Game On!

Cztery porady, jak profesjonalnie transmitować gry

Jason Johnson Freelance writer and editor

Gwiazdy platformy Twitch udzielają porad nowicjuszom w świecie strumieniowych transmisji gier wideo.

Jest godzina 18 w czwartek. W tle kanału na Twitchu użytkownik Fairlight Excalibur zapewnia swoich 290 tysięcy fanów, że „przygoda zacznie się lada moment”. Gwiazda wieczoru od razu po pojawieniu się podejmuje rozmowę, jak na spotkaniu z dobrym kumplem.

„Jest taki upał, że zaraz zmienię się w kałużę potu. Jeśli przestanę się odzywać, przyślijcie tu kogoś z odkurzaczem przemysłowym” – napisał ostatnio.

W oknie czatu fani wyrażają współczucie, przesyłając spersonalizowaną emotkę w kształcie serca z napisem „Fairlove”. Inni sprawdzają, z jakich składników można przygotować gulasz z Fairlighta.

Fairlight Excalibur 1

Tego rodzaju uwielbienie, graniczące z kultem, to norma dla czołowych nadawców platformy Twitch. Jednak sukces nie jest pisany wszystkim. Z 2,1 miliona osób publikujących w serwisie Twitch w 2016 roku tylko kilka jest wystarczająco zdyscyplinowanych, ma odpowiednią osobowość i sprzęt, by zostać profesjonalistami na pełny etat.

Oto cztery wskazówki, jak odnieść sukces jako nadawca treści strumieniowych:

 

1. Nerwy to norma, więc… dobrej zabawy

Niedawno gwiazda serwisu Twitch AnneMunition razem z zespołem podjęła wyzwanie zmierzenia się z mapą Watchpoint Gibraltar w grze Overwatch. Za sprawą nieoczekiwanego błędu w kodzie pole bitwy nagle opustoszało. Zamiast typowej bitwy z udziałem sześciu osób AnneMunition stanęła sama twarzą w twarz z wrogiem.

Czując na sobie wzrok wszystkich fanów, AnneMunition westchnęła: „O mój Boże!” i zadeklarowała: „Zamierzam to wygrać!”.

Napięcie rosło, gdy rzuciła się do kryjówki, odwróciła na pięcie z wyrzutnią rakiet w ręku i z uśmiechem zasalutowała, niezwłocznie wykańczając przeciwnika.

Wyglądało na to, że AnneMunition ani na chwilę nie straciła zimnej krwi. Jednak przyznała, że do presji gry pod czujnymi spojrzeniami anonimowych internautów trzeba się przyzwyczaić.

AnneMunition i 2MGoverCsquared zgodnie przyznają, że aby uspokoić nerwy i zachować wiarygodność, najlepiej skoncentrować całą energię na przyjemności z gry.

Porady dotyczące przeprowadzania transmisji strumieniowych na żywo_AnneMunition_brak punktów
AnneMunition wie, że fanów przyciąga autentyczność.

„Sama wolę oglądać graczy, którzy są wierni swoim zasadom i widać, że gra daje im dużo radości, niż takich, którzy udają coś, by dostarczyć widzom rozrywki” – wyjaśnia 2MGoverCsquared.

Luźne, ale przyjazne stosunki z fanami sprzyjają budowaniu zaufania i mogą sprawić, że widzowie zmienią się w zagorzałych wielbicieli.

 

2. Jakość transmisji ma znaczenie

Kilka miesięcy temu publikująca na żywo klipy z gotowania i gier App1eCrisp transmitowała grę Overwatch ze swojego starego, dobrego laptopa.

W połowie zagorzałej bitwy jej komputer zaczął wydawać dziwne dźwięki i buczeć jak silnik samochodowy w czasie rozruchu. „Wydaje mi się, że nawet zaczął dymić” – mówi App1eCrisp.

Na ekranie pojawił się komunikat o przegrzanym procesorze. Fani szybko opuścili jej kanał.

„Kiedy siedziałam przed komputerem, wpatrując się w ten komunikat o błędzie, przeżyłam objawienie” – wspomina. „Zdałam sobie sprawę, że czas na zmianę”.

Sprzęt najwyższej klasy – czy to notebook, czy komputer stacjonarny – to podstawa dla nadawców transmisji strumieniowych. Jednoczesne obsługiwanie gry i nagrywanie pliku wideo w wysokiej rozdzielczości przy równoczesnym kodowaniu transmisji na żywo to prawdziwe wyzwanie dla procesora.

„Nie chodzi już tylko o to, żeby sobie pograć” – mówi Mark Chang z firmy Intel. „Liczą się współdziałanie i interakcje ze społecznością i znajomymi. Tylko tak można doświadczyć pełni wrażeń z gry”.

