Sport

Counter-Strike: rozkwit kobiecej sceny e-sportu w Europie

Cyfrowa rywalizacja, jaką jest e-sport, to zazwyczaj domena utalentowanych młodych mężczyzn o niezrównanych umiejętnościach. Niezwykle dobrze radzą sobie z obsługą myszy i klawiatury, ich reakcje są doprowadzone do perfekcji, a umiejętności strategiczne wyćwiczone w każdym calu.

Gdzie w tym wszystkim miejsce dla graczy płci żeńskiej? Dotychczas ich głos ginął wśród zgiełku globalnej e-sportowej konwersacji. Dziś jednak różnice płciowe wśród młodych utalentowanych graczy wydają się powoli zanikać. Coraz więcej dziewcząt staje w szranki z graczami przeciwnej płci.

W maju 2015 r. Intel nawiązał nawet współpracę z dwiema europejskimi drużynami kobiet grających w “Counter-Strike: Global Offensive”. Firma nie chciała jednak stać się kolejnym logotypem widniejącym na koszulkach zawodniczek. Jej celem było pomóc im w zdobywaniu doświadczenia i praktycznych umiejętności.

Kilka miesięcy później redaktorzy Intel iQ spotkali się z obiema drużynami – Team LGB eSports oraz Team Property – na imprezie DreamHack w Londynie. Oto one:

Wśród naszych rozmówców znaleźli się również Per Lilliefelth (CEO firmy Ninjas in Pyjamas Gaming) oraz Aron Larsson (General Manager zespołu Team Property). Tych dwóch mężczyzn miało odwagę wykorzystać kobiecy talent w swoich szeregach.

Jak do tego doszło, że wybraliście kobiety do swoich drużyn?

PL: Przedstawiły je nam osoby z branży. Od razu przypadła nam do gustu osobowość dziewczyn i ich umiejętności. Świetnie radzą sobie w roli ambasadorek e-sportu, dlatego tym bardziej cieszymy się, że zechciały reprezentować nasze drużyny.

AL: Nasz menedżer miał za zadanie wyszukać potencjalnych zawodniczek do naszego zespołu. Po kilku rozmowach i próbach udało nam się zebrać cały skład. Co ważne, liczyły się nie tylko umiejętności związane z grą, lecz także zdolność do reprezentowania naszych partnerów i wspólnego podejmowania działań. W zespole bardzo ważna jest również chemia. Nie widziałem powodu, dla którego dziewczyny nie mogłyby stanąć naprzeciw najlepszych graczy płci męskiej.

Jak ocenianie ewolucję kobiecej sceny e-sportu?

PL: Dzięki wsparciu Intela i innych dużych firm kobieca scena wyraźnie rośnie w siłę. Sam e-sport jest coraz szerzej doceniany i z pewnością wzrośnie również liczba dziewcząt, którym przypadnie do gustu na dłuższą metę. A gdy już odkryją swoją ulubioną grę, będą stawać się coraz lepsze i bardziej skore do rywalizacji. Faceci powinni mieć się na baczności.

AL: Znaczący rozwój kobiecej sceny jest widoczny. Myślę jednak, że w dłuższej perspektywie będziemy spotykać coraz więcej mieszanych drużyn, a istniejący podział będzie mniej wyraźny. Dziś turnieje przeznaczone wyłącznie dla kobiet odgrywają ważną rolę – pozwalają wyłaniać osobowości, idolki i wzory do naśladowania dla młodszych dziewcząt, a to byłoby znacznie trudniejsze (lub zupełnie nieosiągalne), gdyby tego typu imprezy nie były organizowane. Dla e-sportu jako takiego mniej wyraźny podział będzie jednak zjawiskiem bardziej pozytywnym. Pozwoli przyciągnąć uwagę większej liczby graczy i widzów.

Jakie nadzieje wiążecie z waszymi drużynami?

PL: Dążymy do osiągnięcia etapu, na którym dziewczęta będą mogły przejść na zawodowstwo – grać na pełny etat, utrzymywać się z grania i podróżować po świecie, promując oddział LGB Female jako najlepszą markę na wymagającej scenie “CS:GO”. Jesteśmy świadomi potencjału, jaki mamy w zanadrzu. Chcemy dać im narzędzia, których potrzebują do osiągnięcia sukcesu.

AL: Property to zawodowy szwedzki zespół, którego celem jest osiągnięcie największego sukcesu na światowej scenie e-sportu. Dotyczy to wszystkich naszych drużyn, dlatego dokładamy wielu starań, aby mogły one w pełni wykorzystać swój potencjał. W ostatnim czasie powołaliśmy nawet trenera, aby przyspieszyć rozwój drużyny. Naszym celem jest przygotowanie zespołu do rywalizacji o pierwsze miejsca w rankingach w 2016 roku.

Jaka jest wasza rada dla graczy płci żeńskiej?

PL: Ćwiczcie tak dużo, jak to możliwe, i traktujcie sprawę poważnie, jeśli chcecie osiągnąć sukces. Przy odpowiednim poświęceniu i determinacji zdołacie osiągnąć swoje cele i w przyszłości dorównać mężczyznom. Już za kilka lat widok kobiet-zawodowczyń będzie na porządku dziennym.

AL: Niezależnie od tego, jakie macie marzenia, nigdy nie słuchajcie sceptyków. Idźcie za głosem serca i szukajcie sposobów, aby realizować swoje marzenia. Jeśli chcecie coś osiągnąć, przyłóżcie się do tego z całych sił.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Odwiedźcie strony internetowe zespołów Team LGB eSports i Team Property.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story