Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Barcelona chce być najbardziej “inteligentnym” miastem Europy

 

Jak bardzo zaawansowana technicznie jest Barcelona?

Barcelonę można zaliczyć do grona najnowocześniejszych miast świata. Widać to przede wszystkim w awangardowej architekturze nowo wznoszonych budynków i zaawansowanych urbanistycznych rozwiązaniach rzucających się w oczy w dzielnicy Eixample. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż władze Barcelony starają się dotrzymywać kroku dynamicznemu rozwojowi techniki.

Mieszkańcy nie widzą w tym niczego nadzwyczajnego. W porównaniu z innymi metropoliami miasto jednak wyróżnia się czymś, co pozwala mu lepiej funkcjonować: stopniem zaawansowania technologicznego. Barcelona jest uznawana za jednego z pionierów we wdrażaniu technologii inteligentnych.

Barcelona to czwarte najbardziej „inteligentne” miasto w Europie. Gdy udamy się na przystanek, informacje wyświetlane na ekranie powiedzą nam, ile czasu pozostało do przyjazdu autobusu. Można też zapoznać się z dostępnymi liniami i rozkładem jazdy komunikacji publicznej, korzystając z aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym.

Wolisz przejechać się rowerem? W Barcelonie skorzystasz z aplikacji, która Ci to ułatwi

Takie udogodnienia spotyka się wyłącznie w miastach, których władzom i mieszkańcom zależy na pełnym wykorzystaniu możliwości nowych technologii. Mieszkańcy Barcelony mają do dyspozycji aplikacje z rozkładem jazdy autobusów, z informacjami o natężeniu ruchu drogowego, a nawet z wykazem najbliższych stacji systemu rowerów miejskich Bicing i informacjami o dostępności rowerów w danej stacji.

W planach jest także stworzenie aplikacji na potrzeby obsługi systemu wypożyczania samochodów.

Udogodnienia w postaci tego rodzaju usług połączonych z siecią, opartych na zaawansowanych rozwiązaniach technicznych, bez wątpienia ułatwiają życie mieszkańcom Barcelony. Niestety, dostępność tych usług jest ograniczona – niezbędne jest połączenie z Internetem, a nie wszyscy turyści nim dysponują.

Istnieje możliwość stworzenia sieci Wi-Fi obejmującej całe centrum miasta

W aglomeracji takiej jak Barcelona, gdzie istnieje nowoczesna infrastruktura światłowodowa, na pewno byłoby możliwe zapewnienie powszechnie dostępnej łączności Wi-Fi w centrum miasta. Mogłaby to nawet być łączność o charakterze podstawowym – obejmująca jedynie obsługę poczty elektronicznej i usługi Mapy Google. Nawet tak proste rozwiązanie stanowiłoby znaczące udogodnienie dla turystów i mieszkańców, dziś w wielu miejscach borykających się z problemem braku zasięgu.

Zapewnienie łączności Wi-Fi na potrzeby użytkowników biznesowych i publicznych jest jednym z celów projektu Barcelona Smart City, którego twórcy dążą do integracji miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej.

El stand de Intel en el MWC 2015.
Stoisko firmy Intel na targach Mobile World Congress 2015 w kompleksie wystawienniczym Fira de Barcelona.

Technologie tworzy się z myślą o ułatwieniu życia, więc dlaczego by ich nie wykorzystać? Tym mottem kierowały się władze Barcelony przy uruchamianiu dwóch projektów: Smart Citizen, platformy łączącej ludzi z miastem, i Smart Government, którego celem jest usprawnienie interakcji obywateli z administracją.

Barcelona chce stać się samowystarczalna energetycznie

Obecnie Barcelona plasuje się na czwartym miejscu w rankingu najbardziej „inteligentnych” miast w Europie. Jej władze mają jednak zamiar zdetronizować Kopenhagę. W tym celu przygotowały projekt Hábitat Urbano („Środowisko miejskie”). To obejmująca imponujący okres 40 lat strategia, której celem jest poprawienie jakości życia w mieście, wprowadzenie niezbędnych zmian na poziomie komunalnym i socjalnym, jak również propagowanie zrównoważonego rozwoju z myślą o zagwarantowaniu miastu samowystarczalności energetycznej.

5 najbardziej „inteligentnych” miast w Europie

1. Kopenhaga
2. Amsterdam
3. Wiedeń
4. Barcelona
5. Paryż

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story