Innowacje techniczne

Drapacz chmur na asteroidzie

Hans-Martin Durst Autor, Hemd & Hoodie

Wieżowiec Analemma Tower, którego najwyższe piętro jest zawieszone na wysokości 32 000 m, ma codziennie przemieszczać się między miastami.

Jeśli wydaje Ci się, że projekty architektoniczne takie jak drapacz chmur The Big Bend w kształcie litery U czy Cliff House są nieco szalone, koniecznie rzuć okiem na wieżowiec Analemma Tower. Będzie to najwyższa konstrukcja na świecie, ale to nie wszystko: Wszystko dlatego, że podstawę budynku stanowi asteroida krążąca wokół Ziemi, a sam wieżowiec jest zawieszony na linowej konstrukcji. Mieszkańcy budynku mogą liczyć na spektakularne widoki — a co więcej, codziennie będą przemieszczać się między półkulą północną i południową.

Asteroida krąży wokół Ziemi po orbicie w kształcie ósemki, co oznacza, że Analemma Tower co 24 godziny odwiedzi miasta takie jak Hawana, Atlanta, Panama City i Nowy Jork. Mieszkańcy apartamentowca w dowolnym momencie będą mogli wyskoczyć z niego na spadochronie. Jednak wcale nie muszą tego robić — w wieżowcu oprócz apartamentów znajdują się biura, sklepy, tereny zielone i rekreacyjne. Mieszkańcy górnego piętra położonego na wysokości 32 000 metrów będą potrzebowali zabezpieczeń przed próżnią i temperaturami poniżej zera. Dlatego ich apartamenty mają mniejsze i grubsze okna niż mieszkania na niższych piętrach. Za to codziennie mogą cieszyć się słońcem przez 45 minut dłużej.

Analemma Tower buja w obłokach

Z wysokości korzysta również system zasilania budynku, którego panele słoneczne znajdują się ponad chmurami, więc są stale zasilane światłem słonecznym. Oprócz zwykłych zastosowań wytworzona w ten sposób energia jest wykorzystywana do zasilania elektromagnetycznych wind, których nie obowiązują te same limity wysokości, co w przypadku tradycyjnych urządzeń. System wodociągowy budynku jest zasilany z chmur i zawiera również własną oczyszczalnię. Nowojorskie biuro architektoniczne Clouds Architecture Office chce, żeby te pomysły zostały wzięte pod uwagę podczas projektowania miast przyszłości.

Mieszkańcy Analemma Tower mogą liczyć na spektakularne widoki.
Mieszkańcy Analemma Tower mogą liczyć na spektakularne widoki. Gif: Cloudsao – Analemma Tower(montaż)

Architekci podkreślają, że chociaż Analemma Tower to tylko koncepcja, wykorzystanie asteroid jest jak najbardziej możliwe. Na poparcie swojej teorii przywołują misję NASA, której celem jest przeniesienie asteroid na orbitę bliższą Ziemi. Misja jest zaplanowana już na 2021 rok. Najprawdopodobniej stworzenie olbrzymiej konstrukcji tego rodzaju okaże się fizycznie niemożliwe, choćby ze względu na to, że projekt nie określa, jak mieszkańcy mieliby dostać się do budynku. Jednak architekci zaplanowali już sposób finansowania projektu. Twierdzą, że koszty budowy są pięć razy niższe w Dubaju niż w Nowym Jorku i wielu specjalistów ds. drapaczy chmur pracuje właśnie tam. Ponieważ Emiraty mają już na swoim koncie kilka ekscentrycznych konstrukcji, pewnego dnia mogą zainteresować się również budową podwieszanego wieżowca.

Zdjęcie główne: Cloudsao – Analemma Tower(montaż)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story