Rozrywka

Jak podróżować z dronem

Poza zasięgiem najdłuższego kijka do selfie, bardziej kameralne niż wiszący helikopter – drony z aparatami to nowa granica technologii fotograficznej.

W ciągu kilku ostatnich lat entuzjazm względem dronów do zdjęć osiągnął niebywały poziom. Teraz zwykli użytkownicy mogą robić profesjonalne zdjęcia z powietrza, których wykonanie było dotychczas możliwe tylko z użyciem sporego helikoptera i pokaźnego budżetu.

Drony są wymarzonym medium artysty. Wolne od grawitacji drony do zdjęć pozwalają kreatywnym umysłom wzlecieć i uchwycić świat z wyższej perspektywy.

Oto osiem praktycznych wskazówek, które ułatwią podróżowanie z bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV) – od wyboru odpowiedniego drona po wyjaśnienie przepisów dotyczących akumulatorów w samolotach.

Ludzie z dronami na ziemi
Zdjęcie dzięki uprzejmości Chase’a Guttmana.

1. Odpowiednie narzędzia

Nie ma nic ważniejszego niż właściwe narzędzie do pracy, a to oznacza wybór drona, który najbardziej odpowiada potrzebom fotografa.

Na rynku dostępna jest pełna gama urządzeń, od małych dronów w rozsądnej cenie po zaawansowane drony filmowe.

Mniejsze drony są lekkie i łatwe w transporcie, idealne podczas wymagających, długich wypraw i upamiętniania odległych przygód. Produkty takie jak DJI Spark i GoPro Karma zmieszczą się w wypchanej torbie – to przystępna opcja dla osób lubiących intensywne podróże.

Po drugiej stronie skali królują pokaźne statki powietrzne pokroju DJI Inspire 2 i Freefly Alta. Modele te wymagają specjalnych, ciężkich futerałów, które trudniej przenosić z miejsca na miejsce.

Duże i kosztowne urządzenia zapewniają niezrównaną jakość obrazu i najbardziej zaawansowane funkcje. Sprawdzają się na krótkich trasach w łatwo dostępne miejsca lub w dni, w których znajdzie się kilka dodatkowych rąk do pomocy w noszeniu sprzętu.

Pomiędzy tymi ekstremami znajdziemy DJI Phantom 4 i Yuneec Typhoon H z technologią 3D Intel RealSense, która pozwala dronowi wykrywać przeszkody i unikać ich. Dzięki średnim rozmiarom te zaawansowane urządzenia można zabrać ze sobą w plecaku.

 

2. Akumulatory

Warto zabrać kilka akumulatorów, aby wyciągnąć z lotu jak najwięcej. Pojedynczy akumulator pozwoli odkryć duży obszar, ale nie ma nic gorszego niż bateria rozładowująca się w trakcie lotu. Dodatkowe akumulatory zapewniają spokój i pozwalają fotografom zobaczyć więcej, niż planowali. Do robienia rozległych ujęć panoramicznych trzeba zabrać jeszcze więcej akumulatorów. Z uwagi na dużą pojemność baterii litowych trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić.

Akumulatorów do dronów nie można odprawiać w bagażu podczas lotów komercyjnych. Przed wniesieniem baterii litowo-polimerowych do kabiny pasażerskiej trzeba je rozładować. Najbezpieczniej transportować je w specjalnym ognioodpornym opakowaniu. Należy też pamiętać o podróżnych adapterach i konwerterach, aby móc ładować baterie w drodze.

 

3. Części zamienne!

Części zamienne pozwolą uniknąć wielu problemów w podróży. Śmigła to najczęściej ulegający uszkodzeniu element dronów i podobnych urządzeń. Właśnie dlatego drony często są wyposażone w zapasowe wirniki.

Drony w pobliżu latarni
Zdjęcie dzięki uprzejmości Chase’a Guttmana.

Warto mieć ze sobą małe części zamienne do swojego urządzenia. Po przewiezieniu drona przez pół świata najgorszą rzeczą, jaka może się nam przydarzyć, jest niemożność używania go z powodu kilku uszkodzonych lub brakujących części. Dzięki zestawowi zapasowych elementów łatwo jest naprawić mniejsze usterki.

 

4. Pakowanie

Kup specjalną torbę ochronną, która zniesie wstrząsy i ochroni drona przed niesprzyjającą aurą. Poszukaj takiej, która ma twardą powłokę zewnętrzną i wyściełane wnętrze z przegrodami na poszczególne części. Torba dopasowana do wymiarów urządzenia pozwala najwydajniej wykorzystać dostępną przestrzeń i ułatwia składanie go w terenie.

