Innowacje techniczne

Bezprzewodowa technologia 5G na igrzyskach w Pjongczangu

Eksperci wyjaśniają, jak nowy standard branżowy wspomaga rozwój technologii 5G oraz jak firma Intel wykorzysta technologię bezprzewodową przyszłości, by umożliwić śledzenie igrzysk olimpijskich w nowy sposób.

Kiedy olimpijscy narciarze, łyżwiarze figurowi i inni sportowcy dokonują niesamowitych wyczynów, widzowie w oddalonej o kilometry wiosce olimpijskiej mogą także poczuć przypływ adrenaliny. Fani mogą oglądać zawodnika z różnych perspektyw dzięki kamerom Ultra HD połączonym w sieci 5G oraz zobaczyć jego imię i nazwisko, kraj pochodzenia oraz wcześniejsze rekordy.

To tylko jeden ze sposobów, na które uczestnicy doświadczą mocy i szybkości 5G – technologii sieci bezprzewodowej przyszłości, którą firma Intel i współpracownicy ekosystemów 5G zademonstrują w lutym, podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w Korei Południowej.

Robert Topol – dyrektor generalny działu 5G Business and Technology w firmie Intel – stwierdził, że wykorzystanie 5G na igrzyskach olimpijskich ma na celu zademonstrowanie wydajności, niezawodności i zastosowań bezprzewodowej technologii przyszłości podczas wielkiego wydarzenia o dużym natężeniu ruchu w sieci. Jego zespół sprawdzi, jak różne urządzenia działają w nowej technologii sieciowej, która jest znacznie szybsza i może przenosić więcej danych z dużo mniejszym opóźnieniem niż obecne sieci 4G.

„Rozwój technologii 5G nabrał tempa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy” – mówi Topol. Dzieje się tak, ponieważ w grudniu pojawiła się pierwsza wersja standardu 5G o nazwie non-standalone new radio (NR).

Bezprzewodowy standard radiowy 5G NR jest fundamentem sieci 5G, podobnie jak LTE stanowi podstawę sieci 4G. Ukończony w grudniu nieautonomiczny standard ma przyspieszyć próby i wdrożenia komercyjnej sieci 5G w czasie, gdy trwa opracowywanie autonomicznego standardu 5G NR. Topol ogłosił, że jego wprowadzenie przewiduje się na połowę 2018 r.

 

Postępy technologii 5G przed igrzyskami w Pjongczangu

Standaryzacja i udane próby w 2017 roku przyspieszyły rozwój technologii 5G. Badania rynku przewidują, że w ciągu pięciu lat powstanie miliard połączeń 5G. Osiągnięcie takiego wyniku trwało znacznie dłużej w przypadku sieci 4G. Do 2025 roku z sieci 5G może korzystać nawet 2,6 miliarda użytkowników.

Analityk Geoff Blaber stwierdził, że w 2017 roku branża poczyniła znaczące postępy zarówno w zakresie prób, jak i standaryzacji. Takie tempo sugeruje, że technologia 5G może być gotowa przed rokiem 2020 – wcześniej, niż początkowo zakładano.

„Oznacza to, że 5G będzie można szybko wprowadzić na rynek” – mówi. „Ustalenie standardu sprawia, że producenci układów i infrastruktury mogą ujednolicić plany opracowywania technologii, co zredukuje czas wprowadzania produktów na rynek”.

Blaber stwierdził, że w roku 2017 próby skupiały się na stacjonarnej łączności bezprzewodowej – przesyłaniu danych pomiędzy dwoma nieruchomymi punktami. Głównym celem było sprawdzenie, jak współpracują różne technologie.

Grafika 5G

We wrześniu firma Intel nawiązała współpracę z europejskimi firmami sieciowymi i telekomunikacyjnymi, aby zaprezentować niektóre z pierwszych publicznych sieci 5G w regionie.

