STEM

Dwustronne ekrany dotykowe

The Creators Project Content Partner, Intel iQ

Fantastyka? Rzeczywistość?

Przezroczyste ekrany dotykowe były dotąd wyłącznie domeną wysokobudżetowych filmów science fiction — w tym takich produkcji jak Raport mniejszości Stevena Spielberga czy słynny Iron Man. Choć pomysł ten sam w sobie jest niezwykły, pozostawał on dotychczas jedynie w sferze naszych marzeń.

Dziś jednak wszystko może ulec zmianie. Zespół naukowców z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) pracuje bowiem nad wcieleniem tej niezwykłej koncepcji w życie.

x7QKqez

TransWall

Naukowcy zdołali opracować urządzenie o nazwie TransWall, będące funkcjonalnym połączeniem rozwiązań z dziedziny mapowania projekcyjnego, czujników dotykowych wykorzystujących podczerwień, przetwornika powierzchniowego i technologii haptycznej. Urządzenie wyposażono w dwa projektory wyświetlające przezroczyste interfejsy po obu stronach szklanej tafli. Czujniki umieszczone na jej powierzchni odczytują miejsce jej zetknięcia z palcem lub dłonią oraz siłę nacisku. Dalszą pracę (w oparciu o pozyskane w ten sposób dane) wykonuje już sam wyświetlacz.

rCJNGyy

Przetwornik powierzchniowy wibruje w odpowiedzi na działania użytkowników, komunikując się z nimi zarówno wizualnie, jak i za pomocą technologii haptycznej. Wbudowany system mikrofonów pozwala ponadto osobom po dwóch stronach ekranu komunikować się ze sobą bez konieczności podnoszenia głosu, włączając tym samym w cały proces również element głosowy. Gdyby system ten wyposażyć dodatkowo w aplikację oSnap pozwalającą na przesyłanie zapachów, otrzymalibyśmy do swojej dyspozycji zadziwiająco „ludzką” maszynę.

MjSNCiF

Urządzenie TransWall zostało zaprezentowane na ubiegłorocznej konferencji Siggraph. Firma odpowiedzialna za jego demonstrację podsunęła też widzom szereg nowych zastosowań dla swojego wynalazku, takich jak np. wygodna komunikacja z pacjentami poddanymi kwarantannie w szpitalach. Na szczęście podkreślono też nieco „przyjemniejsze” możliwości wykorzystania urządzenia, takie jak dedykowane gry, dwustronne interfejsy i aplikacje do rysowania.

Zamów pizzę przez okno swojego biura

Jeśli projekt ten będzie rozwijany, może zmienić sposób naszej komunikacji, wykorzystując w tym celu wszechobecne szklane powierzchnie. Wystarczy wyobrazić sobie nowoczesne biuro, w którym każdą szybę zastąpiłyby urządzenia TransWall — moglibyśmy wyjrzeć przez okno z najwyższego piętra wieżowca, dotknąć ręką przezroczystej powierzchni przed nami i… zamówić pizzę. Brzmi kusząco, nieprawdaż?

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story