Game On!

Aplikacje, dzięki którym możemy być zdrowsi

Dzisiejsze aplikacje nie służą jedynie rozrywce i wygodzie. Specjalistyczne programy odgrywają coraz większą rolę w leczeniu wielu chorób ciała i duszy. Pacjenci często mają ze sobą smartfony, a aplikacja – nawet prosta gra – może im pomóc w bezpośredni sposób monitorować i poprawiać stan zdrowia.

Wygoda użytkowania aplikacji bardzo często pomaga pacjentom zrobić pierwszy krok w kierunku poprawy stanu zdrowia, czego świetnym przykładem jest program Breindebaas (ControlTheBrain), nad którym trwają jeszcze prace.

„Pranie mózgu online w słusznej sprawie”

Uzależnienie od alkoholu
Badacze z uniwersytetów w Twente i Amsterdamie chcą, aby aplikacja Breindebaas pomogła uzależnionym od alkoholu. Użytkownicy aplikacji będą musieli odsuwać napoje alkoholowe i przysuwać do siebie te bezalkoholowe.

Mimo że pomysł wydaje się bardzo uproszczony, to według badaczek Elske ter Veld Salemink i Marloes Postel aplikacja pomoże użytkownikom oduczyć się podświadomych reakcji i wzorców myślowych. Postel nazywa to podejście „praniem mózgu online w słusznej sprawie”.

Terapeuci stosują podobne metody, jednak najczęściej kładą nacisk na zmianę świadomych wzorców myślowych. – Dla uzależnionych, którzy nie są jeszcze gotowi na spotkanie z terapeutą – mówi Postel – aplikacja ta jest przystępną alternatywą, pomagającą podświadomie oduczyć się złych nawyków. Wkrótce będzie już gotowa do użytkowania.

windtales
Gra Wind Tales pomaga młodym ludziom z zaburzeniami oddychania.

Choroby chroniczne
Dzięki aplikacjom nawet leczenie chorób może stać się przyjemniejsze. Na przykład holenderska gra na system iOS Wind Tales (ilustracja powyżej) ma pomóc młodym ludziom z zaburzeniami oddychania, wykonującym długie i żmudne ćwiczenia przy użyciu spirometru – urządzenia, w które trzeba dmuchać.

Podłączając spirometr do iPhone’a czy iPada, będą mogli w tym czasie grać. Poprzez wdmuchiwanie powietrza do urządzenia, gracz ma szansę sprawić, że postać podskoczy. Może w ten sposób także wystrzelić rakietę i omijać różne przeszkody.

– Łączymy coś, co [pacjenci] uważają za przyjemne, z czymś, co ich nudzi – wyjaśnia twórca gry Niel Vredeveldt. – Docelowo mają się skupić tylko na grze, zapominając o irytującym aspekcie wykonywanej czynności. Niel jest ojcem trzyletniej Fleur, która przez neurologiczne zaburzenie cierpi na problemy z płucami.

windtaleskind
Gra Wind Tales działa na spirometrze, urządzeniu mierzącym objętość wydmuchiwanego z płuc powietrza.

Gra dostarcza także cenne informacje lekarzom, którzy mogą obserwować wyniki graczy na tablicy. Odczyty ze spirometru pokazują, czy praca płuc pacjenta uległa poprawie czy pogorszeniu. Można też monitorować tendencje długofalowe. Lekarz może na przykład ocenić, czy nie należałoby zastosować intensywniejszego i skuteczniejszego leczenia.

Gra skierowana jest do dzieci z mukowiscydozą, ale może też zostać dostosowana do pacjentów z astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). W Centrum Medycznym Uniwersytetu Radboud trwa już testowanie gry Wind Tales. Po tym, jak ukazała się w Holandii, Vredeveldt chce wprowadzić tę grę na rynek światowy.

Leniwe oko
Powstają również gry pomocne w leczeniu wad wzroku. W marcu wytwórnia Ubisoft wypuściła na rynek grę Dig Rush, wykorzystującą okulary stereoskopowe.

W grze z kretem wykopującym cenne metale pojawiają się niebieskie i czerwone postacie, wyświetlane w różnym kontraście. Gra, stworzona we współpracy z Uniwersytetem McGill i spółką start-up Amblyotech, pomaga pacjentom ćwiczyć koordynację wzrokową.

Została już przetestowana w 11 międzynarodowych badaniach klinicznych.

digrushubisoftintro
Gra Dig Rush, powstała we współpracy z Uniwersytetem McGill i spółką start-up Amblyotech, pomaga ćwiczyć koordynację wzrokową.

 

dig rush
W grze z kretem wykopującym cenne metale pojawiają się niebieskie i czerwone postacie, wyświetlane w różnym kontraście.

Przewiduje się, że u pacjentów wspomagających terapię graniem w Dig Rush widoczna będzie większa poprawa niż u tych, którzy zasłaniają oko powszechnie stosowaną w takich przypadkach opaską. Opaskę umieszcza się na silniejszym oku, aby wzmocnić mięśnie słabszego, jednak ta metoda zawodzi, gdy chodzi o znaczącą poprawę koordynacji wzrokowej.

Granie jest też dużo mniej uciążliwe niż wychodzenie z opaską na ulicę czy do szkoły. Kiedy gra Dig Rush zostanie już zatwierdzona przez amerykańskie władze, ma być dostępna na receptę na całym świecie.

Szumy uszne
Oprogramowanie może także okazać się pomocne przy leczeniu szumów usznych. Niemiecki start-up Tinnitracks korzysta z muzyki udostępnionej przez użytkowników, aby pomóc w ich leczeniu. Oprogramowanie Tinnitracks filtruje z muzyki częstotliwości wywołujące szumy i pozwala, aby mózg zaczął na nie reagować w inny sposób. Jako że oprogramowanie korzysta z muzyki, która sprawia ludziom przyjemność, mózg uwalnia dopaminę przyspieszającą proces uczenia, co z kolei przekłada się na skuteczność terapii.

tinnitracksfrequenties

Tinnitracks korzysta obecnie ze specjalnego oprogramowania komputerowego przy tworzeniu plików MP3, które użytkownicy mogą później przesłać na inne urządzenia. Wkrótce jednak Tinnitracks planuje stworzenie własnej aplikacji mobilnej. Przewiduje się, że już sześć miesięcy słuchania przez pół godziny dziennie może pomóc wyraźnie złagodzić objawy choroby.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story