Edukacja

Creative Coding – studia dla Ciebie?

Czym jest Creative Coding? Tak jak dla programistów kod jest podstawowym narzędziem pracy, tak dla współczesnych twórców sztuki, designu, przedmiotów codziennego użytku i usług staje się odpowiednikiem pędzla i dłuta. Programowanie z powodzeniem służy projektantom w kreowaniu nowych produktów, które trafiają do komercyjnej sprzedaży i odpowiadają na współczesne potrzeby człowieka. Z kolei artystom pozwala wkroczyć w nowy wymiar interaktywnej sztuki i realizacji poruszających instalacji. To właśnie z myślą o twórcach, projektantach i designerach nowej generacji School of Form, katedra wzornictwa Uniwersytetu SWPS, oraz Intel uruchamiają pierwsze w Polsce studia z kreatywnego kodowania – Creative Coding.

Artyści coraz częściej używają kodu tak, jak przez wieki używali klasycznych narzędzi i materiałów twórczych: pędzli, płótna, dłuta, kamienia. Dziś już praktycznie każda forma sztuki podlega digitalizacji. Możliwości, jakie zapewnia artystom o otwartych umysłach plastyczna materia kodu, nie sposób dłużej ignorować.

Nie musisz umieć programować, by rozpocząć studia

Twórcy, designerzy i projektanci nie mieli dotąd w Polsce szansy podjęcia studiów na kierunku, który uczyłby posługiwania się kodem w sposób twórczy. Aż do teraz. W październiku na warszawskim Uniwersytecie SWPS, w ramach School of Form (katedra wzornictwa Uniwersytetu SWPS, działa od 2011 roku) rusza pierwszy rok studiów na kierunku Creative Coding, pod patronatem i ze wsparciem firmy Intel w roli technologicznego partnera. Poziom merytoryczny zapewnia plejada wybitnych wykładowców – nie tylko akademików o olbrzymiej wiedzy teoretycznej, ale i uznanych praktyków z dużą liczbą osiągnięć na koncie.

„Obserwuję, jak programowanie zaczyna być umiejętnością, poszukiwaną przez projektantów, a ci którzy ją posiadają, mają ogromną przewagę na rynku pracy” – mówi Wiesław Bartkowski, kierownik studiów oraz współautor programu Creative Coding. „Pokażemy kod jako rodzaj tworzywa pozwalającego projektantowi eksperymentować i formować otaczającą rzeczywistość, a artystom – tworzyć unikalny warsztat, pozwalający na eksperymentowanie z nowymi środkami wyrazu.”

CreativeCoding_Mickeyphone

 

ubrudzisz ręce kodem w FabLabie Intela i swps

Jeśli nie masz jeszcze żadnych doświadczeń w zakresie kodowania czy cyfrowej produkcji, nic nie szkodzi – na studiach nauczysz się wszystkiego od podstaw. Także tego, jak wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności. W ramach FabLab, stworzonego wspólnie z partnerem technologicznym studiów firmą Intel, studenci opanują metody tworzenia elementów konstrukcji i formy obiektów za pomocą kodu oraz cyfrowych metod modelowania i produkcji (digital fabrication).

„Na Creative Coding studenci ‘ubrudzą sobie ręce kodem’. Dzięki rozwiązaniom Intela ubiorą ten kod w technologie, zamieniając koncept w projekt” – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. „Intel od lat wspiera niesamowite projekty powstające na styku technologii i sztuki. Jest to pierwszy tego typu kierunek studiów w Polsce, dlatego nie mogło nas zabraknąć także i tu”.

Spotkanie z Creative Coding i Intelem już 21 września o 18.00. Serdecznie zapraszamy!

Przekonaj się, czy to szansa dla Ciebie!

Zastanawiasz się, czy warto wybrać ten kierunek? Masz szansę to sprawdzić już wkrótce.

Kiedy? 21 września (środa), godz. 18.00

Gdzie? aula S303 Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31 w Warszawie

Co? spotkanie z wykładowcami Creative Coding i przedstawicielami Intela, technologicznego partnera studiów

CreativeCoding_Miara Pokoju

Plan spotkania:

18:00 – Creative Coding: idea, możliwości, zastosowania i przykłady projektów wykładowców

18:20 – Kreatywne wykorzystanie technologii w sztuce, designie i reklamie – wspólne wystąpienie Intela i Creative Coding

18:40 – Spotkanie z wykładowcami Creative Coding i przedstawicielami firmy Intel. W spotkaniu wezmą udział:

· Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej,
· Wiesław Bartkowski, projektant interakcji i badacz systemów złożonych,
· Krzysztof Goliński, artysta multimedialny, współzałożyciel kolektywu panGenerator,
· Jakub Koźniewski, projektant i artysta nowych mediów, współzałożyciel kolektywu panGenerator,
· Szymon Pepliński, Creative Technologist, CTO / Head of Creative Technology w DDB&tribal, Co-Founder & Chief Technology Officer w HotelOga,
· Michał Piasecki, projektant form generatywnych, współzałożyciel Tylko.com, start-upu, którego celem jest digitalizacja rynku meblowego,
· Joanna Zabawa, projektantka, kognitywistka, współtwórczyni Maker Space

19:10 – Równolegle dwa warsztaty do wyboru:

· Kod tworzywem projektanta – podejście do nauki kodowania i tworzenie interaktywnego dzieła wizualnego;

· Physical computing – tworzenie interaktywnego designu.

Uwaga! Odbędzie się także przedpremierowy pokaz instalacji DISPLAYCEMENT – systemu wyświetlaczy łączących słowo z przestrzenią i technologią.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story