Dostępnych jest wiele rodzajów toreb: torby z kieszeniami, na kółkach oraz plecaki. Najmniejsze drony zmieszczą się we wzmocnionej kieszeni, którą można schować do torby. Plecaki zaprojektowane z myślą o przenoszeniu małych i średnich dronów doskonale sprawdzają się podczas pieszych wędrówek i innych wypraw. Można je wnosić na pokład samolotu.

Do transportu dużych urządzeń najlepiej nadają się torby na kółkach z twardą obudową i walizki.
Doskonale sprawdzają się do długiego przechowywania i jako bagaż rejestrowany.

 

5. Przepisy

Wyszukaj piękne miejsca i przestrzeń powietrzną dostępną dla dronów, aby najlepiej wykorzystać czas pracy baterii.

Sprawdzenie, czy przelot będzie bezpieczny i legalny, wymaga dokładnego zapoznania się z przepisami. Sprawdź przepisy lokalne i krajowe ˜– mogą być zupełnie odmienne w różnych krajach.

Szukając miejsca do przelotu, przeglądaj zdjęcia lotnicze i sporządź listę inspirujących i wartych uwagi lokalizacji. Mapy Google umożliwiają szukanie miejsc z lotu ptaka. Skorzystaj z wyszukiwarki grafiki Google, aby opracować spójny plan lotu. Wyobraź sobie tło i zastanów się, jak światło będzie zmieniać się w ciągu dnia.

 

6. Latanie z głową

Każdy, kto zaczyna przygodę z dronami, powinien najpierw nauczyć się efektywnego pilotażu. Ostatnią rzeczą, której chce doświadczyć początkujący, to dron roztrzaskany o drzewo sąsiada. Po wielu godzinach ćwiczeń obsługa systemu staje się drugą naturą, pozwalając fotografom skupić się na ważniejszych rzeczach – robieniu wyjątkowych zdjęć, nagrywaniu oszałamiających filmów i nierozbijaniu drona.

Autorzy zdjęć lotniczych powinni wziąć pod uwagę zakup drona treningowego przed zainwestowaniem w bardziej kosztowny sprzęt. Firmy takie jak DJI i 3D Robotics umożliwiają podnoszenie umiejętności pilotażu na symulatorach lotu, bez narażania na ryzyko zaawansowanych dronów fotograficznych.

Dobrze zastanów się nad tym, skąd rozpoczynasz lot. Zostaw sobie dość miejsca, aby bezpiecznie wylądować nawet wtedy, gdy zdarzą Ci się pomyłki.

 

7. Zbadanie otoczenia

Gdy dron wzbije się w powietrze, należy rozeznać się w terenie. Przyjrzyj się miejscu z lotu ptaka. Pilotowi drona bardzo łatwo wyrobić sobie „widzenie tunelowe”. Skupianie się na konkretnym obiekcie lub zdjęciu sprawia, że ignorujemy piękne widoki za lub pod dronem.

Człowiek z dronem o zachodzie słońca
Zdjęcie dzięki uprzejmości Chase’a Guttmana.

Okrąż obiekt, który chcesz sfotografować (ręcznie lub w trybie automatycznym), i zwróć uwagę na to, gdzie najlepiej łączą się światło, kompozycja i tło. Wybierz się w oddalone miejsca i odkrywaj nowe widoki. Odwiedź je ponownie z dodatkowym akumulatorem i zmień odległość od obiektu i wysokość, aby znaleźć najlepsze ujęcie.

 

8. Akceptacja ciekawości

Latanie pociąga wielu ludzi, a drony mogą budzić podziw dzieci oraz dorosłych. Pogódź się z faktem, że zdalnie sterowana, latająca kamera będzie wzbudzać ciekawość nieznajomych – zarówno na sąsiedniej ulicy, jak i na drugim końcu świata. Dziel się z innymi technologicznymi i wizualnymi aspektami dronów.

Spójrz w górę. Nad horyzontem zawisła rewolucyjna technologia, która wznosi się, aby zobaczyć świat z innej perspektywy.

 

Chase Guttman, autor książki „The Handbook of Drone Photography: A Complete Guide to the New Art of Do-It-Yourself Aerial Photography”, jest trzykrotnym laureatem nagrody Young Travel Photographer of the Year.

Udostępnij ten artykuł

Read Full Story