Granice nowoczesnych możliwości

CES 2016: Trzy niezwykłe trendy kształtujące przyszłość

Firmy te reprezentują wspólnie trzy trendy technologiczne kształtujące naszą cyfrowa przyszłość.

Intel, wraz z ESPN i Red Bull Media House, wykorzysta niewielkie moduły obliczeniowe Curie w czasie zawodów X Games 2016 w Aspen, a dokładniej – w konkursach Snowboard Slopestyle oraz Snowboard Big Air mężczyzn. Zadaniem modułów będzie dostarczanie w czasie rzeczywistym danych na temat rotacji w powietrzu, wysokości i długości skoków, szybkości oraz siły lądowania.

Takie rozwiązanie stanowi przykład pierwszego najważniejszego trendu – wykorzystującego niskonapięciowe układy obliczeniowe, bezprzewodową łączność oraz Internet przedmiotów. Dzięki niemu możemy wyraźnie dostrzec, jak nasze otoczenie staje się coraz bardziej inteligentne i połączone.

Jazda na snowboardzie z modułem Intel Curie
Zawodowy snowboardzista Mark McMorris w czasie skoku, obserwowany przez inżynier firmy Intel Stephanie Moyerman, śledzącą w czasie rzeczywistym dane z modułu Intel Curie.

W 2016 r. Intel podejmie również współpracę z producentem odzieży sportowej – firmą New Balance – aby opracować rozwiązania do noszenia na ciele przeznaczone dla sportowców. Krzanich oraz Rob DeMartini, CEO firmy New Balance, zaprezentowali spersonalizowane buty do biegania z podeszwą środkową dopasowaną do kształtu stopy za pomocą technologii Intel RealSense i wydrukowaną w technologii 3D.

W czasie wystąpienia firma Oakley zaprezentowała nadchodzące inteligentne okulary Radar Race przeznaczone dla biegaczy i rowerzystów. Okulary te wyposażono w sterowany głosem system treningowy, wspomagający rozwój sportowców i śledzący ich postępy.

Brian Krzanich i Rob DeMartin, CEO firmy New Balance, na targach CES 2016
W czasie targów CES 2016 Brian Krzanich, CEO firmy Intel, oraz Rob DeMartin, CEO firmy New Balance, zaprezentowali podeszwy zaprojektowane dzięki technologii RealSense i wydrukowane w 3D.

Oba te produkty stanowią cenny dowód na coraz większą personalizację otaczających nas rozwiązań obliczeniowych. Reprezentują one drugi z trendów kształtujących przyszłość – zgodnie z jego założeniami najlepsze (i najbardziej przydatne) technologie to te, która są w stanie w niezauważalny sposób rozszerzyć nasze własne możliwości.

Wszystko to sprowadza nas do ostatniego, prawdopodobnie najbardziej ambitnego trendu. Jego przedstawicielem jest dron Yuneec Typhoon H (widoczny poniżej), wykorzystujący kamerę 3D z technologią Intel RealSense jako podstawę zaawansowanego systemu omijania przeszkód.

Brian Krzanich trzymający drona Yuneec Typhoon H na targach CES 2016
Nowoczesny dron Yuneec Typhoon H wykorzystuje kamerę 3D z technologią Intel RealSense, aby samodzielnie unikać przeszkód w czasie lotu.

To samo rozwiązanie otrzymał również transporter opracowany przez firmę Ninebot. Do jego stworzenia producent wykorzystał swój wcześniejszy projekt Mini Pro, wyposażając go w kamerę Intel RealSense ZR300 (umożliwiającą poruszanie się w obrębie domu) oraz procesor Intel Atom. Dzięki temu całość stanowi połączenie samodzielnie utrzymującego równowagę dwukołowego pojazdu dla ludzi i wszystkowidzącego robotycznego lokaja. Firma Segway planuje wprowadzić to niezwykłe urządzenie do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Zarówno zaprezentowany przez Krzanicha dron, jak i transporter Ninebot wyraźnie pokazują, że możliwe jest wyposażenie urządzeń w rozwiązania naśladujące ludzkie zmysły, co stanowi pierwszy krok ku tzw. „uzmysłowieniu” rozwiązań obliczeniowych.

Brian Krzanich na Segwayu Ninebot w czasie targów CES 2016
Poznajcie transporter Segway Ninebot – połączenie samodzielnie utrzymującego równowagę dwukołowego transportera i robotycznego lokaja z kamerą 3D Intel RealSense. Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży już w 2016 r.

– Technologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu, a przy tym staje się coraz bardziej rewolucyjna, nowoczesna i łatwo dostępna – mówił Brian Krzanich podczas swojego wystąpienia na targach CES 2016. W czasie tego wydarzenia Intel zaprezentował również kask Daqri Smart Helmet i wyświetlił zapowiedź reality show America’s Greatest Makers, a nawet pokazał, że możliwe jest komponowanie muzyki za pomocą opasek na nadgarstki wyposażonych w moduły Intel Curie.

– Użytkownicy kładą coraz większy nacisk na wrażenia użytkowe, a nie na same urządzenia – dodał Krzanich. – Technologie Intel otwierają przed nami coraz większe możliwości, których nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia w naszym świecie. — Dean Evans (@evansdp)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story