Nauka

Fale mózgowe: kradzież haseł prosto z Twojej głowy

W niedalekiej przyszłości, dzięki popularyzacji wykorzystania czujników EEG, hakerzy mogą być w stanie wykraść dane dzięki odczytowi fal mózgowych.

W firmie science fiction Incepcja, grupa złodziei włamuje się do ludzkich snów, aby wykraść osobiste informacje ofiar. Nie odbiega to zbytnio od rzeczywistości, ponieważ już wkrótce przestępcy bez większego problemu mogą być w stanie wykraść hasła czy kody PIN prosto z naszych głów. W praktyce udało się tego już dokonać grupie naukowców dzięki analizie fal mózgowych wykrytych przy użyciu czujników EEG. Urządzenia te wykorzystują elektrody do pomiaru fal mózgowych badanej osoby, a obecnie używa się ich nie tylko dla celów medycznych, ale również coraz częściej w charakterze urządzeń wejściowych w grach wideo.

„Biorąc pod uwagę rosnącą popularność czujników EEG oraz mnogość obszarów ich zastosowania, nieuniknione jest, że staną się one częścią życia codziennego” – mówi naukowiec Nitesh Saxena, wyjaśniając znaczenie eksperymentu badawczego. Badani, którym założono medyczne lub growe czujniki EEG, szkolili złośliwy algorytm poprzez ciągłe wpisywanie w polu tekstowym kodów PIN i haseł. Dzięki temu oprogramowanie nauczyło się identyfikować, które spośród wielu fal mózgowych miały swoje źródło w procesie wpisywania. Wkrótce program był w stanie obliczyć czterocyfrowy kod PIN, którego wcześniej nie znał, z prawdopodobieństwem 20:1, przy użyciu wyłącznie fal mózgowych.

Dostęp do konta bankowego z wykorzystaniem fal mózgowych

Według Saxena, w przyszłości cyberataki mogą wyglądać w następujący sposób: złośliwe oprogramowanie zaraża komputery osób korzystających z czujników EEG i przed rozpoczęciem sesji grania regularnie generuje okna Captcha. W takim scenariuszu użytkownik zamiast udowadniać, że nie jest złośliwym programem, będzie trenował oprogramowanie szpiegowskie poprzez wprowadzanie wyświetlanych znaków i cyfr. Po jakimś czasie algorytm będzie w stanie wykorzystać fale mózgowe do rozpoznania, co użytkownik wpisał na klawiaturze. Jeśli taki użytkownik zaloguje się następnie do swojego banku w trakcie gry, złośliwe oprogramowanie będzie w stanie odczytać jego kod PIN.

Złośliwe oprogramowanie wkrótce może być w stanie odczytywać fale mózgowe, korzystając z fałszywych okien Captcha.
Złośliwe oprogramowanie wkrótce może być w stanie odczytywać fale mózgowe, korzystając z fałszywych okien Captcha. Obraz: Flickr – JD(fotomontaż)

„Ważne jest, aby analizować potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa tej nowej technologii” – mówi Saxena. „Sprawi to, że użytkownicy będą świadomi zagrożeń i opracują skuteczne środki zapobiegające atakom”. Jednym z rozwiązań sugerowanych przez naukowców jest wkomponowanie w fale mózgowe sygnałów zakłócających w trakcie wprowadzania wrażliwych danych. I choć takie rozwiązanie zakłócałoby również działanie nieszkodliwych aplikacji EEG w trakcie samego procesu, użytkownicy nie musieliby się jednak obawiać „podsłuchiwania” swoich myśli. Podczas gdy ofiary ataków umysłowych w filmie Incepcja chroniły swoje tajemnice przy użyciu snów ze strzelaninami, w rzeczywistości potrzeba jedynie czegoś w rodzaju dźwięku gwizdka.

Zdjęcie w tle: Wikipedia – Glogger (CC BY-SA 3.0) – fotomontaż

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story