Mark twierdzi, że jednoczesna obsługa gry i transkodowania wideo wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Nowsze procesory wielordzeniowe zostały zaprojektowane z myślą o takich właśnie zadaniach.

Navin Shenoy, wiceprezes i dyrektor generalny działu Client Computing Group w firmie Intel, prezentuje procesor Intel Core siódmej generacji.
Navin Shenoy, wiceprezes i dyrektor generalny działu Client Computing Group w firmie Intel, prezentuje procesor Intel Core siódmej generacji.

Podczas sierpniowej prezentacji procesorów Intel Core siódmej generacji Navin Shenoy z firmy Intel powiedział, że aby doświadczać realistycznych doznań online, trzeba dysponować komputerem na tyle wydajnym, by poradził on sobie z jednoczesną obsługą zadań wyświetlania, tworzenia i odtwarzania w środowisku, które nazwał „wciągającym Internetem”.

„W gry takie jak Overwatch można grać w dowolnym miejscu i czasie na cienkim, lekkim laptopie” – stwierdził Shenoy.

AnneMunition zdaje sobie sprawę, że ma bardzo mało czasu, by zrobić wrażenie na nowych widzach odwiedzających jej kanał.

„Jeśli klip wideo jest kiepskiej jakości, bo procesor nie radzi sobie z przetwarzaniem, tracisz klientów”.

 

3. Zbuduj własny komputer

Budowa komputera od zera może budzić grozę. Jednak dostawcy sprzętu, tacy jak Newegg, usprawnili ten proces, a społeczności, takie jak r/buildapc, chętnie pomagają początkującym.

Według AnneMunition i Fairlighta Excalibura korzyści płynące z budowy własnej maszyny przewyższają niedogodności związane z tym zadaniem.

Drogon3
Drogon – komputer AnneMunition.

„Zachęcam początkujących do budowy własnych komputerów. Dzięki temu zyskają doświadczenie i wiedzę” – mówi AnneMunition, która nawet nie marzyła o zbudowaniu własnej maszyny, zanim nie uruchomiła swojego kanału.

Dziś swój zoptymalizowany pod kątem transmisji strumieniowych sprzęt czule nazywa Drogonem – na cześć smoka z „Gry o tron”.

Dzięki zdobytej wiedzy i poczynionym oszczędnościom AnneMunition może z łatwością wymieniać najważniejsze komponenty na nowsze i emitować transmisje bez problemów.

Both2

Budowa spersonalizowanego komputera nie tylko pozwala graczom poczynić oszczędności, ale również umożliwia im wymianę części, które są ważne z punktu widzenia transmisji strumieniowych.

„Komputer do transmisji strumieniowych wymaga tylko mocnego procesora i niewiele więcej, można więc zbudować go całkiem niedużym kosztem – wyjaśnia Fairlight Excalibur.

 

4. Charyzma przyciąga widzów

Interakcje pomiędzy gwiazdami i fanami na czacie wyróżniają transmisje strumieniowe spośród wszystkich innych form rozrywki. Dyrektor ds. partnerstwa platformy Twitch, John Howell, twierdzi, że są one również kluczem do rozwoju serwisu i zwiększania zaangażowania użytkowników.

Kiedy Fairlight Excalibur zaczął regularnie nadawać w czwartkowe wieczory, zawsze dziękował powracającym widzom, a nawet zapytał wyjątkowo lojalnego fana o jego niedawną przeprowadzkę. Gracz zachęca początkujących, by nawiązywali autentyczne relacje z fanami.

„Znajdź coś, co pasuje do ciebie i twojej osobowości, i trzymaj się tego. Nie zniechęcaj się” – mówi. „Pozyskiwanie widzów może potrwać”.

Zgromadzenie wystarczającej grupy fanów, by zacząć zarabiać na transmisjach strumieniowych, zajmuje według magazynu Forbes co najmniej trzy lata. Nagrodą za wytrwałość jest uwielbienie wyjątkowo lojalnej grupy podobnie myślących graczy.

Społeczność Excalibura to „FairKnights”, a zwarta drużyna 430 tysięcy fanów 2MGoverCsquared nosi nazwę „The Peep Crew Family”.

„Zawsze się wspieramy i pomagamy sobie nawzajem” – napisała 2MGoverCsquared na swojej stronie w serwisie Twitch.

Dzięki hasztagowi #peepcrewforlife jej fani stworzyli swój własny zakątek w Internecie, w którym wymieniają się zrozumiałymi tylko dla nich żartami, memami i wspierają się wzajemnie.

„Jestem szczęściarą otoczoną przez niesamowitą grupę ludzi, która rośnie z każdą transmisją” – mówi 2MGoverCsquared.

Czołowi nadawcy w serwisie Twitch wiedzą, że nie tylko bawią tłumy, ale również łączą ludzi za pośrednictwem gier, które kochają.

Inne materiały firmy Intel poświęcone grom znajdziesz tutaj

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story