Innowacje techniczne

Nadchodzą buty do gier VR

Nicolas Meudt Autor, Hemd & Hoodie

Jamie Hyneman, gwiazdor programu „Pogromcy mitów”, chce pomóc graczom w osiągnięciu zupełnie nowego poziomu immersji dzięki gadżetowi o nazwie Vortrex – elektrycznym butom z kołami i gąsienicą.

Rzeczywistość wirtualna (VR) staje się wszędzie coraz bardziej popularna: w grach, nauce i architekturze. Jednak jak dotąd nikomu nie udało się rozwiązać problemu poruszania się w niej. Gdy użytkownik zacznie naprawdę biec, próbując uciec przed czymś w grze, w najgorszym wypadku czeka go bolesne spotkanie ze ścianą lub meblem.

Powstało kilka projektów, które pozwalają graczom chodzić, biegać i zawracać w przestrzeni wirtualnej, na przykład „kojce” VR. Jednak te „wielokierunkowe bieżnie” są drogie i nie do końca przeznaczone do użytku prywatnego.

 

Buty VR Vortrex kontrolują Twoją postać w grze

Jamie Hyneman, amerykański spec od efektów specjalnych – najlepiej znany z programu „Pogromcy mitów” – chciałby odesłać taki sprzęt do lamusa i zwiększyć swobodę graczy. Opracował Vortrex wyłącznie w tym celu: buty do VR pozwalają graczom chodzić bez faktycznego przemieszczania się.

Ich podeszwy są wyposażone w miniaturową gąsienicę z przodu i dwa koła na pięcie. Gif: Electric Shoes

Jest to możliwe dzięki miniaturowej gąsienicy z przodu i dwóm kołom na pięcie. Gdy wykonujemy w nich krok naprzód, napędzane koła cofają but do pozycji wyjściowej. Czujniki podczerwieni w tylnej części zapewniają, że gracz pozostaje w obszarze śledzenia i nie zderza się z elementami otoczenia. Buty są również wyposażone w elektroniczny kompas odczytujący, w jakim kierunku się poruszamy. Obuwie wykorzystuje te informacje, aby skierować postać w grze w odpowiednią stronę.

 

Kompatybilność z większością gier

System Vortrex ma być kompatybilny z szeroką gamą oprogramowania już w dniu premiery. Dla zainteresowanych powinny być dostępne specjalne sterowniki i zestawy narzędzi dla programistów. Hyneman i jego zespół blisko współpracują z wieloma programistami, aby funkcje jego butów były obsługiwane przez gry od samego początku.

Buty Vortrex powinny być kompatybilne z większością oprogramowania i obsługiwać bogatą gamę funkcji. – Ilustracja: Electric Shoes – (Zrzut ekranu/montaż)

Idea powstania butów Vortrex ma początek w latach 80. XX wieku. To wtedy Hyneman przymocował do rolek wkrętarki, tworząc „przenośnik taśmowy” dla butów. Gdy rozpoczęła się moda na VR, nawiązał współpracę z Edmondem J. Doughertym – inżynierem, który między innymi pracował nad systemem SkyCam używanym podczas rozgrywek NFL – aby opracować obuwie na potrzeby rzeczywistości wirtualnej.

 

Prototypy z kampanii crowdfundingowej

Hyneman uruchomił kampanię crowdfundingową, która ma pomóc w urzeczywistnieniu jego projektu. Jeśli uda mu się zebrać 50 000 USD, przeznaczy te pieniądze na zaprojektowanie i opracowanie siódmej generacji butów Vortrex. Powinien to być ostatni etap przed rozpoczęciem produkcji, która będzie finansowana za pomocą innego projektu crowdfundingowego.

Osoby wspierające kampanię Vortrex mogą liczyć na nietypowe podziękowanie. Ilustracja: Electric Shoes(Zrzut ekranu)

Nawet jeśli buty nigdy nie trafią do produkcji, osoby wspierające kampanię nie pozostaną z niczym. Jeśli na przykład przekażesz 25 USD, w ramach podziękowania otrzymasz rolkę taśmy klejącej. Za 500 USD dostaniesz „Pakiet przetrwania Hynemana” – aluminiowe pudełko zawierające toporek, latarkę i inne narzędzia survivalowe. Za kolejne 100 USD gwiazda „Pogromców mitów” osobiście podpisze Twój pakiet. Niektórych fanów może to cieszyć bardziej niż buty do VR!

Ilustracja w tle: Electric Shoes(Montaż)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie Innowacje techniczne Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story