Granice nowoczesnych możliwości

Drony do walki z zanieczyszczeniami

Czy można badać zanieczyszczenie powietrza, rozpylając w nim bakterie? Tak właśnie działa dron Quantifly skonstruowany przez studentów iGEM IONIS.

Quantifly to uzbrojony w bakterie dron zwalczający zanieczyszczenia w miastach. Urządzenie zostało zaprojektowane przez iGEM IONIS, zespół studentów z pięciu różnych instytucji (Sup’Biotech, School of Technology and Management [STM], Epitech, EPITA i IPSA). Dron zdobył już złoty medal w największym konkursie biologii syntetycznej na świecie — Międzynarodowym Konkursie Maszyn Genetycznych (iGEM) organizowanym przez MIT w Bostonie.

Ten bazujący na dronach projekt ma na celu wykrywanie, dokonywanie pomiarów i mapowanie zanieczyszczeń atmosferycznych. W tym celu Quantifly zabiera w przestworza bakterie, które zostały genetycznie zmodyfikowane do wykrywania specyficznych śladów zanieczyszczeń w powietrzu. Te biostymulatory wykorzystują metodę bioluminescencji, aby uzyskiwać szybsze i bardziej niezawodne wyniki. „Zajmowałem się bioluminescencją na stażu pod koniec 2015 roku. Weekend po stażu poświęciliśmy na burzę mózgów” — wyjaśnia Clément Lapierre, student z Sup’Biotech i kierownik projektu w zespole iGEM IONIS. „Właśnie wtedy wpadliśmy na pomysł wykorzystania bioluminescencji do pomiaru stężenia zanieczyszczeń atmosferycznych”.

Wydrukowany na drukarce 3D dron został zaprojektowany do bezpiecznego przenoszenia bakterii w powietrze. Działa jak mobilna platforma detekcji. Maszyna może pobierać próbki z obszarów, do których ludzie nie mają dostępu.

Dokładne dane o zanieczyszczeniu powietrza pozwolą mieszkańcom skuteczniej unikać związanych z nim zagrożeń, a także pomogą w wykrywaniu źródeł skażenia. Dron i jego bioczujniki są już wykorzystywane do wykrywania niektórych zanieczyszczeń, jednak przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu będzie jeszcze ulepszany. Docelowo ma monitorować więcej rodzajów zanieczyszczeń.

Cécile Dard

Udostępnij ten artykuł

Read Full Story