Innowacje techniczne

Szósta generacja procesorów Intel

Writer

Ścieżki przewodzące prąd w najnowszych procesorach Intel mają grubość zaledwie 14 nanometrów. To tak niewiele, że trudno sobie nawet taką wielkość (małość?) wyobrazić. Przysłowiowo cienki ludzki włos ma średnicę circa 60 – 100 tys. nm. Przyjmijmy tę niższą wartość. I podzielmy przez czternaście. To oznacza, że najcieńszy włos z naszej głowy jest grubszy od ścieżki w procesorze Intel aż 4285 razy! Z drugiej strony, średnica atomu krzemu wynosi 0,234 nanometra. Grubość ścieżki przewodzącej to zatem 60 atomów krzemu. Jak widać, Intel w swoim najbardziej zaawansowanym dziś procesie produkcyjnym operuje w skali nie mikroskopijnej nawet, ale – jeśli można tak rzec – wręcz nanoskopijnej.

Enthusiast_6gen_static_banner_728x90_PL

Procesory Intel Core szóstej generacji noszą kodową nazwę Skylake, a od procesorów piątej generacji (Broadwell) różnią się udoskonaloną architekturą. W efekcie oferują większą wydajność przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Wymagają chipsetu Intel Z170, co oznacza konieczność wykorzystania nowej płyty głównej. Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K – bo tak nazywają się pierwsze procesory szóstej generacji, które trafiły na rynek – mogą współpracować z pamięcią nie tylko DDR3, ale także DDR4.

Literka “K” przy nazwie oznacza, że procesor ma odblokowany mnożnik, a zatem da się go podkręcać. Entuzjaści będą zatem mogli wycisnąć z tych bardzo wydajnych konstrukcji jeszcze więcej mocy, by na przykład zwiększyć płynność działania nowych, wymagających gier lub skrócić czas – również bardzo obciążającej procesor – obróbki materiałów wideo.

modele_procesorów

Większa wydajność to większa szybkość działania gier i innych programów, zwłaszcza tych, w których wymagana jest duża liczba równoległych operacji zmiennoprzecinkowych. Potęgę procesorów Skylake docenią jednak wszyscy: od architektów korzystających ze skomplikowanych wirtualnych studiów projektowych, przez inżynierów dokonujących złożonych obliczeń, po miłośników obróbki zdjęć i montowania filmów w domowym zaciszu. Każdego ucieszy szybsze uruchamianie się komputera, krótszy czas reakcji przy sterowaniu dotykowym czy przełączaniu programów, obsługa rozdzielczości 4K Ultra HD. Procesory Skylake są również dostosowane do płynnej obsługi nowych funkcji Windows 10.

procki

 

Tu kupisz procesory Intel szóstej generacji:

komputronik x-kom logo-proline-sklep-flat-256x78
ntt morele.net sferis

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story