Styl życia

Aplikacje randkowe nowej generacji

Kristin Houser Writer & Editor, LA Music Blog

Whitney Wolfe z firmy Bumble zachęca kobiety, by na przekór stereotypom wzięły sprawy w swoje ręce w dziedzinie randek i… prowadzenia firm.

Jak długo trzeba odczekać przed wysłaniem wiadomości do potencjalnego partnera? Jakie tematy rozmowy są absolutnie zakazane na pierwszej randce? Wydaje się, że zasad rządzących dzisiejszymi randkami jest więcej niż samotnych osób szukających swojej drugiej połówki.

Jednak pewna kobieta – za sprawą technologii – wywraca stare jak świat stereotypy dotyczące randek do góry nogami.

„Zawsze chciałam być kreatywna i zajmować się czymś ciekawym” – mówi Whitney Wolfe, współzałożycielka i była wiceprezes programu Tinder, niekwestionowanego króla aplikacji randkowych.

Whitney-Wolfe-e1473441449418

„Staroświeckie normy umawiania się na randki przyprawiały mnie o dreszcze” – wyjaśnia. „Z tego narodził się pomysł, by to kobiety zaczęły robić pierwszy krok i przejęły kontrolę nad przebiegiem relacji”.

Po szeroko komentowanym odejściu z Tindera młoda, przedsiębiorcza Whitney opracowała Bumble – nową aplikację do obsługi internetowych randek, która stawia wyzwanie tradycyjnym rolom płci w związkach damsko-męskich.

Od uruchomienia aplikacji Bumble w serwisie zarejestrowało się około siedem milionów użytkowników, a ponad ćwierć miliona kobiet każdego dnia nawiązuje podobno rozmowy w aplikacji.

Podobnie jak w Tinderze, użytkownikom aplikacji Bumble wyświetlane są profile osób, z którymi mogą umówić się na randkę. Wystarczy przesunąć palcem w prawo po profilu wybranej osoby, aby dać wyraz swojemu zainteresowaniu. Jednak inaczej niż w Tinderze tylko kobiety mogą rozpocząć rozmowę z dopasowanymi do nich mężczyznami (w przypadku par tej samej płci rozmowę może zacząć dowolna osoba).

Jeśli przez 24 godziny użytkowniczka serwisu nie rozpocznie rozmowy z jednym z mężczyzn w swoim „ulu” (tak w Bumble nazywa się lista dopasowanych użytkowników) połączenie to zostanie usunięte. Mężczyźni mogą wykazać wyraźne zainteresowanie kobietą, przedłużając swój pobyt w jej ulu na kolejne 24 godziny.

bumble1-e1473441487142

Dając kobietom możliwość wykonania pierwszego kroku w Bumble, Wolfe chce sprzeciwić się tradycyjnym normom rządzącym heteroseksualnymi randkami.

Magazyn Glamour określił aplikację Bumble „feministyczną wersją Tindera”, a Wolfe podoba się fakt, że zapewnia kobietom równouprawnienie w świecie internetowych randek.

„Moi oponenci próbowali zniechęcić mnie, mówiąc, że to nie zadziała, ale ja wiedziałam, że pracujemy nad czymś wyjątkowym” – powiedziała Wolfe w wywiadzie dla Vogue UK. „Niemal dwa lata później wyraźnie widać, że nasze podejście się sprawdza”.

Bumble-App-Features

Bumble nie tylko zapewnia swoim użytkowniczkom kontrolę nad ich randkami – w samej firmie pracują niemal wyłącznie kobiety, co burzy tradycyjne stereotypy płci w branży technologicznej (w ubiegłym roku, donosi CNET, kobiety stanowiły zaledwie 30 procent pracowników w tym sektorze). Firma należy również do 18 procent startupów założonych przez kobietę.

 

Kobiety specjalistkami od randek

Bumble nie jest jedyną aplikacją do obsługi randek internetowych stworzoną przez kobietę. Autorka aplikacji The Catch – Shannon Ong – uważa że pierwsze wrażenie i wygląd wcale nie są najważniejsze. Wprowadziła do swojej aplikacji element gry, który opisuje jako skrzyżowanie gier „The Dating Game” i „The Bachelorette”.

Kobietom korzystającym z aplikacji The Catch przedstawianych jest czterech mężczyzn. Następnie każdemu z tych mężczyzn mogą zadać trzy pytania. Odpowiedzi są przesyłane anonimowo, więc kobiety nie wiedzą, który z mężczyzn ich udzielił, do momentu wyłonienia „zwycięzcy”.

The-Catch-App

Antidate – aplikacja, której autorkami są Hatty Kinsgley-Miller i Mo Saha – nie dopasowuje użytkowników na podstawie opinii wyrażonych przesunięciem palca, ale tworzy połączenia w oparciu o lokalizację.

„Chciałyśmy stworzyć aplikację randkową dla osób, które nie lubią aplikacji randkowych” – mówi Saha. „Obie z Hatty jesteśmy na tyle stare, żeby pamiętać spontaniczne i pełne emocji imprezowe wieczory, i wystarczająco młode, żeby wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać tę wiedzę w technologii mobilnej”.

Antidate-App-e1473441597553

Użytkownicy aplikacji Antidate w czasie rzeczywistym mogą sprawdzić, kto akurat odwiedza ich ulubione bary, kawiarnie i inne miejsca, w których często bywają. Następnie mogą od razu spotkać się z tymi osobami. Kobiety korzystające z aplikacji mogą zachować anonimowość i zachować kontrolę nad tym, kto może przeglądać ich informacje profilowe.

Podobnie jak Wolfe, zarówno Ong, jak i Saha, dostrzegają możliwość przejęcia przez kobiety władzy w zdominowanej przez mężczyzn branży technologicznej.

„Oczywiście zawsze będą wątpiący” – mówi Saha. „Kluczem do sukcesu jest traktowanie przeszkód jak możliwości rozwoju i uciszenia tych wątpiących osób czystym profesjonalizmem”.

Zespół Antidate
Zespół Antidate

Wolfe zgadza się, że ciężka praca jest niezbędna, by odnieść sukces w świecie technologii, jednak jak w każdym dobrym związku, liczy się również pasja.

„Nikt nie zawdzięcza sukcesu w branży technologicznej wyłącznie szczęściu. Nie da się przeskoczyć długich, wyczerpujących godzin pracy” – mówi. „Pracujemy tak ciężko, bo kochamy to, co robimy”.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story