Podczas jednej z prób udało się nawiązać połączenie 5G dla około 5000 pasażerów statku wycieczkowego zacumowanego w Tallinnie (Estonia). W trakcie kolejnej próby olbrzymia koparka była zdalnie kontrolowana za pośrednictwem sieci 5G, co uwydatniło możliwość zdalnego sterowania maszynami w niebezpiecznych warunkach.

Topol ogłosił, że firma Intel wykorzysta technologię 5G na igrzyskach w Pjongczangu do transmisji strumieniowych i uatrakcyjnienia przekazu. Już od miesięcy prowadzone są dodatkowe testy aplikacji mobilnych i usług komercyjnych, w tym komunikacji między maszynami mającej na celu wspomaganie rozwoju inteligentnych miast i fabryk.

„Nastąpi przejście z testowania procesów 5G na opracowywanie usług komercyjnych” – mówi Topol. „Wszystko to będzie oparte na olbrzymich możliwościach obliczeniowych w centrum sieci i na jej krawędziach, które zapewnia technologia 5G firmy Intel”.

We wrześniu Topol poinformował, że firma Intel nawiązała współpracę z liderami branży, takimi jak firma Toyota, aby testować w Japonii technologię 5G i inteligentne samochody. Podczas testu opartego na platformie Intel GO 5G Automotive Platform osiągnięto prędkość przesyłu danych rzędu 1 gigabita na sekundę przy komunikacji wideo w rozdzielczości 4K z samochodem poruszającym się z prędkością 30 km/h.

Igrzyska 5G

Do czasu igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku „nastąpi nie tylko rozwój inteligentnych samochodów i smartfonów wykorzystujących technologię 5G – technologia ta będzie stosowana w autonomicznych dronach dostawczych i inteligentnych miastach” – ogłosił Topol.

„Obiekty olimpijskie w Tokio pokażą nową generację zastosowań inteligentnego miasta, które będą możliwe dzięki 5G”.

 

Doświadczyć 5G

Jedną z najbardziej zaawansowanych możliwości technologii 5G jest komunikacja między maszynami, co tworzy „świadomość kontekstową” – mówi Topol. Na przykład billboard w inteligentnej wiosce mógłby zaktualizować wyświetlaną treść za pośrednictwem sieci 5G w odpowiedzi na treści wyszukiwane przez pobliskich użytkowników smartfonów albo sieć byłaby zdolna do dostosowywania pojemności do potrzeb użytkowników.

„Kiedy oglądam transmisję lub film na smartfonie, nie potrzebuję takiej samej przepustowości i szybkości co autonomiczny samochód” – stwierdza Blaber. „W tym aspekcie sieci 5G są znacznie inteligentniejsze. Mogą dostosować się, aby zapewnić jakość usługi wymaganą w danym zastosowaniu”.

Grafika 5G

„Z każdym etapem prób firmy przekonują się, jak technologia 5G może zmienić koncepcję i funkcjonalność przyszłych urządzeń inteligentnych” – mówi Topol. Jego zespół bada, jak konsumenci wchodzą w interakcje z tą technologią oraz jak możliwości 5G mogą doprowadzać do zmian w ludzkim zachowaniu, na podobieństwo tego, jak ekrany dotykowe zmieniły interakcje użytkowników z urządzeniami.

Topol stwierdził, że technologia 5G umożliwia tworzenie szybkich połączeń o wysokiej jakości, w tym bezpośredniej komunikacji między maszynami, więc użytkownicy mogą preferować sterowanie głosem.

„W końcu osiągniemy etap inteligentnego otoczenia – środowiska będą wykrywać obecność użytkownika i reagować na nią” – powiedział. Wszelkie media będą przemieszczać się z nami, na przykład od sieci domowej, przez smartfon i samochód, po miejsce pracy.

Topol ogłosił, że 5G może zmienić sposób, w jaki doświadczamy świata – od obsługiwania codziennych zadań po wprowadzenie nowych, atrakcyjnych możliwości oglądania zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 r.

Udostępnij ten artykuł

Read Full Story