Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Elektronika w sportach ekstremalnych

Writer

Doskonałym przykładem jest bieganie, ponieważ niektórzy biegacze mierzą sobie tętno. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nie ma różnicy, czy użyjemy pasa piersiowego, opaski fitness czy słuchawek z funkcją monitorowania tętna, jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Tor Skyrun w Bratysławie znajduje się 40 metrów nad ziemią

Przyjrzyjmy się konkretnemu rodzajowi biegania: biegom ekstremalnym. Tor Skyrun na Słowacji ma długość 226 m i znajduje się prawie 40 m nad ziemią, na dachu budynku Słowackiego Radia w Bratysławie (patrz zdjęcie poniżej).

Uczestnicy wyścigu biegną przez 12 lub 24 godziny, a zwycięzca tegorocznej, 24-godzinnej wersji Skyrun, Rastislav Štenda ze Słowacji, pokonał imponujący dystans 201,83 km. To niewiarygodne 893 okrążenia dachowego toru.

Skyrun02

Z tego rodzaju długimi, wielogodzinnymi wyścigami wiążą się problemy, z którymi biegaczom krótkodystansowym przychodzi mierzyć się niezwykle rzadko.

Biegacze ekstremalni często cierpią na odparzenia prowadzące do wysypki w czułych miejscach, a nawet krwawienia z sutków. Problemem mogą też być otarcia powstałe w wyniku upadku. Co więcej, monitorowanie tętna za pomocą pasa piersiowego może być irytujące, ponieważ podczas biegu pas przesuwa się, zamiast pozostać na miejscu.

Rozwiązaniem lepszym od pasa piersiowego jest opaska fitness lub inteligentny zegarek

Choć rozwiązania technologiczne do noszenia nie rozwiązują dwóch pierwszych problemów, nie przesuwają się jak pas piersiowy. Aby wyeliminować problem niewygody, można po prostu nie zakładać pasa, jednak lepiej skorzystać z opaski lub inteligentnego zegarka. Wymagane jest tylko jedno dodatkowe akcesorium: para dobrych słuchawek.

To prawda, można się obejść bez nich. Pamiętajmy jednak, że bieganie po 200-metrowym torze przez 24 godziny może być monotonne. Studio Mastered Sound (SMS), firma założona przez światowej sławy amerykańskiego rapera 50 Centa, ufundowała słuchawki, które otrzymali zwycięzcy w kategoriach 12- i 24-godzinnej. Niektórzy biegacze mieli okazję przetestować słuchawki podczas samego wyścigu.

Pakiet audio SMS

To nie są rzecz jasna zwykłe słuchawki. Mają logo „BioSport”, które oznacza, że są wyposażone w nową technologię firmy Intel opartą na precyzyjnym i zintegrowanym czujniku optycznym odpowiedzialnym za pomiar tętna.

Słuchawki SMS Audio BioSport wykorzystują technologię optyczną firmy Intel

Tradycyjny pas piersiowy nie jest zatem wymagany. Wystarczy sparować słuchawki SMS Audio BioSport z aplikacją RunKeeper w smartfonie (wersja bezpłatna jest dostępna do pobrania) i czekać na sygnał do startu. W przyszłości funkcja monitorowania tętna ma obejmować także inne aplikacje dla biegaczy.

Czujnik biometryczny w słuchawkach jest zasilany bezpośrednio z gniazda jack 3,5 mm smartfonu, co oznacza, że nie trzeba ładować słuchawek ani smartfonu.

skyrun1

Drobna wada tego rozwiązania polega na tym, że jeśli użytkownik chce nawiązać połączenie przy użyciu słuchawek (które obsługują także tryb głośnomówiący), trzeba przełączyć sterowanie z monitora tętna na mikrofon.

Funkcja monitorowania tętna zostaje wstrzymana na czas trwania połączenia. Można ją jednak włączyć ponownie natychmiast po zakończeniu rozmowy. Obsługiwane są telefony iPhone (od modelu 4S w górę), a także smartfony z systemem operacyjnym Android wyposażone w funkcję zasilania przez gniazdo jack 3,5 mm. Przed zakupem słuchawek należy sprawdzić, czy posiadane urządzenie jest z nimi kompatybilne.

Słuchawki z funkcją nawiązywania połączeń, słuchania muzyki i monitorowania tętna

Uczestników wyścigu Skyrun zaskoczyła przede wszystkim uniwersalność słuchawek, za pomocą których można obsługiwać połączenia telefoniczne, słuchać muzyki i monitorować tętno. Co więcej, jakość dźwięku jest doskonała dzięki zintegrowanej technologii redukcji szumów.

Kilkoro biegaczy zgłosiło drobne problemy z parowaniem słuchawek. Ich zdaniem poziom zautomatyzowania tego procesu okazał się niższy od oczekiwanego. Niektórzy dysponowali telefonami bez funkcji zasilania przez gniazdo jack 3,5 mm, monitorowanie tętna było zatem niemożliwe.

BioSport_Lifestyle_Twitter_Blue

Słuchawki SMS Audio BioSport to niejedyne urządzenia fitness bazujące na technologiach firmy Intel. Hiszpański startup First V1sion w bardzo nietypowy sposób wprowadził na rynek swój produkt elektroniczny do noszenia. Odzież sportowa firmy jest wyposażona w czujniki optyczne i biometryczne.

Inteligentna koszulka sportowa firmy First V1sion ze zintegrowaną kamerą

To rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwsze kluczowe dane biometryczne, takie jak tętno i ciśnienie krwi, mogą być przesyłane bezprzewodowo do komputera w czasie rzeczywistym, a po drugie czujniki optyczne umożliwiają oglądanie zawodów z perspektywy osoby mającej na sobie koszulkę.

Gdyby każdy piłkarz miał w koszulce ważącą kilka gramów minikamerę, moglibyśmy oglądać okazje bramkowe i faule z perspektywy zawodnika. Takie lekkie rozwiązanie mogłoby zastąpić tradycyjne kamery, a zawodnicy nie musieliby biegać z kamerami przeczepionymi do ciała w inny sposób.

ibaca-home

Dopiero zaczynamy odkrywać możliwości związane z elektroniką do noszenia. Jest jednak oczywiste, że funkcje bezdotykowe związane z powstającymi dopiero technologiami doskonale sprawdzą się w sporcie i z pewnością będą w przyszłości wykorzystywane na większą skalę.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story