Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Bagiński podbija kosmos

O pasjonującej misji sondy Rosetta, wystrzelonej na spotkanie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, pisała dla Was niedawno w Intel iQ Ola Stanisławska. Wiecie już zatem, że wielki i znaczący udział mają w tym przedsięwzięciu Polacy. Jak jednak dziś się przekonacie, na tym nasz wkład się nie kończy.

Powrót w kosmos

Misję postanowił wesprzeć najlepiej jak potrafi Tomasz Bagiński. Dyrektor kreatywny agencji Platige Image, nominowany do Oscara w kategorii krótki film animowany za “Katedrę”, zrealizował promujący misję Rosetty film “Ambition” (Ambicja) – krótkometrażowy, z udziałem aktorów, w konwencji SF.

Oczywiście, mimo obecności na planie żywych ludzi (tłem są magiczne pejzaże Islandii), mamy też pokaz fenomenalnie zrealizowanych animacji. Oglądając “Ambicję”, przyjrzyjcie się skali i jakości wygenerowanych komputerowo efektów specjalnych i spróbujcie ocenić, jak potężnej mocy obliczeniowej wymagały. “Trudne” pytanie: jakie procesory ułatwiają uporanie się z takim wyzwaniem?

O tym, z jakich maszyn i technologii korzysta Tomasz Bagiński, będziemy jeszcze mieli okazję Wam opowiedzieć. A teraz: kurtyna w górę!

Katie i Littlefinger tworzą i niszczą planety

Jeśli jesteście miłośnikami telewizyjnych i internetowych seriali, być może rozpoznaliście w aktorach znanego z „Gry o tron” Aidana Gillena (Littlefinger) i występującą w „Upadku” Aisling Franciosi (Katie). Dla Tomasza Bagińskiego praca z żywymi aktorami to dobra wprawka przed realizacją fabularnego filmu o Wiedźminie, na który wiele osób czeka tyleż niecierpliwie, co z obawą. Przygotowywane przez Platige Image animowane filmy do gier wideo studia CD Projekt RED z cyklu “Wiedźmin” są świetne, ale reżyserowanie ludzi to dla Bagińskiego nowe wyzwanie. Nie licząc oczywiście komenderowania aktorami, kaskaderami i mistrzami walki bronią dawną, których ruchy przenoszono do świata gry dzięki technologii motion capture. A skoro o tym mowa, widzieliście najnowszą animację promującą grę “Wiedźmin 3: Dziki Gon”?

 Od “Wiedźmina” do komety

Punkt kulminacyjny misji sondy Rosetta, czyli pobranie próbki komety przez lądownik – notabene skonstruowany przy znaczącym udziale naszych naukowców – już 12 listopada. Na pewno czeka nas w związku z tym mnóstwo emocji. W końcu, jak przekonuje Tomasz Bagiński, jest to wydarzenie historyczne. Zobaczcie, jak sam o tym mówi i prezentuje kulisy realizacji projektu “Ambicja”:

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story