Makerzy

Gigantyczna drukarka 3D do stawiania domów

Wysoka na 12 m drukarka Big Delta może zrewolucjonizować branżę budownictwa mieszkalnego. Co prawda nie jest w stanie wydrukować typowego domu z cegieł z dwiema sypialniami, ale może okazać się kluczem do szybkiego budowania domów z naturalnych materiałów, takich jak glina i błoto.

Big Delta w niczym nie przypomina największej na świecie drukarki 3D, a co dopiero maszyny do budowania domów. Sześciokątne rusztowanie stanowi oparcie dla gigantycznej wytłaczarki z inteligentną dyszą obrotową. Takie rozwiązanie pomaga mieszać i nanosić materiał budowlany, umożliwiając budowanie warstwa po warstwie.

Technika ta została podpatrzona u żeńskich osobników os kopułkowatych, które budują z gliny gniazda dla młodych w kształcie dzbanka. Poniższy film przedstawia działanie wytłaczarki drukarki Big Delta.

Drukarka Big Delta została opracowana przez firmę WASP (World’s Advanced Saving Project – ale wasp to także po angielsku osa), producenta mniejszych drukarek 3D, i będzie początkowo wykorzystywana w centrum strefy rozwoju technologicznego powstającej w Massa Lombarda, w pobliżu włoskiej Ravenny. Chodzi o zbudowanie ekologicznej osady, przy użyciu wszystkich form druku 3D.

W osadzie tej „wydrukujemy domy i pionowe ogrody warzywne o różnej wielkości” – wyjaśnia Massimo Moretti z WASP. „Będzie się tam także znajdować laboratorium z mniejszymi drukarkami do wytwarzania różnych przedmiotów”. Będą to meble, biżuteria i ceramika.

Big Delta nie będzie pierwszą drukarką 3D, która wydrukuje dom. W 2014 roku chińska firma WinSun za pomocą sześciometrowej drukarki 3D wybudowała luksusowy dom o powierzchni ponad 1100 m kw. Jednak drukarka Big Delta umożliwia budowę domów niskim kosztem w dowolnej części świata z różnych, lokalnie pozyskanych materiałów.

BigDelta-estrusore-pl

Konstrukcja ma własne źródło zasilania pozyskane z kilku zintegrowanych paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu jest w pełni niezależna. Firma WASP pomyślała także o kwestiach logistycznych. Drukarkę 3D łatwo rozłożyć i przewieźć w dowolne miejsce. Jej jedynym ruchomym elementem jest wytłaczarka. Najbardziej niewiarygodne jest to, że trzy osoby mogą ją złożyć w zaledwie dwie godziny.

Realizując projekt Massa Lombarda, zwany również „Shambhalla”, WASP chce zachęcić do rozwoju koncepcji „ekonomii makerów”. Chociaż większość otaczających nas przedmiotów można już wydrukować na drukarce 3D, kluczem do sukcesu są szkolenia, przekazywanie wiedzy technicznej. Jak by nie było, dzisiejsi makerzy są gwarantami innowacyjnego jutra.

Liczba ludności na świecie zwiększa się w zastraszającym tempie, dlatego zapotrzebowanie na lokum stale będzie rosnąć. Big Delta i łatwy, powszechny dostęp do druku 3D mogą zapewnić tanie domy zbudowane przy użyciu ekologicznych i lokalnie pozyskanych materiałów.

Celem projektu Big Delta jest zapewnienie każdej osobie na świecie dachu nad głową. Nie ma nic cenniejszego.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story