Granice nowoczesnych możliwości

Drony w służbie społeczeństwa

Writer

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia 11 314 osób zmarło w wyniku zarażenia wirusem Ebola od początku epidemii na terenie Afryki Zachodniej, której świadkami byliśmy w 2014 roku. Tak rozległe skutki działania wirusa miały szereg przyczyn – wynikały m.in. z faktu, iż pierwsze przypadki śmierci w warunkach izolacji pozostały niezauważone do czasu rozprzestrzenienia się choroby.

Dziś naukowcy szukają sposobów wykorzystania dronów do szybszego diagnozowania pacjentów w obszarach oddalonych od cywilizacji.

Dr Timothy Amukele, patolog pracujący w Johns Hopkins School of Medicine, zwrócił uwagę na fakt, że przeprowadzenie badania krwi pacjenta może być utrudnione (lub całkowicie niemożliwe) w przypadku, gdy odległość od wiejskiego szpitala do najbliższego laboratorium patologicznego to dwa dni pieszej wędrówki oraz przeprawa promem. Po takim czasie próbka biologiczna nie nadaje się do zbadania, a na uratowanie pacjenta może być już za późno.

Amukele był początkowo sceptyczny, gdy jeden z jego studentów wpadł na pomysł transportowania próbek krwi za pomocą dronów. “

– Nie mówimy przecież o wysyłce książek czy butów z Amazon – stwierdził. – Krew jest znacznie bardziej wrażliwa. Musi dotrzeć do celu w nienaruszonym stanie.

Im dłużej jednak rozmyślał na ten temat, tym bardziej idea ta nie dawała mu spokoju.

– Metoda ta byłaby tańsza od korzystania z motocykli, które służą zazwyczaj do transportu na terenie Afryki – wyjaśnia Amukele. – Nie musielibyśmy też martwić się o brak infrastruktury drogowej czy choćby nieprzyjazne ukształtowanie terenu.

drony w służbie społeczeństwa 1

W lipcu Amukele podjął współpracę z dwoma inżynierami specjalizującymi się w obsłudze bezzałogowych statków powietrznych, aby przetestować prototypowe rozwiązanie w pobliżu Baltimore. Badacze umieszczali na dronie 56 próbek krwi pobranych od wolontariuszy, a następnie wysyłali je w podróże trwające do 38 minut.

Dla porównania kolejne 56 próbek przewieziono za pomocą samochodu.

Jak się okazało, próbki przetransportowane drogą powietrzną nie uległy zniszczeniu – wszystkie istotne cechy, takie jak liczba czerwonych krwinek i stężenie glukozy, pozostały w normie. W ten sposób dowiedziono, że drony mogą z powodzeniem posłużyć jako alternatywny środek transportu krwi.

Metoda ta sprawdziłaby się w przypadku najbardziej powszechnych badań laboratoryjnych, a te stanowią nawet 80% wszystkich przeprowadzanych testów.

Aby w dalszym stopniu rozwinąć opracowany dowód koncepcji, pod koniec października Amukele przeprowadził drugą fazę testów, badając wpływ lotu drona na żywe próbki drobnoustrojów. Te wykorzystuje się do prowadzenia rzadszych (choć nie mniej ważnych) badań drobnoustrojów stosowanych m.in. do hodowli bakterii, które pozwalają z kolei badać wrażliwość organizmu na poszczególne antybiotyki. Takie rozwiązanie ułatwia leczenie infekcji płuc i dróg moczowych.

Amukele prowadzi obecnie analizy i opracowuje dane, jednak jego zdaniem wstępne wyniki są obiecujące.

Kolejnym krokiem będzie wykonanie testów w zastosowaniach praktycznych, tj. przeprowadzenie pilotażowego programu na obszarach wiejskich w Afryce Wschodniej.

Głównym obszarem zainteresowań naukowych doktora Amukele była od zawsze poprawa jakości laboratoriów klinicznych działających na terenie Afryki Subsaharyjskiej – jako dziecko wychowywał się bowiem na terenie Nigerii. Od kilku miesięcy Amukele współpracuje z przedstawicielami rządów i pracownikami służby zdrowia w tym regionie, dążąc do uruchomienia programu pilotażowego.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, znaczenie tego programu będzie ogromne – podkreśla Amukele, zwracając uwagę na możliwość szybszego leczenia pacjentów dzięki zwiększeniu dostępności laboratoriów.

Mówiąc wprost, oznacza to, że drony będą w stanie ratować ludzkie życie.

