Drony do walki z zanieczyszczeniami

Czy można badać zanieczyszczenie powietrza, rozpylając w nim bakterie? Tak właśnie działa dron Quantifly skonstruowany przez studentów iGEM IONIS.

Quantifly to uzbrojony w bakterie dron zwalczający zanieczyszczenia w miastach. Urządzenie zostało zaprojektowane przez iGEM IONIS, zespół studentów z pięciu różnych instytucji (Sup’Biotech, School of Technology and Management [STM], Epitech, EPITA i IPSA). Dron zdobył już złoty medal w największym konkursie biologii syntetycznej na świecie — Międzynarodowym Konkursie Maszyn Genetycznych (iGEM) organizowanym przez MIT w Bostonie.

Ten bazujący na dronach projekt ma na celu wykrywanie, dokonywanie pomiarów i mapowanie zanieczyszczeń atmosferycznych. W tym celu Quantifly zabiera w przestworza bakterie, które zostały genetycznie zmodyfikowane do wykrywania specyficznych śladów zanieczyszczeń w powietrzu. Te biostymulatory wykorzystują metodę bioluminescencji, aby uzyskiwać szybsze i bardziej niezawodne wyniki. „Zajmowałem się bioluminescencją na stażu pod koniec 2015 roku. Weekend po stażu poświęciliśmy na burzę mózgów” — wyjaśnia Clément Lapierre, student z Sup’Biotech i kierownik projektu w zespole iGEM IONIS. „Właśnie wtedy wpadliśmy na pomysł wykorzystania bioluminescencji do pomiaru stężenia zanieczyszczeń atmosferycznych”.

Wydrukowany na drukarce 3D dron został zaprojektowany do bezpiecznego przenoszenia bakterii w powietrze. Działa jak mobilna platforma detekcji. Maszyna może pobierać próbki z obszarów, do których ludzie nie mają dostępu.

Dokładne dane o zanieczyszczeniu powietrza pozwolą mieszkańcom skuteczniej unikać związanych z nim zagrożeń, a także pomogą w wykrywaniu źródeł skażenia. Dron i jego bioczujniki są już wykorzystywane do wykrywania niektórych zanieczyszczeń, jednak przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu będzie jeszcze ulepszany. Docelowo ma monitorować więcej rodzajów zanieczyszczeń.

Cécile Dard

Udostępnij ten artykuł