STEM

Barcelona chce być najbardziej “inteligentnym” miastem Europy

 

Jak bardzo zaawansowana technicznie jest Barcelona?

Barcelonę można zaliczyć do grona najnowocześniejszych miast świata. Widać to przede wszystkim w awangardowej architekturze nowo wznoszonych budynków i zaawansowanych urbanistycznych rozwiązaniach rzucających się w oczy w dzielnicy Eixample. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż władze Barcelony starają się dotrzymywać kroku dynamicznemu rozwojowi techniki.

Mieszkańcy nie widzą w tym niczego nadzwyczajnego. W porównaniu z innymi metropoliami miasto jednak wyróżnia się czymś, co pozwala mu lepiej funkcjonować: stopniem zaawansowania technologicznego. Barcelona jest uznawana za jednego z pionierów we wdrażaniu technologii inteligentnych.

Barcelona to czwarte najbardziej „inteligentne” miasto w Europie. Gdy udamy się na przystanek, informacje wyświetlane na ekranie powiedzą nam, ile czasu pozostało do przyjazdu autobusu. Można też zapoznać się z dostępnymi liniami i rozkładem jazdy komunikacji publicznej, korzystając z aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym.

Wolisz przejechać się rowerem? W Barcelonie skorzystasz z aplikacji, która Ci to ułatwi

Takie udogodnienia spotyka się wyłącznie w miastach, których władzom i mieszkańcom zależy na pełnym wykorzystaniu możliwości nowych technologii. Mieszkańcy Barcelony mają do dyspozycji aplikacje z rozkładem jazdy autobusów, z informacjami o natężeniu ruchu drogowego, a nawet z wykazem najbliższych stacji systemu rowerów miejskich Bicing i informacjami o dostępności rowerów w danej stacji.

W planach jest także stworzenie aplikacji na potrzeby obsługi systemu wypożyczania samochodów.

Udogodnienia w postaci tego rodzaju usług połączonych z siecią, opartych na zaawansowanych rozwiązaniach technicznych, bez wątpienia ułatwiają życie mieszkańcom Barcelony. Niestety, dostępność tych usług jest ograniczona – niezbędne jest połączenie z Internetem, a nie wszyscy turyści nim dysponują.

Istnieje możliwość stworzenia sieci Wi-Fi obejmującej całe centrum miasta

W aglomeracji takiej jak Barcelona, gdzie istnieje nowoczesna infrastruktura światłowodowa, na pewno byłoby możliwe zapewnienie powszechnie dostępnej łączności Wi-Fi w centrum miasta. Mogłaby to nawet być łączność o charakterze podstawowym – obejmująca jedynie obsługę poczty elektronicznej i usługi Mapy Google. Nawet tak proste rozwiązanie stanowiłoby znaczące udogodnienie dla turystów i mieszkańców, dziś w wielu miejscach borykających się z problemem braku zasięgu.

Zapewnienie łączności Wi-Fi na potrzeby użytkowników biznesowych i publicznych jest jednym z celów projektu Barcelona Smart City, którego twórcy dążą do integracji miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej.

El stand de Intel en el MWC 2015.
Stoisko firmy Intel na targach Mobile World Congress 2015 w kompleksie wystawienniczym Fira de Barcelona.

Technologie tworzy się z myślą o ułatwieniu życia, więc dlaczego by ich nie wykorzystać? Tym mottem kierowały się władze Barcelony przy uruchamianiu dwóch projektów: Smart Citizen, platformy łączącej ludzi z miastem, i Smart Government, którego celem jest usprawnienie interakcji obywateli z administracją.

Barcelona chce stać się samowystarczalna energetycznie

Obecnie Barcelona plasuje się na czwartym miejscu w rankingu najbardziej „inteligentnych” miast w Europie. Jej władze mają jednak zamiar zdetronizować Kopenhagę. W tym celu przygotowały projekt Hábitat Urbano („Środowisko miejskie”). To obejmująca imponujący okres 40 lat strategia, której celem jest poprawienie jakości życia w mieście, wprowadzenie niezbędnych zmian na poziomie komunalnym i socjalnym, jak również propagowanie zrównoważonego rozwoju z myślą o zagwarantowaniu miastu samowystarczalności energetycznej.

5 najbardziej „inteligentnych” miast w Europie

1. Kopenhaga
2. Amsterdam
3. Wiedeń
4. Barcelona
5. Paryż

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story