Sport

FreeD: filmowanie sportu w 5K i 360°

Marek Hoffmann Autor, Hemd & Hoodie

Matrix, film science fiction z 1999 roku, jest dziś uważany za kamień milowy w historii światowej kinematografii. Zastosowana w nim przełomowa technologia filmowania w zwolnionym tempie oraz w 360 stopniach wprowadziła do świata kina zupełnie nową jakość – dzięki zastosowaniu nowych perspektyw i skupieniu się na pomijanych wcześniej detalach.

FreeD – nowy wymiar odbioru obrazu

Dzięki podobnej, choć znacznie bardziej rozbudowanej technologii firma Replay Technologies zwiastuje dziś rewolucję w świecie telewizyjnych transmisji sportowych. Rewolucję, w której dużą rolę odgrywa firma Intel.

Europejska premiera rewolucyjnego formatu wideo

W ramach programu pilotażowego przeprowadzonego niedawno przez telewizję Sky wynalazcy z Izraela połączyli swoje siły z Intelem, demonstrując niewiarygodne możliwości, jakie zapewnia technologia Free Dimensional – już teraz doceniona przez jury przyznające nagrodę Emmy.

Niczym Neo – głównego bohatera Matrixa – piłkarzy w najważniejszych momentach rozgrywki możemy dziś obejrzeć w 360 stopniach, z różnych perspektyw i z różnymi ogniskowymi. Poniżej możecie znaleźć film prezentujący pokrótce możliwości technologii FreeD.

Zagranie ręką? A może jednak nogą? Czy zawodnik był na spalonym, czy stał na równi z obrońcą? Czy drużyna zasłużyła na rzut karny, czy też napastnik zanurkował? Tego typu spory i dyskusje wkrótce odejdą w niepamięć.

Kibice już od dawna mają możliwość dokładniej przyjrzeć się ważnym zdarzeniom na murawie dzięki powtórkom realizowanym w zwolnionym tempie. FreeD oferuje jednak europejskim widzom coś więcej – zupełnie nowy, niedostępny wcześniej wymiar. – Mamy dziś do czynienia z nowym rozdziałem w historii sportu – mówi Jonathan Levene, wiceprezes ds. rozwoju biznesowego w firmie Replay Technologies, nie ukrywając swojego podekscytowania nową technologią.

stadion 3d

Siatka wideo na całej murawie

Osiągnięcie tak imponujących kątów widzenia wymagało zamontowania na stadionie piłkarskim 32 kamer filmujących obraz w rozdzielczości 5K, czyli 5120 × 2880 pikseli.

FreeD pozwala przybliżać obraz i wybierać różne kąty widzenia

Sześć kamer wyposażono w obiektywy zmiennoogniskowe. Reszta z nich posiada stałą ogniskową. Kamery zainstalowano pod dachem stadionu oraz wokół murawy, w ściśle określonej odległości od siebie. Dzięki ich odpowiedniemu rozmieszczeniu możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu wydarzeń na boisku. Montaż wszystkich elementów systemu zajął blisko dwa tygodnie – możemy zatem domyślać się, jak wymagające i złożone od strony technologicznej było to zadanie.

Kamery pozwoliły na pokrycie całej murawy swego rodzaju „siatką” filmową. Każdy wycinek przestrzeni otrzymał współrzędne X, Y i Z, pozwalające na generowanie trójwymiarowego obrazu boiska.

