Rozrywka

Fotografia z lotu drona – nowe spojrzenie na sporty ekstremalne

Andy Mann jest pasjonatem wspinaczki ekstremalnej i multimedialnych opowieści. Odkąd zaczął korzystać z technologii Intel RealSense, w którą wyposażony jest Yuneec Typhoon H – wszystkowidzący dron, jego hobby zyskało nowy wymiar.

Andy Mann funkcjonuje najlepiej, kiedy znajduje się między młotem a kowadłem. Niezbędnej dawki adrenaliny dostarcza mu wspinaczka bez zabezpieczeń. Zdobywa najbardziej strome klify, jakie matka natura ma do zaoferowania, polegając wyłącznie na własnych palcach i stopach wciskanych w skalne szczeliny i nisze. Niewiele jest rzeczy, które ten 36-letni wspinacz, nurek i polarnik lubi bardziej od igrania z grawitacją, a nawet śmiercią. Wyjątkiem jest uwiecznianie jego wspinaczkowych wyzwań i tworzenie o nich wizualnych opowieści.

Andy wyszukuje odległe szczyty, zapewniające spektakularne widoki. Do niedawna robił zdjęcia, stojąc twardo na ziemi lub wisząc na skale obok innych wspinaczy. Odkąd jest posiadaczem aparatu fotograficznego wyposażonego w drona może rozwinąć skrzydła kreatywności – i fotografować także z powietrza.

„Drony to prawdziwy przełom w mojej pracy” – mówi.

Tego lata Mann zgodził się przetestować urządzenie Yuneec Typhoon H Pro wyposażone w najnowocześniejszą technologię kamer 3D Intel RealSense, która umożliwia dronom dostrzeganie i omijanie przeszkód.

Drony poszerzają horyzonty Manna, umożliwiając mu korzystanie z bardziej sugestywnych środków wyrazu podczas opowiadania fascynujących historii. Słyną z ujęć, które rozpoczynają się od zbliżenia obiektu, a następnie rozszerzają się do widoku z lotu ptaka. Umożliwiają filmowcom wykonywanie miarowych najazdów, śledzenie obiektów, robienie ujęć z podwyższenia i z góry oraz wykorzystywanie różnych pionowych perspektyw, aby nadać niektórym scenom więcej dramatyzmu.

„Możliwość uzyskania efektu ekspozycji w górach jest niesamowita”.

andy_mann_yuneec_typhone_h_Intel_realsense2

Andy często umieszcza drona tuż za obiektem, w jego bliskim sąsiedztwie lub bezpośrednio przed nim, na poziomie wzroku, i porusza nim z taką samą prędkością, z jaką porusza się obiekt, co sprawdza się zwłaszcza w ciasnych szczelinach. Dzięki temu widzowie zyskują wrażenie lotu i autentyczną perspektywę ludzkiego oka, z której oglądają cuda natury.

„Podoba mi się możliwość cofnięcia kamery i pokazania się widzom na tle rozległego krajobrazu” – mówi Mann.

andy_mann_yuneec_typhone_h_Intel_realsense3

Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach National Geographic Magazine, NG Adventure, Outside i New York Times. Ze swojego domu w pobliżu Boulder, w Kolorado, Mann wyrusza na wyprawy po świecie jako dyrektor wykonawczy wytwórni 3 Strings Productions, zajmującej się produkcją klipów wideo i filmów dokumentalnych o ludziach, którzy mierzą się z ekstremalnymi wyzwaniami natury.

Sztuką wizualną fascynował się już w dzieciństwie. Całymi godzinami przeglądał książki fotograficzne w biurze grafików, w którym pracowała jego matka.

„Miałem 26 lat, gdy zacząłem pracować jako fotograf-podróżnik na pełny etat. Nigdy nie żałowałem tej decyzji”.

Dron pobudził jego wyobraźnię, otwierając przed fotografem nowe możliwości uchwycenia niesamowitej perspektywy.

andy_mann_yuneec_typhone_h_Intel_realsense4

„Jest bardzo łatwy w obsłudze” – mówi o Typhoon H Pro.

