Sport

Freeride – ekstremalny sport rowerowy

Bartek “Jaws” Krzysztoń to jeden z tych pasjonatów sportowej adrenaliny, którym udało się, dzięki wielkiemu zaangażowaniu, przekuć swą pasję w sposób na życie. Freeride uprawia od kilkunastu lat, z takim powodzeniem, że filmy dokumentujące jego rowerowe dokonania oglądają setki tysięcy osób, a niektóre zyskują wręcz status virali. Udostępnione na stronie Epic TV wideo ze straceńczym, imponującym powietrznymi ewolucjami zjazdem Bartka przez gęsty las doczekało się już prawie dwóch milionów wyświetleń. Jaws/Szczęki w komentarzu do tego filmu jest nazywany legendą i nie ma w tym krzty przesady – w światowym środowisku freeriderów polski zjazdowiec cieszy się dużą estymą.


Film nakręcony i zmontowany przez Jawsa przy użyciu notebooka z procesorem Intel® Core™ i7.

Freeride bywa mylony z downhillem, ale w przypadku tej dyscypliny nie chodzi po prostu o jak najszybszy zjazd rowerem po zboczu. Freeriderzy również wykorzystują specjalnie wzmocnione rowery, ale ważniejsza od prędkości jest technika i ewolucje. Często budują dla siebie specjalne trasy lub adaptują już istniejące, by stanowiły jeszcze większe wyzwanie.

2

Dla Bartka Krzysztonia freeride to forma sztuki. I to podejście nie powinno dziwić, bo ma naturę artysty. Zresztą od sztuki wszystko się poniekąd zaczęło – dzięki talentom plastycznym Bartek zdobył swój pierwszy rower. A teraz zajmuje się edycją filmów wideo ze swoimi zjazdami, do czego niezbędne są dwie rzeczy. Ta pierwsza to oczywiście silny komputer z wydajnym procesorem Intela – bez tego nie ma szansy na swobodę kreacji. Ta druga to talent – aby swoboda kreacji przełożyła się na efekt wizualny godny prezentowanej treści. A w tym przypadku efekt jest znakomity. Filmy dokumentujące freeride’owe szaleństwa Bartka Krzysztonia ogląda się z przyjemnością i wielkimi emocjami. Tak jak jego jazda, to klasa światowa.

Jaws_portret
Bartek “Jaws” Krzysztoń

Jak długo uprawiasz freeride?

Od piętnastu lat, przygodę z rowerem zacząłem jako 13-latek. Zawsze miałem pociąg do sportu, jeździłem na deskorolce, ale też lubiłem rysować. Wziąłem udział w ogłoszonym w telewizji konkursie plastycznym i swoim rysunkiem wygrałem główną nagrodę: BMX-a. Zacząłem na nim jeździć, robić na podwórku pierwsze ewolucje i od razu poczułem, że to jest to. Od czterech lat, dzięki sponsorom, mogę z freeride’u żyć.

Jak to wygląda na co dzień?

Zwykle biorę rower, łopatę i jadę do lasu. Tam przygotowuję hopkę, czyli pagórek do wyskoków i ćwiczę technikę. Robię w powietrzu backflipy (słowniczek terminów patrz niżej – red.), obroty o 360 stopni, czasem z puszczaniem kierownicy. Często jeżdżę trenować nowe triki na dziewięciometrową hopkę, z miękkim lądowaniem w piach.

Często rywalizujesz z innymi freeriderami?

Dużo podróżuję po świecie, by trenować sam lub z kolegami na ciekawych trasach lub brać udział w zawodach, ostatnio jeździłem w górach Francji. Nie ma wielu formalnych imprez, zwykle są to zloty środowiskowe, na których oceniają się nawzajem sami zawodnicy. Bardzo chciałbym wystąpić w zawodach Red Bull Rampage w amerykańskim stanie Utah – to największe freeride’owe zawody na świecie.

Technikę szlifujesz nie tylko w jeździe na rowerze, ale również w sztuce edycji wideo – z nie mniej efektownym rezultatem. Zdradzisz tajniki swojego warsztatu?

Dużo czasu poświęcam na przycinanie i obrabianie filmów pokazujących moją jazdę, które potem publikuję w mediach społecznościowych, jak Facebook, Twitter i Instagram. Choć „dużo czasu” to może teraz już przesada, bo nowy komputer, notebook Asusa z procesorem Intela, pozwala zrobić to wszystko znacznie szybciej. Na starym komputerze przygotowanie kilkudziesięciosekundowego wideo mogło zająć nawet godzinę, teraz to kwestia minut. Sam rendering trwa czasem zaledwie sekundy.

1200-3grafika_banner_wywiad

Większa wydajność to nie tylko oszczędność czasu, ale także większe możliwości. Mogę teraz błyskawicznie sprawdzać różne predefiniowane ustawienia w programie, porównywać szablony, by wybrać wariant, który zapewnia najciekawszy efekt artystyczny.

Film, który stał się viralem. Był wielokrotnie pokazywany w telewizji: TVN24, Discovery Channell, Extreme Sports Channell i w wielu innych stacjach.

 

Czym są kręcone te filmy? Z jakiego oprogramowania korzystasz?

Na kasku mam kamerkę GoPro Hero 4 Silver Edition, ekipa używa chętnie kamery Sony NEX-FS700, także różnych aparatów DSLR. Najczęściej wykorzystuję program MAGIX Fastcut. Spodobał mi się, bo pozwala łatwo i szybko wyrenderować oraz zmontować film.

Talent plastyczny rozwijasz od dziecka. Jakie jeszcze masz plany?

Chciałbym zająć się tatuażem, bo rysowane zawsze przychodziło mi z łatwością. Kiedyś dużo rysowałem na tablecie, ale zarzuciłem to, bo grafika wektorowa okazała się zbyt wymagająca wobec starego procesora. Teraz, z nowym komputerem, mam szansę do tego wrócić.

 

 

SŁOWNICZEK FREERIDERA

Backflip – salto z rowerem do tyłu

backflip1

360 – obrót z rowerem o 360 stopni w osi poziomej

360 @antidotebikes @alpinestars @ridejoystick @manitoumtb #mbike #bfgsuspension

Film zamieszczony przez użytkownika Jaws (@jawsmtb)

 

Nohander suicide – puszczenie rąk podczas skoku

nohander suicide2

No footed can can – wykop nogami w bok roweru

nofooted cancan

Table top – stolik, położenie roweru pod kątem 90 stopni

table top (2)

One footed table – stolik + odjęcie jednej nogi

onefoot table

Drop – inaczej uskok; nie jest to ewolucja, lecz forma przeszkody – rider wykonuje zeskok z płaskiej płaszczyzny, nie ma tu żadnego wybicia

drop1

Step down – podobnie jak drop, z tym że step downy posiadają małe wybicie, które pozwala osiągnąć dodatkową wysokość, pomocne przy wykonywaniu ewolucji, np. backflipa

 

Ścianka – „zjazd ze ścianki”, zjazd ze stromego zbocza

scianka

Banda – zakręt posiadający profil

banda1

Hopka – po prostu „skocznia”, wybicie i lądowanie zbudowane przy użyciu narzędzi, ewentualnie złożone z drewna

 

Step up – hopka z lądowaniem powyżej punktu wybicia, bardzo dobra do nauki trików, gdyż rider nie osiąga aż tak dużej wysokości i przy ewentualnym upadku lub ewakuacji z roweru spada ze stosunkowo niskiego pułapu

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story