Granie

Ciągła walka o najwyższą wydajność gier

Nowoczesne gry komputerowe wymagają wydajnych podzespołów. Jak myślisz, ile mocy wyciśniesz z najnowszych procesorów Intel Core?

Chociaż trudno uwierzyć, że procesory o ekstremalnej wydajności mogą ewoluować w zaskakujący sposób, w rzeczywistości rynek urządzeń wysokiej klasy ma się lepiej niż kiedykolwiek, a liczba nabywców stale rośnie. Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju branży gier komputerowych, dlatego nie jest zaskoczeniem, że nie maleje popyt na mocniejsze, nowoczesne produkty, które są jednocześnie bardziej wydajne, mieszczą się w mniejszych obudowach o wielkości obecnych konsol do gier i które współpracują z telewizorem, dzięki czemu można grać, siedząc na wygodnej kanapie.

W tym roku niekwestionowanym królem rynku jest seria K procesorów Intel Core i7 7700K, wyróżniających się ze względu na niezablokowane mnożniki, co oznacza, że są gotowe do podkręcania. Procesor z tej serii ma cztery rdzenie z funkcją Hyper-Threading przy fabrycznej częstotliwości taktowania na poziomie 4,2 GHz. Po zastosowaniu technologii Turbo Boost osiągnie częstotliwość 4,5 GHz, ale w kilku (teraz o wiele prostszych) krokach można uzyskać częstotliwość 5 GHz, oczywiście przy użyciu specjalnego systemu chłodzenia hydraulicznego. To doskonałe osiągi dla procesora konsumenckiego.

Kiedyś przyzwyczailiśmy się do gier, które ignorują wielowątkowość, jednocześnie szukając maksymalnej prędkości rdzenia. Nie tak dawno uległo to zmianie, a wiele najnowszych silników graficznych jest w stanie lepiej zarządzać obliczeniami na różnych wątkach. Jeśli spojrzeć na kwestię szybkości z tej strony, osiem wątków procesora Intel i7 7700 stanowi doskonałe rozwiązanie zapewniające maksymalną wydajność w grze.

Porównując Intel Core i7 7700K z jego mniejszym bratem, Intel Core i5 7600K z częstotliwością podstawową równą 3,8 GHz lub maksymalną 4,2 GHz z technologią Turbo Boost (choć główna różnica polega na tym, że ma cztery wątki mniej), widać wyraźnie, że Intel Core i7 zapewnia nawet 35-proc. wzrost wydajności w porównaniu z Intel Core i5. Największą różnicę widać w grach, które wykorzystują wielowątkowość. Przy bezpośrednim porównaniu procesorów Intel Core i7 i Intel Core i5 z tą samą częstotliwością zegara (a następnie podkręceniu 7600K) różnica jest jeszcze lepiej widoczna. Na przykład średnia liczba klatek na sekundę w obciążającej procesor grze, takiej jak „Ashes of the Singularity”, jest 10 klatek/sekundę większa przy korzystaniu z procesora Intel Core i7 niż przy korzystaniu z modelu i5. W grze „Crisis 3”, przestarzałej z punktu widzenia graczy, ale nadal doskonale sprawdzającej się podczas testowania ograniczeń komputera, zanotowano wzrost liczby klatek/sekundę o ponad 30, podobnie jak w najnowszej grze z serii „Rise of the Tomb Raider”. Nie zmienia to faktu, że Intel Core i5 jest bardzo wydajnym procesorem, mimo niższej ceny. Porównanie to służy do wykazania, w jakim stopniu Intel Core i7 przewyższa możliwości modelu i5, zapewniając naprawdę wyjątkową wydajność.

A co z poprzednimi generacjami? Różnica w wydajności jest oczywiście zauważalna, zwłaszcza w zakresie korzystania z pamięci RAM, która w tej generacji może być eksploatowana z częstotliwością 2400 MHz, z możliwością jej podkręcania do 3000 MHz.

Pojawiają się już płyty główne obsługujące częstotliwość do 4200 MHz, a producenci pamięci nie pozostają w tyle. Dzięki temu w przyszłości zaobserwujemy najprawdopodobniej wzrost wydajności nie tylko ze względu na zegar rdzenia, ale też z powodu przepustowości pamięci RAM.

Podsumowując, jeśli używasz komputera z procesorem Intel Core i5 czy nawet procesorem Intel Core i3 wcześniejszej generacji, zmiana na Intel Core i7 7700K spełni wszystkie wymagania obecnie sprzedawanych gier, zwłaszcza tych, które wykorzystują wielowątkowość, czyli zdecydowanej większości.

Z tych samych powodów, jeśli planujesz kupić nowy komputer do gier, nieco większa inwestycja w Intel Core i7 pozwoli ci utrzymać się na szczycie pod względem liczby klatek/sekundę i uniknąć wąskich gardeł procesora przez wiele lat, szczególnie przy wysokiej wydajności pamięci RAM.

Inne materiały firmy Intel poświęcone grom znajdziesz tutaj

Autor: Tommaso Valentini

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story