Wysoka opłacalność korzystania z dronów (w porównaniu ze stosowanymi obecnie metodami transportu) może znacząco zwiększyć dostęp do opieki medycznej w mało zurbanizowanych regionach. Jak podkreśla Amukele, rozwiązanie to może zrewolucjonizować sposób transportu próbek w każdym zakątku świata.

W tej sprawie otrzymał już zapytania z Indonezji, gdzie wiele spośród 900 zamieszkałych wysp cierpi z powodu braku laboratoriów medycznych, które pozwalałyby na przeprowadzanie badań.

Również szpitale i kliniki z dużych ośrodków miejskich na terenie USA zdecydowały się podjąć współpracę w tej dziedzinie, postrzegając drony jako szybszy i bardziej opłacalny środek transportu próbek na terenie miasta – do laboratorium centralnego.

drony w służbie społeczeństwa 2“

– Już dziś drony pomagają ludzkości rozwiązywać wiele globalnych problemów – podkreśla Eddie Codel, fotograf i entuzjasta dronów, odpowiedzialny za organizację festiwalu Flying Robot International Film Festival, który odbył się 19 listopada w San Francisco. Jedna z kategorii filmów prezentowanych w czasie festiwalu nosi nazwę „Drones For Good”.

– Drony wykorzystuje się dziś do gaszenia pożarów i odnajdywania zaginionych osób – wyjaśnia Codel. – Za ich pomocą monitoruje się nasze środowisko. Drony pozwalają również uzyskać dostęp do osób przebywających w niedostępnych obszarach, dzięki czemu możemy dostarczać im choćby żywność i środki pierwszej pomocy – dodaje. – Ich zastosowania ogranicza wyłącznie nasza wyobraźnia.

Poniżej możecie zapoznać się z czterema spośród projektów zaprezentowanych w czasie festiwalu.

◊ Projekt Syria Airlift Project wykorzystuje drony do dostarczania żywności i środków medycznych mieszkańcom objętej wojną Syrii, nie narażając przy tym na ryzyko osób zaangażowanych w udzielanie pomocy.

Zdaniem Marka Jacobsena, założyciela i dyrektora wykonawczego firmy Uplift Aeronautics, drony mogą pomóc w walce z grupami stosującymi głód i brak dostępu do leków jako narzędzie prowadzenia konfliktów zbrojnych.

◊ Projekt Skycatch Relief pozwolił zniwelować tragiczne skutki trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera, które miało miejsce w Nepalu w kwietniu 2015 roku. Drony użyto do dostarczenia koców termicznych i płaszczy przeciwdeszczowych blisko trzem milionom osób pozbawionych dachu nad głową. Urządzenia te posłużyły również do stworzenia trójwymiarowych map pozwalających oszacować uszkodzenia budynków (a tym samym ocenić możliwość ich ponownego zamieszkania) oraz ułatwić odbudowę zabytkowych obiektów.

◊ W 2014 roku zespół Tushevs Aerials udał się do peruwiańskiej Amazonii, aby uruchomić projekt Rainforest Airforce i przeszkolić miejscowych przywódców z zakresu obsługi dronów pozwalających monitorować i chronić lasy deszczowe rosnące na ich ziemi.

Szkolenie zostało przeprowadzone przy współpracy z AIDESEP – największą organizacją zrzeszającą rdzenną ludność Peru. Uczestniczyły w nim osoby reprezentujące regiony Loreto i Madre de Dios.

https://www.youtube.com/watch?v=xTIUBN70c-Q?feature=oembed

◊ Waterfly to wspólny projekt uczelni MIT i University of Toronto – wykorzystujący rój dronów oraz najnowocześniejsze technologie czujników do skanowania rzek i jezior. Celem projektu jest wykrywanie mikroskopijnych sinic, stanowiących zagrożenie dla dzikiej przyrody, ludzkiego zdrowia i pitnej wody.

Zaprzęgnięte do pracy latające roboty współpracują ze sobą, wykorzystując technikę obrazowania hiperspektralnego oraz sondy wodne, aby gromadzić dane na temat ekologii wód, a następnie przesyłać je do naukowców za pośrednictwem sieci.

https://www.youtube.com/watch?v=a0ec5aS_NeA?feature=oembed

– Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz to nowe szanse – mówi Codel. – Drony pozwalają przesunąć granice znanych nam możliwości. Pomagają nam lepiej wywiązywać się z zobowiązań wobec ludzkości.”

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story