Rozrywka

Co łączy film „Interstellar”, zespół Daft Punk i faks?

“Interstellar” w reżyserii Christophera Nolana — nakręcony za 165 milionów dolarów przebój SF, rzucający takich aktorów, jak Matthew McConaughey i Anne Hathaway, w tunel czasoprzestrzennego w poszukiwaniu nowych planet dla skazanej na zagładę ludzkości — sprawia wrażenie pokazu fajerwerków nowoczesnych technologii filmowych. A jednak nakręcono go przy wykorzystaniu zaskakująco archaicznych metod.

Tradycyjne techniki filmowe

Mimo technologicznego rozmachu i karkołomnej fabuły Nolan zdecydował się wykorzystać w swoim obrazie tradycyjne techniki filmowe, rezygnując z metody greenscreen, ograniczając do minimum animacje komputerowe, korzystając z rzeczywistych lokalizacji i kręcąc w studiu. Reżyser filmu „Mroczny rycerz powstaje” zrezygnował także z nowoczesnych metod rejestrowania obrazu cyfrowego, stawiając na sprawdzoną taśmę 35 mm. Niektóre ujęcia jego najnowszego, trwającego 169 minut dzieła powstały z użyciem specjalistycznej taśmy filmowej IMAX 65/70 mm, której historia sięga ubiegłego wieku.

Korzystanie z technik negatywowych wydaje się być niecodziennym pomysłem w czasach, w których większość kin wyposażona jest w cyfrowe systemy projekcyjne, Jednak Nolan, podobnie jak kilku innych wybitnych reżyserów, takich jak Quentin Tarantino, Judd Apatow oraz J.J. Abrams (kręcący obecnie na taśmie filmowej siódmą część sagi “Gwiezdne wojny”), wciąż wspiera klasyczne metody filmowania. „Taśma filmowa to najlepszy nośnik do rejestrowania i wyświetlania obrazów. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości”, powiedział Nolan podczas tegorocznej edycji CinemaCon.

Interstellar — Christopher Nolan
Podczas prac nad filmem “Interstellar” Christopher Nolan zdecydował się wykorzystać tradycyjną taśmę filmową o szerokości 35 mm i 70 mm. WSZYSTKIE ZDJĘCIA ©2014 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. ORAZ PARAMOUNT PICTURES CORPORATION.

Renesans płyty winylowej

35-milimetrowa taśma filmowa nie jest jedyną technologią starej daty, która jest wciąż używana. Mimo tego, że usługi strumieniowego przesyłanie muzyki, takie jak Spotify oraz Deezer, skutecznie wypierają pobieranie plików MP3 (podobnie jak format MP3 zahamował niegdyś sprzedaż płyt CD), z najnowszych danych firmy Official Charts Company opublikowanych przez British Phonographic Industry (BPI) wynika, że tylko w tym roku na terenie Wielkiej Brytanii sprzedano niemal 800 000 płyt winylowych. To najlepszy wynik od 1997 roku.

Winylowy nośnik LP o szybkości 33,3 obrotu na minutę zadebiutował w roku 1948, ale sama technologia jest jeszcze starsza — płyty o szybkości 78 obrotów znane były już pod koniec lat 90. XIX wieku. Jak szacuje BPI, dzięki wydawnictwom wykonawców takich jak Daft Punk, Arctic Monkeys czy David Bowie, sprzedaż płyt winylowych przekroczy w 2014 r. milion egzemplarzy.

„Okazuje się, że w świecie nieustającej cyfryzacji miłośnicy muzyki wciąż tęsknią za namacalnymi produktami oferującymi wysoką jakość i czystość dźwięku oraz oryginalną okładkę”, tłumaczy Lynne McDowell z firmy BPI.

145 miliardów wiadomości SMS

Jak dowodzi przykład płyt winylowych, niektóre technologie nie dają się wyprzeć nawet bardziej zaawansowanym odpowiednikom. Mimo rosnącej popularności wiadomości MMS oraz nowoczesnych systemów wiadomości błyskawicznych (takich jak WhatsApp oraz Snapchat) wiadomości SMS wciąż stanowią niezwykle popularny środek komunikacji. Wprawdzie w 2013 r. liczba wiadomości SMS wysłanych na terytorium Wielkiej Brytanii spadła po raz pierwszy w historii, ale nadal wynosi ona ponad 145 miliardów. To całkiem niezły wynik jak na technologię wprowadzoną w 1992 roku.

Czwartą pozycję na naszej liście technologii odpornych na upływ czasu zajmuje faks. W czasach załączników do wiadomości e-mail, udostępniania dokumentów PDF i nowoczesnych usług korzystających z podpisów cyfrowych, takich jakich jak DocuSign, trudno uwierzyć, że faksy wciąż istnieją i mają się całkiem dobrze. W branży finansowej i prawniczej oraz w opiece zdrowotnej faksy wciąż pełną niezwykle ważną rolę, a kluby piłkarskie do dziś przesyłają zawodnikom faksem kontrakty w ramach okien transferowych.

Zaskakujące statystyki

Na koniec mamy pytanie: jaki jest drugi co do popularności na świecie komputerowy system operacyjny? Jeśli myślisz, że chodzi o Mac OS X, jesteś w błędzie. Nie jest to też Linux. Według statystyk z października 2014 r. opracowanych przez firmę Netmarketshare prawidłowa odpowiedź to Windows XP — system używany obecnie na 17,18% urządzeń. Wprawdzie jest on daleko za systemem Windows 7 (53,05%), ale wciąż wyprzedza systemy Windows 8.1 (10,92%) i Windows 8 (5,88%) oraz system OS X 10.9 firmy Apple (3,66%).

Dobre rozwiązania nie mają daty ważności i z powodzeniem mogą przetrwać próbę czasu.

 

Jakie technologie, które można uznać za przestarzałe, wciąż cenisz? Modemowe połączenia internetowe? Magnetowidy? Zachęcamy do dzielenia się propozycjami w komentarzach pod tym artykułem.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story