Innowacje techniczne

Dron, którym nie musisz sterować

Drony kolejnej generacji będą znacznie inteligentniejsze od dzisiejszych quadro- i heksakopterów. Niektóre z nich poradzą sobie nawet bez ręcznego sterowania – widząc świat za pomocą kamer 3D wykrywających głębię, pozwalającym im na mapowanie otoczenia, będą samodzielnie omijać przeszkody.

To może zakończyć plagę wypadków z udziałów dronów i zapewnić ich operatorom większą swobodę. Dronem Yuneec Typhoon H wyposażonym w kamerę RealSense możemy tak naprawdę sterować z zamkniętymi oczami.

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku technologia omijania przeszkód. To funkcja, która prawdopodobnie szybko okaże się niezbędna dla tych urządzeń. Możliwości tej technologii możemy docenić już dziś, sięgając po heksakopter Yuneec Typhoon H. W czasie tegorocznych targów CES Brian Krzanich, CEO firmy Intel, pokazał, w jaki sposób dron jest w stanie śledzić rowerzystę poruszającego się po sztucznym lesie i omijać drzewa ustawione na jego drodze – bez żadnej ingerencji ze strony pilota.

W tym właśnie tkwi wyjątkowość modelu Typhoon H – jest w stanie latać w pełni samodzielnie. W ostatnim czasie coraz częściej czytamy o niebezpiecznych sytuacjach związanych z użytkowaniem dronów, dlatego wyposażenie ich w tę funkcję może zapobiec potencjalnym wypadkom.

Poza możliwością automatycznego lotu za operatorem i filmowania go (Follow Me / Watch  Me) oraz trybami Szybki Powrót do Domu (dron wyląduje 8 m od operatora) i Lot po Punktach (dron oblatuje wyznaczona trasę) maszynę Yuneec Typhoon H wyposażono m.in. w tryb Orbit Mode (który sprawia, że dron automatycznie porusza się wokół użytkownika) oraz Journey (dron wznosi się na ok. 45 m i robi operatorowi selfie).

 

Oglądając świat oczami technologii Intel RealSense

Dron Yuneec został zaprojektowany w sposób modularny – jego domyślną „świadomość sytuacyjną” (ultradźwiękowe wykrywanie obiektów) można wzbogacić o moduł Intel RealSense.

Moduł ten korzysta z kamery podczerwonej, projektora podczerwonego światła laserowego oraz tradycyjnej kamery RGB – to właśnie dzięki tym trzem elementom jest w stanie wykrywać głębię. W połączeniu z procesorem Intel Atom moduł RealSense rejestruje i przetwarza dane, dzięki czemu Typhoon H jest w stanie tworzyć trójwymiarową mapę swojego otoczenia, a ta z kolei pozwala mu dokonywać w czasie rzeczywistym korekt trajektorii i omijać przeszkody – takie jak widoczne poniżej kaktusy.

Według firmy Yuneec model Typhoon H idealnie sprawdzi się w rękach „zarówno doświadczonych, jak i początkujących pilotów i fotografów”. Dron posiada sześć śmigieł oraz akumulator zapewniający do 22 minut lotu. Dzięki kamerze CGO3+ zamontowanej na obrotowym 360-stopniowym uchwycie może też rejestrować filmy 4K lub zdjęcia w rozdzielczości 12 megapikseli.

Piloci niekorzystający z kamery RealSense mogą natomiast używać kontrolera ST16 Personal Ground Station opartego o system Android, z wbudowanym ekranem o przekątnej 7 cali.

 

Inteligentne i bezpieczne drony

Yuneec Typhoon H to połączenie wszystkich najnowszych technologii stosowanych w dronach, zamknięte w pojedynczej karbonowej obudowie, która po złożeniu z łatwością mieści się w specjalnie do tego przeznaczonym plecaku.

Funkcje unikania kolizji i śledzenia użytkowników stanowią niezbity dowód rosnącej inteligencji i bezpieczeństwa dronów. Już wkrótce wypadki i niebezpieczne sytuacje z ich udziałem powinny odejść w niepamięć. Z drugiej strony wdrożenie w świecie dronów technologii LTE (oraz wprowadzenie przez organy ds. lotnictwa mniej rygorystycznych przepisów) pozwoli maszynom latać poza zasięgiem wzroku użytkowników i dostarczać przesyłki lub samodzielnie wykonywać zadania związane z nadzorem.

Yuneec Typhoon H są już dostępne w przedsprzedaży. W Polsce cena modelu z kamerą Intel RealSense wynosi 9199 zł.

20160602_banner_Yuneec Typhoon

Dean Evans (@evansdp)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story