wyświetlanych na tej samej powierzchni było zawsze takie samo.

Wyższa rozdzielczość to większa ostrość obrazu, więcej szczegółów, więcej miejsca na pulpicie w wersji komputerowej… Sama radość! Problemem jest jednak sprzęt i treść. Szczególnie to drugie.

Rok temu kupno telewizora 4K było ryzykowne. Dopiero dopracowywano standardy i możliwe były zmiany. Do tego taki sprzęt kosztował więcej niż niejeden nowy samochód. Dzisiaj pod tym względem jest lepiej. Wiadomo już, że dominującym kodekiem obrazu będzie HEVC i że do pełni szczęścia nasz telewizor musi mieć jeszcze wsparcie dla systemu HDCP 2.2. Mając te dwie technologie „na pokładzie”, jesteśmy w miarę bezpieczni. Co więcej, sprzęt potaniał i dzisiaj kupno ekranu UHD wcale nie musi wiązać się z wzięciem kredytu na 30 lat.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chcemy być na czasie, to konieczna jest zmiana telewizora, a w przyszłym roku być może również odtwarzacza Blu-ray. Organizacja standaryzująca ten nośnik szykuje wsparcie dla filmów w 4K. Idzie jej to ślamazarnie wolno, ale pod koniec roku 2015 nowy standard ma „już” być gotowy. Co wtedy? Oczywiście zmiana sprzętu. Bo dlaczego nie?

UHD - Samsung Strefa VOD UHD Fot. Samsung
Strefa VOD UHD w telewizorach Samsunga.

Do tego wszystkiego dochodzi największy problem z Ultra HD – brak treści. Nowe filmy są już kręcone w takich (a nawet wyższych) rozdzielczościach, ale wciąż nie ma jednego, ustandaryzowanego nośnika fizycznego. Obecnie filmy i seriale UHD dostępne są niemal wyłącznie w dystrybucji cyfrowej. W USA Sony ma niezłą ofertę na swoje filmy ściągane w znakomitej jakości do zewnętrznego odtwarzacza. Są też Amazon, Hulu i Netflix, które też zaczynają swój romans z superwysoką rozdzielczością.

W Polsce wybór jest mniejszy, ale, o dziwo, na tle większości świata i tak imponujący. Prym wiodą u nas Samsung i LG, które w swoich platformach Smart TV oferują aplikacje Strefa VOD UHD (Samsung) i FilmBox Live (LG) zapełnione kilkudziesięcioma filmami w wyższej rozdzielczości. Co prawda 4K streamowane z sieci nie jest tym, co tygryski lubią najbardziej (za mały bitrate, by szczęka opadła na ziemię), ale jest to przynajmniej bardzo wyraźny ukłon w stronę klientów, którzy zdecydowali się na zakup nowego odbiornika.

Szukacie telewizora 4K o jakości obrazu zbliżonej do ideału? Panasonic AX900 zachwyci nawet najbardziej wymagających koneserów.
Szukacie telewizora 4K o jakości obrazu zbliżonej do ideału? Panasonic AX900 zachwyci nawet najbardziej wymagających koneserów.

Oprócz tego fan Ultra HD może podłączyć do telewizora komputer i włączyć jakąś grę. Problemem jest brak idealnego wsparcia w kartach graficznych oraz fakt, że pecet do takich zabaw musi być istnym potworem.

Czy wszystko to oznacza, że nie powinniśmy interesować się Ultra HD? Wręcz przeciwnie! Początek jest zawsze trudny, a mimo to wiele firm staje już na wysokości zadania. W ciągu dwóch lat 4K zmieniło się z ciekawostki, która być może będzie coś znaczyć w przyszłości, w jeden z wiodących trendów na rynku. Ceny sprzętu stopniały w oczach, usług jest coraz więcej, a wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat UHD może stać się nowym standardem w większości telewizorów o przekątnej powyżej 55 cali.

Zatem zanim zaczniemy zmieniać telewizory na projektory holograficzne, cieszmy się wyższą rozdzielczością. Nawet jeśli póki co jest jej tak niewiele.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story