STEM

Bolidy Formuły 1 gonią przyszłość

Z drugiej strony, wynalazki, które nie spełnią pokładanych w nich nadziei, szybko i z wielkim impetem porzucane są na pastwę losu. Ta zasada nigdzie nie sprawdza się tak dobrze, jak w Formule 1.

Od momentu ich powstania w 1950 r., wyścigi te wielokrotnie udowadniały, że nieustannie stoją na czele rozwoju branży motoryzacyjnej. Nowoczesne technologie stosowane w bolidach diametralnie wpływają na ich osiągi – jak choćby szybkość i wydajność – na wiele lat przed trafieniem na rynki konsumenckie. W efekcie, obserwując rozwój bolidów F1, możemy podejrzeć przyszłość całej branży motoryzacyjnej.

Twój samochód posiada więcej cech sportowych, niż myślisz

how-formula-1-is-racing-us-into-the-future_2

Spójrzmy choćby na systemy kontroli trakcji i stabilności, uznane w ostatnim czasie za obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych samochodów.

System kontroli trakcji steruje mocą silnika tak, aby zapewnić przyczepność opon do podłoża. Z kolei system kontroli stabilności dba o to, aby możliwości pojazdu nie zostały przekroczone w czasie eksploatacji. Oba te systemy wywodzą się z wyścigów Formuły 1, gdzie zostały opracowane i gdzie były testowane przez długie lata.
Również inne technologie, które są dziś dla nas chlebem powszednim, takie jak system zapobiegający blokowaniu kół (ABS) czy też napęd na wszystkie koła, miały swój początek właśnie w bolidach Formuły 1.

Najnowsze rozwiązania stosowane w bolidach

14572459219_8bfabf8ad9_k

Również dziś wyścigi Formuły 1 torują drogę ku przyszłości motoryzacji. Wystarczy spojrzeć na jednostki napędowe tych niezwykłych pojazdów wyścigowych. Choć jeszcze do niedawna bolidy F1 wyposażane były w silniki o pojemności 4,5 litra, nowoczesne modele napędzane są jednostkami o mniejszej pojemności skokowej. Jak wiemy, podobnemu trendowi ulegają obecnie także pojazdy komercyjne. Pod maską bolidu F1 możemy dziś znaleźć turbodoładowane silniki V6 o pojemności zaledwie 1,6 litra.

Co więcej, nowoczesne bolidy Formuły 1 wyposażone są również w znane z pojazdów hybrydowych systemy odzyskiwania energii kinetycznej (KERS). Systemy te (w wersji mechanicznej) korzystają z niewielkiego koła zamachowego, często połączonego z kondensatorem. Ich zadaniem jest odzyskiwanie energii marnowanej podczas hamowania, jej przechowanie, a następnie uwalnianie na żądanie kierowcy w postaci krótkich dawek dodatkowej mocy. Wyposażenie bolidu w system KERS zwiększa zwykle jego moc o 80 koni mechanicznych.

14604244305_c336f1f655_k

Różne odmiany tego systemu trafiają dziś także pod maski supersamochodów najnowszej generacji, takich jak Ferrari LaFerrari, McLaren P1 czy też Porsche 918 Spyder.

Intel, Dell i F1

W wyścigach Formuły 1 swoje miejsce znajdują również technologie rodem z rynku konsumenckiego. Za przykład może posłużyć przedsięwzięcie zespołu Caterham F1 Team. Zespół ten nawiązał niedawno współpracę z firmami Dell oraz Intel, stawiając za wspólny cel stworzenie dedykowanego komputera, zdolnego w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości badawcze inżynierów Formuły 1.

W odpowiedzi na nowe przepisy F1, ograniczające możliwość prowadzenia badań w tunelach aerodynamicznych, firmy Dell i Intel opracowały komputer pozwalający testować tysiące różnych konstrukcji bolidów w cyfrowym tunelu aerodynamicznym. Projekty, które dobrze wypadną w testach wirtualnych, trafiają następnie do fazy produkcji i testów w prawdziwych tunelach oraz, docelowo, na torach wyścigowych.

Technologia F1 w służbie zdrowia

Niektóre nowoczesne technologie opracowane na potrzeby wyścigów Formuły 1 są również z powodzeniem wykorzystywane poza torami wyścigowymi. Świetny przykład takiego rozwoju wydarzeń stanowi ważne osiągnięcie zespołu McLaren – opracowanie czujników mających na celu śledzenie parametrów pracy silnika, skrzyni biegów i innych kluczowych podzespołów mechanicznych umieszczanych w bolidach F1. Dokładnie te same czujniki są dziś wykorzystywane przez lekarzy do monitorowania skuteczności nowych leków podczas prób klinicznych.

14682056914_29c11c0868_k

Jak widzimy, nowoczesne rozwiązania rodem z torów wyścigowych Formuły 1 nie tylko zwiastują przyszłość motoryzacji. Oddziałują one również na inne obszary technologii, dając początek przełomowym rozwiązaniom, wpływającym na wiele różnych dziedzin naszego życia.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story