STEM

Co chcielibyśmy zobaczyć w filmie „Powrót do przyszłości IV”

Writer

“Powrót do przyszłości II” nauczył nas, że niektóre rzeczy są naprawdę przewidywalne. Jego twórcy przewidzieli nadejście filmów 3D, gier ze sterowaniem ruchem, tabletów i wideopołączeń. Być może nie mamy jeszcze latających samochodów, ale deskolotki zajmują umysły wielu inteligentnych ludzi.

Jak więc będzie wyglądać przyszłość? Oto cztery technologie, które mogłyby pojawić się w filmie „Powrót do przyszłości IV” przedstawiającym rzeczywistość 2045 roku.

 

1. Hiperpętla Elona Muska

Obecnie hiperpętla to zaledwie odległe marzenie. Elon Musk, dyrektor generalny firmy Tesla, chce zachęcić firmy technologiczne do stworzenia bardzo szybkiego systemu transportowego z użyciem technologii magnetycznej do napędzania pojazdów przypominających pociągi. Taki system umożliwiłby błyskawiczny transport z punktu A do bardzo odległego punktu B, co oznacza, że dowolne miejsce na świecie nagle stałoby się łatwiej dostępne.

hiperTen szybki sposób transportu może nie wydaje się bardzo nowatorski, ale hiperpętla miałaby wielki wpływ na przyszłość. Pierwsze testy pokazały, że hiperpętla już teraz mogłaby transportować ludzi z prędkością nawet tysiąca kilometrów na godzinę. Szybciej niż w przypadku samolotu pasażerskiego.

 

2. Soczewki z rozszerzoną rzeczywistością

Microsoft eksperymentuje obecnie z urządzeniem HoloLens – jest to zestaw do rozszerzonej rzeczywistości, który umożliwia wyświetlanie wirtualnych obiektów rzutowanych na rzeczywisty świat. W przeciwieństwie do okularów do rzeczywistości wirtualnej, które powodują „zanurzenie” użytkownika w wirtualnym świecie, urządzenie HoloLens pozwoli zobaczyć kanapę z cyfrową projekcją członka rodziny, który na niej siedzi, lub wypróbować nową sukienkę w wirtualnym lustrze.

augmented-reality-lens3

Zestawy deweloperskie HoloLens trafią na rynek w 2016 roku, a wersja dla konsumentów powinna być dostępna jeszcze przed 2020 r. Pozostaje więc jeszcze dużo czasu do 2045 roku, aby zapewnić łatwą obsługę takiego urządzenia i zmniejszyć jego rozmiary.

Niektórzy naukowcy są przekonani, że rozszerzona rzeczywistość zostanie wprowadzona do soczewek kontaktowych, które będzie można nosić przez cały dzień. Oznacza to, że świat w filmie “Powrót do przyszłości IV” może być pełny cyfrowych technologii, takich jak spersonalizowane reklamy 3D, wskazówki nawigacji na żywo, unoszące się łącza do stron Wikipedii, tweety, lokalizacje znajomych i inne strumienie danych.

 

3. Implanty mózgu

Z nowej technologii 2045 roku skorzystają nie tylko nasze oczy. Również nasze mózgi mogą ulec poważnym zmianom. Implanty mózgu już teraz stosuje się w przypadku pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. W ciągu kolejnych 30 lat medycyna znacząco przesunie granice tego, co możliwe.lawrence-memory-brain-implant

Naukowcy z uniwersytetu NYU i instytutu Allen Institute są przekonani, że za kilkadziesiąt lat powszechne operacje wszczepienia implantów mózgu umożliwią udoskonalenie wszystkich umiejętności człowieka. Możemy na przykład lepiej radzić sobie z matematyką lub szybciej uczyć się nowych rzeczy. Być może będzie możliwe nawet przywoływanie dawnych wspomnień lub poprawianie nastroju.

 

4. Druk 3D w każdym miejscu

W 2015 roku byliśmy świadkami znaczącego rozwoju i pojawiania się nowych zastosowań drukarek 3D. Korzystając z tej technologii, eksperymentujemy z budowaniem mostów i trójwymiarowym drukowaniem okularów.

Bez wątpienia znajdujemy się u progu rewolucji w dziedzinie zastosowań druku 3D, a w ciągu kolejnych 30 lat może pojawić się jeszcze więcej nowych pomysłów. W przyszłości w naszych domach znajdą się niedrogie i niewielkie drukarki 3D, które będą umożliwiać projektowanie i drukowanie praktycznie wszystkiego przy użyciu dowolnego materiału.Trójwymiarowy most

Wyobraźmy to sobie: sklepy nie będą już sprzedawać rzeczywistych produktów, ale raczej szablony i materiały niezbędne do drukowania w domu.

Oznacza to, że poważnym zagrożeniem dla sklepów detalicznych stanie się piractwo internetowe. Obecnie można pobierać nielegalnie filmy i muzykę, a w przyszłości równie łatwa będzie dystrybucja podrabianych koszulek, torebek lub butów do biegania znanych projektantów. Za 30 lat będzie można stworzyć w domu samosznurujące się buty Nike, korzystając z drukarki 3D!

Najlepsze w przyszłości jest to, że możemy o niej marzyć. Wystarczy wyobraźnia i głód innowacji. Jak powiedziałby Marty McFly: „Nagle przyszłość wygląda o wiele lepiej!”.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story