Granice nowoczesnych możliwości

Adidas Futurecraft 3D: buty z drukarki

Writer

Internet przedmiotów (Internet of Things, IoT) ma coraz większy wpływ na branżę mody, nie powinien więc dziwić fakt, że nawet nasze obuwie ulegnie znaczącym zmianom. Najważniejsze przykłady tej rewolucji technologicznej to Shift Sneakers z „inteligentną powierzchnią” umożliwiającą zmianę wyglądu buta, a także buty Volvorii z ekranem w technologii papieru elektronicznego.

Również firma Adidas zauważyła nadchodzące zmiany. Ten gigant w branży odzieży sportowej niedawno zaprezentował innowację, która wprawdzie nie jest jeszcze zgodna z Internetem przedmiotów, ale wykorzystuje inną nowoczesną technologię – druk 3D.

Adidas opisuje buty do biegania Futurecraft 3D jako „prototyp i przymiarka”. Producent odzieży sportowej stworzył własną technologię 3D umożliwiającą produkcję innowacyjnego obuwia. Tę koncepcję wyjaśniono w poniższym filmie.

Nowa podeszwa karbonowa świetnie wygląda i jest bardzo wygodna

Sercem innowacji Futurecraft 3D jest karbonowa podeszwa butów do biegania, drukowana trójwymiarowo na podstawie wymiarów stopy użytkownika. Korzyści dla klienta są jednoznaczne: buty będą idealnie dopasowane do stopy biegacza, sprawiając wrażenie drugiej skóry.

podeszwa

Do tej pory optymalne dopasowanie ustalano w przybliżeniu, na podstawie rozmiaru i kształtu. Zgodnie z wizją Futurecraft firmy Adidas klient przychodzi do sklepu firmowego i spędza kilka minut na bieżni, a w tym czasie dokonuje się precyzyjnych pomiarów jego stóp. Następnie sklep na podstawie tych danych produkuje idealnie dopasowane karbonowe buty do biegania przy użyciu drukarki 3D. Siatkowa konstrukcja staje się widoczną cechą buta, dlatego użytkownik nie tylko czuje się świetnie w butach, ale także dobrze w nich wygląda.

Ta koncepcja oznacza początek końca ery, w której sprzedawcy mierzyli stopę klienta i przynosili z zaplecza różne rozmiary butów w celu ich przymierzenia. Wyeliminowano także rozczarowanie. Żądane buty będą zawsze dostępne w sklepie, ponieważ będą drukowane trójwymiarowo na miejscu.

Ten pomysł brzmi naprawdę kusząco, ale musimy jeszcze poczekać na jego realizację. Jak długo? Firma Adidas tego nie zdradziła. Jedna rzecz jest jednak pewna: w ciągu najbliższych sześciu miesięcy możemy oczekiwać dalszych innowacji w dziedzinie wzornictwa.

Futurecraft to inicjatywa „kreatywnej współpracy”, w ramach której Adidas nawiązuje partnerstwa open source w zakresie rozwoju nowych produktów. W przypadku koncepcji Futurecraft 3D współpracę partnerską nawiązano z firmą Materialise specjalizującą się w druku trójwymiarowym. Dowiedz się więcej tutaj.

futurecraft
Obrazy: Adidas

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story