„Wystarczy pstryknąć przełącznikiem (aby uruchomić technologię obróbki obrazu Intel RealSense). Widać, jak robot myśli, kiedy skanuje otaczające go środowisko, a potem wybiera najlepszą ścieżkę wokół obiektu”.

Zdaniem Manna Intel RealSense Typhoon po aktywacji nie tylko reaguje na otoczenie, ale również je zapamiętuje.

„Jeśli raz ominie przeszkodę, zapamięta jej położenie i automatycznie będzie unikać jej w przyszłości. To funkcja wyjątkowo przydatna z mojego punktu widzenia, ponieważ często filmuję w wąskich kanionach”.

andy_mann_yuneec_typhone_h_Intel_realsense8

Mann potrzebuje niezawodnego drona, którego może zabrać w trudno dostępne, niezamieszkałe tereny, takie jak Grenlandia, Antarktyda, Afryka czy Peru.

„Potrzebuję urządzenia lekkiego, niezawodnego, bezpiecznego i obsługującego rozdzielczość 4K” – mówi. „Typhoon spełnia moje oczekiwania”.

Po ostatniej wizycie w The Monastery, miejscu wspinaczkowym w pobliżu miasteczka Boulder, w towarzystwie profesjonalnego alpinisty Jona Cardwella, Mann zdecydował, że to idealne miejsce na nagranie klipu „Upward Places”.

„To granitowy szczyt, którego iglica wznosi się na 30 metrów ze Szczytem Longa (4346 m n.p.m.) w tle. Jednak w kanionie nie czuje się tej przestrzeni”.

Dobre planowanie, pogoda i doskonałe wykonanie – wszystko to złożyło się na niezapomniane przeżycie.

„Jon właśnie kończył wspinaczkę drogą o stopniu trudności 5,14 (skrajnie trudną), a ostatnie promienie słońca oświetlały czubek ściany”.

andy_mann_yuneec_typhone_h_Intel_realsense7

Przyjaciółka Manna i mistrzyni świata we wspinaczce – Sasha Digiulian – powiedziała mu kiedyś, że marzy jej się pizza dostarczona na szczyt góry po ciężkiej wspinaczce. Andy nie wprowadził jeszcze w życie jej pomysłu, ale regularnie wykorzystuje drona do badania nowych dróg wspinaczkowych i nawigacji po klifach w poszukiwaniu najłatwiejszych ścieżek.

„Możliwość wykorzystania dronów do poszukiwań i akcji ratunkowych to największa zaleta tej technologii” – mówi.

Każdemu artyście, który chce zacząć korzystać z drona, radzi: „Wybierz model najłatwiejszy w obsłudze, aby móc skoncentrować się na wizji artystycznej, zamiast zajmować się obsługą nieznanego urządzenia.

andy_mann_yuneec_typhone_h_Intel_realsense9

Nie bój się też rozbić. Na początku wypadki są czymś normalnym. Na szczęście naprawienia wymagają najczęściej tylko śmigła. Możesz wrócić w przestworza w przeciągu kilku minut”.

andy_mann_yuneec_typhone_h_Intel_realsense10

Odkąd Mann zaczął używać dronów kilka lat temu, wiele się zmieniło.

„Technologia dronów rozwija się z każdą nową generacją tych urządzeń. Dodatek w postaci kamery Intel RealSense tylko to potwierdza” – dodaje.

„Dron moich marzeń łączyłby funkcje Typhoona H Pro z małą kamerą o zakresie dynamicznym kamery RED”.

Od redakcji: obejrzyj też „Upward Places” – film Andy’ego Manna nakręcony za pomocą drona Yuneec Typhoon H. Więcej prac artysty znajdziesz w serwisie Instagram i na jego stronie internetowej. Więcej informacji na temat drona Yuneec Typhoon H z technologią Intel RealSense znajdziesz w poniższym filmie.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka Innowacje techniczne Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story