Moda

Bioczujniki Husseina Chalayana na „Tygodniu Mody w Paryżu”

Deb Miller Landau iQ Managing Editor

Na „Tygodniu Mody w Paryżu” nowatorski projektant mody z Wielkiej Brytanii zaprezentował po raz pierwszy inteligentne akcesoria, które wykrywają i pokazują ludzkie emocje.

Hussein Chalayan, brytyjski projektant mody tureckiego pochodzenia, nie pierwszy raz wytycza nowe granice mody. Dwukrotny laureat nagrody Brytyjskiego Projektanta Roku (w latach 1999 i 2000) karierę zawodową rozpoczął od pracy dyplomowej, której zwieńczeniem była kolekcja ubiorów zakopanych pod ziemią w celu ukazania piękna rozkładu.

Zaprojektował również suknię jarzącą się światłem 1500 diod, garnitury damskie połyskujące kryształami Swarovskiego oraz suknię z włókna szklanego ze skrzydłami samolotu. W Paryżu w 2016 roku zaprezentował dwie modelki stojące pod prysznicami w rozpuszczających się ubraniach.

Jego najbardziej twórcze prace łączą modę z nowoczesnymi technologiami w zupełnie nowatorski sposób.

Pokaz Chalayana na sezon wiosna–lato 2017 podczas „Tygodnia Mody w Paryżu”, zatytułowany „Room Tone”, stanowił abstrakcyjny komentarz do życia projektanta w Londynie.

„Lubię opowiadać” – powiedział. „W pewnym sensie taki pokaz jest formą miejskiej poezji”.

modelka na wybiegu

W pięciu „momentach” albo rozdziałach pokazał wszystko – od miejskiego zgiełku i narodzin epoki cyfrowej po normy kulturowe, jak np. skłonność Brytyjczyków do „trzymania fasonu” lub nieustające zagrożenie atakami terrorystycznymi.

„W modzie wszystko się już zdarzyło, nie ma nic nowego” – stwierdził słynący z odważnych deklaracji Chalayan. „Za to technologia pozwala mi robić coś, czego przede mną nie zrobił nikt”.

W tegorocznej kolekcji Chalayana w Paryżu znalazły się okulary przeciwsłoneczne zbierające dane biosensoryczne – na przykład wykrywające strach lub stres – jak również paski wyświetlające obrazy będące odzwierciedleniem tych emocji.

okulary przeciwsłoneczne z bioczujnikami

Okulary były wyposażone w moduł Intel Curie, urządzenie o wielkości guzika, który umożliwia projektantom i wynalazcom nadanie cech użytkowych wielu noszonym przez nas przedmiotom, takim jak pierścionki, torebki, ubrania czy monitory aktywności. Moduł w okularach Chalayana za pomocą technologii Bluetooth mierzył sygnały EEG w mózgu, a inny czujnik mierzył tętno i puls.

technologia okularów przeciwsłonecznych

Dane o stresie były przekazywane do paska wyposażonego w Intel Compute Stick – niewielkie urządzenie o wielkości paczki gum do żucia. Następnie dane te były przetwarzane i wyświetlane na ścianie. Kiedy modelka wchodziła na wybieg, obraz zmieniał się w zależności od jej poziomu stresu.

pasek ukazujący stres

Na przykład moment „Zbliżające się niebezpieczeństwo” został przedstawiony w postaci poruszających się nóg. Kiedy modelka w przerobionym mundurze zaczęła się denerwować i szybciej oddychać, okulary wyczuły to i przekazały tę informację paskowi, a wyświetlane na ścianie nogi zaczęły poruszać się szybciej, zgodnie z narastającym poziomem stresu modelki.

W momencie „Wszechobecność” napięcie – radość i smutek – związane z mieszkaniem w dużym mieście ukazano jako dwie ręce ciągnące linę. Fragmenty liny można było zauważyć w ubraniu modelki. Im była spokojniejsza, tym słabiej ciągnęły linę ręce na ścianie.

Chalayan powiedział, że stworzył „terapeutyczne akcesoria”, aby pokazać, że moda może poprawiać jakość życia, a nie tylko je upiększać. Dodał, że wiele ubieralnych akcesoriów jest nieporęcznych, dziwacznych i niepotrzebnych.

„Kolekcje Husseina Chalayana naprawdę wytyczają nowe granice mody połączonej z technologią” – powiedziała Karolina Cengija, inżynier ds. innowacji w firmie Intel. Cengija pomaga projektantom mody w tworzeniu adaptacyjnych ubrań, które mogą zmieniać kształt, kolor albo odzwierciedlać zmiany stanu emocjonalnego lub fizycznego noszącej je osoby. W Paryżu współpracowała z Chelayanem nad kolekcją „Room Tone”.

Hussein Chalayan i Karolina Cengija
Hussein Chalayan z Karoliną Cengija z firmy Intel.

W zeszłym roku Cengija pomogła wybitnej projektantce marki Chromat, Becce McCharen, przygotować na pokaz Tydzień Mody w Nowym Jorku – wiosna/lato 2016 suknię Adrenaline ze skrzydłami oraz adaptacyjny biustonosz sportowy Areo. Firma Intel współpracowała również nad kilkoma projektami z eksperymentalną projektantką Anouk Wipprecht z Holandii, w tym nad suknią koktajlową Spider Dress, której osiem nóg tworzyło swoisty system ochrony przestrzeni osobistej.

Chelayan lubi łączyć pozornie niepowiązane ze sobą elementy. Jego inteligentne okulary przeciwsłoneczne i pasek z bioczujnikami wynoszą zastosowanie techniki w modzie na nowy poziom, na którym moda staje się ciekawsza i bardziej osobista.

„Łączenie mody z techniką jest dla mnie ważne” – przyznał Chalayan, dodając, że urządzenia muszą się scalać z ciałem, a nie mu zawadzać.

Zachęcał, aby wyobrazić sobie, co by było, gdybyśmy mogli zmieniać nasz nastrój, spowalniać działanie naszego mózgu i przejmować nad nim kontrolę. Moglibyśmy wówczas zmieniać sposób, w jaki jesteśmy postrzegani, ponieważ wiedzielibyśmy, kiedy należy odpocząć, wziąć głęboki oddech czy pomedytować.

Na razie akcesoria Chalayana możemy podziwiać tylko na wybiegu dla modelek. Niemniej jego wizja połączenia techniki z modą, która staje się odbiciem naszego samopoczucia, jest fascynująca, a znane powiedzenie „czytać w czyimś sercu” nabiera nowego znaczenia.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Moda

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story