Moc

Co nas irytuje w starych komputerach?

Duży ciężar? Wymiary? Powolna praca? Przegrzewanie się? Krótki czas działania na akumulatorze? Co sprawia, że coraz częściej myślicie o wymianie starego komputera na nowy?

Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że większość posiadaczy komputerów pięcioletnich i starszych narzeka na ich działanie. Wyniki są ciekawe, bo pokazują, co dla nas jako użytkowników pecetów liczy się najbardziej.

Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia, jak bardzo nasze prywatne oczekiwania – i rozczarowania – pasują do polskiej średniej. Wcześniej jednak proponujemy – z przymrużeniem oka! – wczuć się w sytuację naszego biurkowego weterana: steranego życiem i ciężką dla nas pracą. Pomyślcie, może on też ma już dość? Może zasłużył, nieszczęsny, na zastąpienie go przez dziarskiego przedstawiciela nowej generacji? Okażmy mu trochę empatii!

 

Lokomotywa Pociąg do nowego komputera

Stoi na biurku komputer stary,
Ciężki, ogromny – straszne rozmiary!
Brudnawoszary…
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego mu brzucha bucha:
Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!
Już ledwo sapie, już tak się męczy,
A wentylator wyje i jęczy.

Dysk partycjami poszatkowany,
A w każdej jakiś ciężki plik wgrany,
A w jednej gry są, program graficzny,
A w drugiej filmy, player muzyczny,
W trzeciej spoczywa tekstu edytor,
Lub emulator, lub ekspozytor,
A tych partycji jest ze czterdzieści,
Lecz nic już więcej się w nich nie zmieści,
Bo dysk nie tylko strasznie powolny,
Ale i bardzo mało wyporny.

Procesor jeszcze lat temu kilka,
Miał chyżość łani zlęknionej wilka.
Dzisiaj już rzęzi przy byle grze,
Rozgrzany tak, że niemal wrze,
Bo choćby przyszło tysiąc atletów
I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się wytężał,
To nie udźwigną, taki to ciężar,
Wszystkich tych mnogich zer i jedynek,
Do przeliczenia w jedną chwilę.

Wolny i brzydki komputer stary,
Chciałby już uciec na wagary,
Bo mu brakuje RAM-u i sił,
Choćby się sprężał, natężał, wił,
Dziś nokautują go aplikacje,
Dawno zasłużył już na wakacje,
Lub nawet cichą emeryturę,
Bo ileż można mieć wciąż pod górę.
Miej nad nim litość, przyznaj mu rację:
Czas na kolejną generację!

 

Po nieśmiałej wariacji na temat słynnego wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” czas na fakty. Czy wiecie, że w Polsce z komputera korzysta 72,6 proc. osób? I że aż ponad jedna trzecia z nich posiada urządzenie starsze niż pięć lat?

INTEL_zuch_2016-06_komiks_05

Z tej jednej trzeciej posiadającej komputery naprawdę leciwe – w końcu pięć lat to w świecie technologii komputerowych cała epoka – aż 60 proc. deklaruje niezadowolenie z działania swoich maszyn.

Najwięcej z tych osób narzeka na zawieszanie się ich peceta. 45 proc. skarży się, że zacinają się podczas wykonywania nawet podstawowych zadań. Co trzeci użytkownik komputera starszego niż pięć lat jest niezadowolony ze zbyt wolnego uruchamiania się gier, aplikacji oraz filmów. Ponad jedna piąta respondentów używających starszych PC dodaje, że ich komputery nie radzą sobie z najnowszymi aplikacjami oraz grami komputerowymi.

Tak jednak, jak zbyt wolne działanie komputera w grach to niemiła uciążliwość, tak krótki czas działania notebooka na akumulatorze to prawdziwa tragedia, negująca główną zaletę komputerów przenośnych. A niestety aż połowa kilkuletnich notebooków działa na jednym ładowaniu krócej niż dwie godziny. Gorzej – aż 28 proc. nie wytrzymuje nawet godziny! 14 proc. posiadaczy starszych pecetów przyznaje, że zdarzyło im się utracić dane w skutek nieoczekiwanego wyłączenia się komputera w momencie rozładowania się baterii.

Przypomnijmy: nowy laptop lub komputer 2w1 jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet 10 godzin. Dla wielu osób właśnie ta przewaga nowych urządzeń może okazać się decydująca.

A przecież powodów do narzekania na stare komputery jest znacznie więcej. Aż 80 proc. użytkowników czeka na wyświetlenie się ekranu pulpitu dłużej niż pół minuty (i oby tylko tyle…). 20 proc. jest niezadowolonych z powodu przegrzewania się swoich pecetów. 15 proc. męczy hałas generowany przez stare komputery, a co dziesiątą osobę: to, że aż tyle ważą.

Czy na narzekaniach się kończy? Nie. Blisko jedna trzecia użytkowników kilkuletnich komputerów chce je odesłać na emeryturę – i kupić nowe urządzenie.

Polacy vs starsze PeCety4_final copy_final copy

 

 

lenovo_yoga_1200x450-1024x384

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne Moc

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story