Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Co porabiasz w Dzień Liczby Pi?

Niektóre wydarzenia mają miejsce tylko raz na sto lat. 14 marca każdego roku na całym świecie obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Jednak w tę sobotę, dokładnie o godzinie 9:26:53 początek weekendu będzie wyjątkowy dla każdego geeka. Ile wynosi liczba pi? W przybliżeniu: 3,141592653.

Dzień Liczby Pi

Osoby zapytane o to, co robiły w chwili wystąpienia zjawiska o zasięgu ogólnoświatowym, pamiętają zazwyczaj każdy szczegół. Przypuśćmy jednak, że możesz mieć wpływ na tę chwilę, wiedząc, że zbliża się Dzień Liczby Pi. Jak zamierzasz go uczcić? Planujesz coś wyjątkowego? Niektórzy pieką szarlotkę holenderską (wskazówka: przyjrzyj się kształtowi jabłka), a nawet biorą ślub tego dnia. Co sprawia, że Dzień Liczby Pi jest tak wyjątkowy? Grecka litera pi (symbol matematyczny: π) oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba pi to ułamek nieskończony. Nieskończony niczym koło. Nieskończony jak obwód holenderskiej szarlotki lub obrączki ślubnej.

Wczujmy się w romantyczny nastrój i przyjrzyjmy się historii liczby pi. William Jones, angielski matematyk i przyjaciel Isaaca Newtona, jako pierwszy użył tej greckiej litery w rozmowie dotyczącej koła o promieniu 1 w 1706 r. Być może użył litery π, ponieważ jest to pierwsza litera w greckim słowie oznaczającym obwód. Prawdę mówiąc, nie jest do końca pewne, czy to właśnie on użył tej litery jako pierwszy ani czy faktycznie zainspirowało go greckie określenie obwodu. Wiadomo natomiast, że Leonhard Euler (szwajcarski fizyk i matematyk) zaczął jej używać 30 lat później „dla zwięzłości” w kontaktach z innymi europejskimi matematykami.

Od czasu wynalezienia kalkulatora, a później komputera, niezwykle popularne jest uzupełnianie niekończącego się ciągu o kolejne cyfry. Rekord został pobity wielokrotnie. Popularne jest nie tylko dodawanie kolejnych cyfr, lecz także ich zapamiętywanie. Akira Haraguchi, emerytowany inżynier z Japonii urodzony w 1946 r. wyrecytował z pamięci 100 tysięcy miejsc po przecinku liczby pi. Z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że liczba pi stanowi ważny element otaczającego nas świata.

Historia liczby π sięga znacznie dalej niż do 1706 r., jednak obchodzenie jej święta to zdecydowanie tradycja nowożytna. Pierwsze oficjalne obchody dnia liczby pi zorganizował w 1988 r. Larry Shaw. W roku 2009 Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych poparła ustanowienie 14 marca dniem liczby π. Możemy śmiało stwierdzić, że najbliższa sobota nie może obejść się bez świętowania – kolejna taka okazja zdarzy się dopiero za kolejne sto lat.

Oto lista iQ „10 najlepszych sposobów na świętowanie Dnia Liczby Pi”:

10. Zapamiętaj i wyrecytuj jak najwięcej miejsc po przecinku liczby pi.

9. Zagraj w domino jak ta dziewczyna.

8. Obejrzyj film Życie Pi i rzucaj cytatami, aby wkurzyć znajomych, którzy jeszcze go nie widzieli.

7. Upiecz kilka konkretnych ciast z dyni.

6. Po zjedzeniu ciasta przebiegnij dystans równy wartości liczby pi w kilometrach, aby utrzymać kondycję.

5. Zagraj i zaśpiewaj o liczbie pi jak ten zespół.

4. Przedyskutuj w gronie znajomych różne sposoby obliczania liczby pi.

3. Posłuchaj utworu Kate Bush pt. „Pi”. Czy tekst piosenki zawiera prawdziwe informacje?

2. Zrób sobie tatuaż symbolizujący niesamowitość i nieskończoność liczby pi.

1. Uklęknij, wyjmij (pi)erścionek zaręczynowy i zadaj to najważniejsze pytanie związane z nieskończonością.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story