Nauka

Praca doktorska Stephena Hawkinga dostępna!

Wreszcie, po 50 latach udostępniono w Internecie rozprawę doktorską Stephena Hawkinga – fundament jego kariery naukowej.

Hawking jest zdecydowanie najbardziej poważanym żyjącym naukowcem świata – pomimo tego, że nie otrzymał jeszcze nagrody Nobla. Jego figura znajduje się w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie. Naukowiec pojawiał się gościnnie w takich serialach jak „Teoria wielkiego podrywu” i „Star Trek: Następne pokolenie”. „Krótka historia czasu”, jego książka popularnonaukowa z 1988 roku, została przetłumaczona na 40 języków, sprzedała się w nakładzie około 10 milionów egzemplarzy i była na liście bestsellerów tygodnika Sunday Times przez 237 tygodni – dłużej niż jakakolwiek inna książka. Krótko mówiąc, Stephen Hawking jest megagwiazdą.

Mamy dobre wieści dla każdego, kto jest zainteresowany jego wczesnymi pracami: po ponad 50 latach Uniwersytet Cambridge udostępnił jego pracę doktorską w ramach „Tygodnia otwartego dostępu”. Można ją przeczytać i bezpłatnie pobrać z otwartego repozytorium. Pod warunkiem, że technika na to pozwoli. W ciągu kilku godzin od udostępnienia strona z rozprawą została odwiedzona 60 tysięcy razy. Momentami zapotrzebowanie było tak duże, że witryna zawieszała się pod naporem użytkowników.

 

Obowiązkowy zdalny dostęp do prac doktorskich w Cambridge

Nikt nie wie, ilu odwiedzających rzeczywiście przeczytało i zrozumiało 134-stronicową pracę, zatytułowaną „Properties of Expanding Universes” („Właściwości rozszerzających się wszechświatów”). Traktująca o teoretycznej astronomii i kosmologii rozprawa nie jest lekką lekturą. Zajmuje się kwestą powstania wszechświata oraz konsekwencjami ekspansji dla jego dalszego rozwoju.

Udostępnienie rozprawy doktorskiej Hawkinga jest prawdopodobnie wynikiem powstałej w ostatnich latach tendencji do otwartego dostępu do publikacji. W ten sposób Cambridge próbuje nakłonić badaczy, aby umieszczali owoce swojej pracy w internetowym archiwum uczelni.

 

Hawking pionierem ogólnodostępnej wiedzy

„Każdy, gdziekolwiek się znajduje, powinien mieć swobodny dostęp nie tylko do moich badań, ale również do wyników pracy każdego wielkiego i dociekliwego umysłu zajmującego się dowolną dziedziną wiedzy” – wyjaśnił autor pracy po jej udostępnieniu. „Każde pokolenie stoi na ramionach swoich poprzedników” – powtórzył myśl, którą po raz pierwszy wypowiedział jako młody doktorant zainspirowany dziełami Isaaca Newtona, Jamesa Clerka Maxwella i Alberta Einsteina. Teraz ma nadzieję, że przekona ludzi do patrzenia w gwiazdy, aby „zastanowili się nad naszym miejscem we wszechświecie i spróbowali go zrozumieć”.

Oznaki stwardnienia zanikowego bocznego – nieuleczalnej choroby wpływającej na mięśnie i system nerwowy – były wyraźnie widoczne, gdy wciąż aktywny 24-letni badacz składał rozprawę doktorską w 1966 roku. Od końca lat 60. XX wieku Hawking korzysta z wózka inwalidzkiego, a od lat 80. porozumiewa się tylko za pomocą syntezatora mowy. Lama Nachman, główna inżynier w firmie Intel, odegrała kluczową rolę w utrzymaniu przez Hawkinga kontaktu ze światem zewnętrznym. Na koniec dodajmy, że z charakterystyczną dla Brytyjczyków skromnością słynny badacz wyraził nadzieję, że po uzyskaniu dostępu do jego pracy doktorskiej nikt nie będzie nią zawiedziony.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story