Zdrowie

Aplikacja pomaga rodzicom noworodków wymagających intensywnej opieki

Rodzice noworodków urodzonych znacznie przed terminem często nie mają dostatecznej wiedzy, by podejmować świadome decyzje dotyczące opieki zdrowotnej nad dzieckiem. Pewien wynalazca, który sam był w takiej sytuacji, postanowił to zmienić.

Phil Martie i jego żona, Jude Law Martie Alcantara, oczekiwali na narodziny bliźniąt, jednak w grudniu 2014 roku niemowlęta Bexley i Nicolette urodziły się 15 tygodni przed terminem. Każde z nich ważyło niecałe siedemset gramów. Nicolette zmarła niestety podczas operacji po 27 dniach od narodzin.

Przedwczesny poród w przypadku bliźniąt zdarza się stosunkowo często. Według danych fundacji March of Dimes ponad połowa bliźniąt i prawie wszystkie trojaczki i wieloraczki przychodzą na świat przedwcześnie (przed 37 tygodniem). Wcześniaki trafiają na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka (OITN), na którym próbują dzielnie nadrobić czas stracony w łonie matki.

Noworodek na OITN
Mała Nicolette na OITN.

Nie inaczej było w przypadku Bexley i Nicolette. Miały problemy z oddychaniem, rozmaite infekcje, problemy z sercem i oczami.

„Na OITN byliśmy bezradni, ponieważ nie mieliśmy narzędzi, które w oparciu o dane medyczne pomogłyby nam zrozumieć, w jakim stanie są nasze dzieci” – powiedział Martie. „Przez to podejmowaliśmy decyzje źle przygotowani”.

Martie porozmawiał z innymi rodzicami na oddziale i uświadomił sobie, że nie jest wyjątkiem. Wszystkim rodzicom brakowało użytecznych, zrozumiałych informacji. Postanowił pomóc rodzicom znajdującym się w podobnej sytuacji, aby oszczędzić im poczucia bezsilności, które stało się udziałem jego i żony. Z pomocą przyszła mu technika.

Szukając narzędzi, które mogłyby pomóc rodzicom dzieci na OITN, Martie, ówczesny wiceprezes firmy Canon, poprosił o radę doktora Michela Mikhaela, doświadczonego neonatologa. Mikhael powiedział Martiemu, że takich narzędzi nie ma i musiałby je sam stworzyć.

Narodziny drugiej Nicolette.

 

„Swoje przedsięwzięcie nazwałem po córce, nawiązując do jego misji – wyposażyć rodziców dzieci na oddziałach intensywnej terapii noworodka w narzędzia informatyczne umożliwiające im świadomy udział w opiece zdrowotnej nad dziećmi” – powiedział Martie.

Pierwszym produktem Nicolette jest NicoBoard – aplikacja spełniająca standardy amerykańskiej ustawy o ochronie zdrowia. Aplikacja na tablet zapewnia rodzicom wcześniaków trzy funkcje – wizualizację danych, informacje naukowe i udział rodziców w opiece.

 

Wizualizacja danych

NicoBoard pobiera informacje z elektronicznej bazy danych zdrowia dziecka i wyświetla je w postaci graficznej, na przykład w formie kolorowych wykresów, tak aby rodzice mogli je szybko i łatwo zrozumieć.

Ilustracja NICOBOARD

 

Informacje naukowe

NicoBoard zbiera materiały edukacyjne i informacje naukowe z wiarygodnych źródeł, a następnie przedstawia rodzicom adekwatne, praktyczne sprawozdanie poświęcone specjalnie problemom zdrowotnym i kondycji dziecka.

 

Udział rodziców w opiece

NicoBoard udostępnia rodzicom takie narzędzia jak dziennik i zdalne konsultacje lekarskie, angażując ich w proces opieki.

Firma liczy na wdrożenie w USA dwóch pilotażowych egzemplarzy tego rozwiązania na początku 2017 roku, a następnie większej liczby w całym kraju. W kolejnych latach Martie chciałby poszerzyć swój projekt o onkologię, neurologię i kardiologię, przy czym nowe produkty obsługiwałaby platforma NicoBoard.

„Zanim moje dzieci trafiły na OITN, marzyłem o założeniu własnej działalności, ale nigdy nie mogłem się zdecydować, bo na papierze nie do końca mi się to opłacało” – powiedział Martie. „Po bolesnej stracie dziecka, widząc, jak bardzo rodzice tacy jak ja potrzebują pomocy, założyłem w końcu firmę w okresie, kiedy faktycznie na papierze nie miało to żadnego sensu. Ale po prostu musiałem to zrobić”.

Martie ma nadzieję, że docelowo Nicolette poprawi statystyki na oddziałach intensywnej terapii noworodka.

zdjęcie rodzinne
Phil, Jude Alcantara i Bexley Martie.

Również inne technologie pomagają noworodkom w początkowym okresie życia. Na przykład system monitorowania pulsu Heart Rate Observation System (HeRo), stosowany w szpitalu akademickim w San Diego w Kalifornii, potrafi przewidywać ryzyko wystąpienia zagrażających życiu infekcji nawet 24 godziny przed ich ujawnieniem się u skrajnych wcześniaków. Ta nowatorska technologia monitorowania wykrywa za pomocą algorytmu niewielkie zmiany w pulsie dziecka, które mogą być wczesnym objawem poważnej infekcji, takiej jak sepsa.

„Byliśmy z żoną źle przygotowani do kompetentnego i świadomego podejmowania decyzji związanych z opieką zdrowotną nad naszym dzieckiem” – powiedział. „Z perspektywy czasu uważam, że gdybyśmy dysponowali odpowiednimi narzędziami informatycznymi, moglibyśmy podjąć trafniejsze decyzje, a Nicolette być może byłaby dziś z nami”.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story