Pościg za wydajnością

ABC nośników SSD

***

Czytaj też: “Intel Pure Performance #4: Dlaczego warto kupić SSD?”

***

DreamHack to największy na świecie festiwal dla graczy, fanów e-sportów i cyfrowych artystów. Odbywa się w różnych krajach Europy.

W ramach tego festiwalu firma Intel organizuje warsztaty dla miłośników komputerów, by pomóc im wycisnąć jak najwięcej z platform, którymi dysponują. Przejście na nośnik SSD to jeden z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych sposobów przyspieszenia komputera. W czasie niedawnej edycji festiwalu DreamHack w Londynie założyciel OC3D.net i znany guru od sprzętu komputerowego Tom Logan poprowadził warsztaty sprzętowe, w ramach których zaprezentował między innymi sposób modernizacji komputera krok po kroku.

Ruchome talerze magnetyczne i głowice tradycyjnych twardych dysków zostały zastąpione w SSD układami pamięci flash. Dzięki temu udało się uzyskać większą wydajność i niezawodność. I nie mamy tu na myśli jedynie lepszych wyników w testach. To technologiczny skok, który sprawia, że komputer działa i reaguje zauważalnie szybciej.

„Nośniki SSD to naprawdę rewolucyjna zmiana” — mów Logan — „Przy mechanicznych dyskach trzeba czekać, aż talerze zaczną się obracać, co zawsze powoduje drobne opóźnienie”.

Aby przybliżyć skalę korzyści z zastosowania SSD, przyjrzyjmy się poniższym danym. Wydajność dostępu losowego do magnetycznego dysku twardego wynosi zaledwie 1 MB na sekundę albo nawet mniej. Najnowsze nośniki SSD mogą być nawet dwieście razy szybsze. Ta różnica w wydajności oznacza różnicę między ślamazarnym a naprawdę żwawym komputerem.

Przepustowość sekwencyjna nośników SSD z serii 750, wynosząca do 2,5 GB/s, jest nawet czterokrotnie wyższa w porównaniu z poprzednimi SSD Intel SATA.

Firma Intel słynie z wprowadzania nowości na rynek SSD. W 2008 roku opracowała pierwsze nośniki konsumenckie X25-M i X18-M. Najnowszym osiągnięciem firmy Intel na polu SSD jest seria 750. Dzięki nowej technologii i nowym funkcjom nośniki z serii 750 stanowią tak samo duży krok naprzód, jak poprzednia generacja SSD w porównaniu z dyskami magnetycznymi. Tak ogromny postęp zawdzięczamy dwóm zmianom technologicznym umożliwiającym osiąganie najwyższej wydajności.

Pierwszą z nich jest zastąpienie interfejsu SATA szybkim portem PCI Express. Drugą — niezwykle istotne przejście na port NVM Express lub interfejs NVMe. Starsze nośniki SSD korzystały z tego samego interfejsu AHCI co dyski magnetyczne. Jednak interfejs ten nie był stworzony do obsługi zdecydowanie szybszych SSD. Natomiast interfejs NVMe powstał specjalnie z myślą o nośnikach opartych na technologii flash, aby zwiększyć ich wydajność, zmniejszyć opóźnienia i umożliwić użytkownikom zbudowanie doskonałego systemu.

Dzięki temu można osiągać przepustowość mierzoną w gigabajtach, a nie jak dotychczas w megabajtach. Przepustowość sekwencyjna nośników 1,2 TB SSD z serii 750, wynosząca do 2,5 GB/s, jest nawet czterokrotnie wyższa w porównaniu z poprzednimi nośnikami SSD Intel SATA.

Oczywiście wszystkie te wyliczenia mogą wydawać się czysto hipotetyczne, jeśli dane trafiają na stary dysk twardy, a instalacja systemu przerasta umiejętności użytkownika lub zależy mu na zachowaniu bieżącej instalacji. Firma Intel zna rozwiązanie również tego problemu.

Pakiet Intel Data Migration Software to bezpłatne narzędzie, które wykonuje obraz systemu operacyjnego zainstalowanego na dysku twardym i przenosi go na nowy nośnik SSD w zaledwie kilka sekund.

„Program automatycznie wykryje zarówno dysk mechaniczny, jak i SSD, i dosłownie przeciągnie system operacyjny z jednego nośnika na drugi” — wyjaśnia Logan.

Następnie pozwala uruchomić system ponownie, już z SSD i korzystać ze wszystkich udogodnień związanych z lepszą wydajnością bez utraty danych, dokumentów czy ustawień. To doskonały, bezbolesny sposób na przyspieszenie swojego komputera.

Uważasz, że to interesujący temat? Przybądź na kolejną edycję festiwalu DreamHack i razem z innymi licznymi fanami komputerów i gier komputerowych weź udział w zajęciach na temat doskonalenia działania swojego komputera. Najbliższa edycja festiwalu DreamHack, blisko Polski, odbędzie się w Lipsku 22-24 stycznia 2016 r. — Jeremy Laird (@lairdinho)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story