System współrzędnych nie tylko umożliwił rejestrowanie obrazu z użyciem szerokiego zakresu kątów widzenia, lecz także pozwolił na przybliżanie poszczególnych obszarów gry. Technologia FreeD wykorzystuje wyłącznie specjalnie opracowane kamery rejestrujące obraz w niezwykle wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu po przybliżeniu obraz nie traci w widoczny sposób na jakości.

aparat fotograficzny

Prawo Moore’a w praktyce

Możemy zastanawiać się, dlaczego odtworzenie w rzeczywistym świecie dobrze już znanego efektu „bullet time” zajęło tak dużo czasu. Odpowiedź jest prozaiczna: generowanie obrazu w 360 stopniach to zadanie niezwykle złożone technicznie i zazwyczaj nieuzasadnione od strony finansowej.

matrix2

– Jeszcze kilka lat temu uzyskanie mocy obliczeniowej potrzebnej do uruchomienia systemu FreeD było zwyczajnie zbyt drogie – wyjaśnia Dieter Hoffend, kierownik działu Large Clients and New Business Areas w firmie Intel. – Jednak wraz z rozwojem technologii projektowania i produkcji układów scalonych w Intelu tak nowatorskie rozwiązania stają się coraz bardziej opłacalne, a tym samym dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

– Dzięki prawu Moore’a mamy dziś szansę oglądać wydarzenia sportowe z zupełnie nowej, niesamowitej perspektywy. Wspólnymi siłami firmy: Intel, Sky i Replay zmieniają reguły gry w niemal dosłownym znaczeniu tego słowa.

wykres

Procesory Intel – tu zaczyna się magia

Dla wyjaśnienia oraz w celu rozwinięcia wypowiedzi Hoffenda przyjrzyjmy się poniższym liczbom, ilustrującym rozmach technologii FreeD.

W ciągu jednej sekundy pracy z maksymalną wydajnością 32 zaawansowane kamery wideo rejestrują, bagatela, 1 terabajt danych – objętość zdolną wypełnić 212 standardowych płyt DVD. Do zapisania całego meczu piłki nożnej w ramach programu pilotażowego wykorzystano kontener transmisyjny wypełniony w połowie dyskami twardymi. Prawdziwa magia zaczyna się jednak gdzie indziej – na serwerach Intela.

Renderowanie materiału przy użyciu procesorów Intel Xeon E5 oraz Core i7

Aby telewizja Sky mogła dostarczyć swoim widzom wybrane ujęcia w 360 stopniach podczas premierowej transmisji, wszystkie zapisywane jednocześnie nagrania w rozdzielczości 5K należało połączyć i wyrenderować. Proces ten wymagał centrum obliczeniowego o niezwykłej wydajności, złożonego z kilkudziesięciu komputerów wyposażonych w zaawansowane procesory Intel Xeon E5 oraz Intel Core i7. Ich łączna moc obliczeniowa pozwoliła na konwertowanie strumieni wideo i tworzenie wirtualnych pozycji kamer w ciągu zaledwie kilku sekund.

– Jako zespół odpowiedzialny za stworzenie systemu FreeD jesteśmy niezwykle dumni ze współpracy z firmą Intel oraz z możliwości zaprezentowania rewolucyjnego, trójwymiarowego obrazu widzom na terenie Europy – podkreśla Levene. – Bez potężnej mocy obliczeniowej zagwarantowanej przez Intela stworzenie technologii FreeD byłoby prawdopodobnie niemożliwe.

Nowy rozdział w historii cyfrowej transmisji sportu?

Gdy Mario Götze strzelił bramkę na miarę zwycięstwa w finale mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku w Brazylii, mieszkańcy Niemiec świętowali na ulicach całego kraju. Jednak tylko eksperci i najbardziej zapaleni miłośnicy piłki nożnej byli świadomi, jak trudne techniczne było zarówno przyjęcie podania, jak i sam strzał.

Kamera, akcja

Z uwagi na ówczesne możliwości transmisji telewizyjnych mistrzowskie zagranie niemieckiego zawodnika mogliśmy obserwować z dużymi ograniczeniami, otrzymując do swojej dyspozycji obraz w zwolnionym tempie rejestrowany z kilku wybranych kamer.

Dzięki technologii FreeD w przyszłości widzowie będą mogli oglądać równie spektakularne, emocjonujące i historyczne chwile w znacznie bardziej zaawansowany sposób.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story