Makerzy

Futurystyczne wyposażenie domów

W tym roku przesłane pomysły obejmowały między innymi: drony do suszenia ubrań, szafy zdolne tkać nową odzież czy też skomputeryzowane naczynia, nadające fasoli smak pieczonych ciastek.

W 2012 roku zwyciężył Polak!

Konkurs Electrolux Design Lab odbywa się od 2003 r. Jego zadaniem jest dostarczenie nowych inspiracji firmie oraz jej odbiorcom. W roku 2012, w jubileuszowej, 10. edycji konkursu zwyciężył nasz rodak Jan Ankiersztajn. Student czwartego roku Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zyskał najwyższe uznanie jury projektem lewitującej, czyszczącej powietrze kulki Aeroball:

W tym roku studentów poproszono o przesyłanie prac związanych z branżą kulinarną, pielęgnacją i upiększaniem tkanin oraz oczyszczaniem powietrza. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w listopadzie. Za swoje osiągnięcie otrzyma nagrodę pieniężną (przekraczającą równowartość 20 tysięcy złotych) oraz płatny, sześciomiesięczny staż w globalnym centrum projektowania firmy Electrolux.

W pierwszym etapie tegorocznej edycji konkursu zawężono liczbę uczestników do 100. Spośród nich wyłoniono następnie 75 osób, a ostatnie 35 trafiło do grona półfinalistów. Poniżej możecie zapoznać się z wybranymi spośród przesłanych zgłoszeń:

Laserowa rękawica czyszcząca

design-competition-unleashes-wild-tech-for-future-homes_2

Być może kiedyś doczekamy czasów, w których powiemy: nie przejmuj się tą plamą – wezmę tylko moją laserową rękawicę i zaraz się jej pozbędę. Ta futurystyczna myśl przyświecała autorowi projektu błyskawicznej rękawicy czyszczącej – Stefanowi Bogdanowi, studentowi kierunku sztuki i projektowania na Uniwersytecie Zachodnim w Timişoarze (Rumunia). Serce jego projektu stanowi neoprenowa konstrukcja rękawicy, wykorzystująca nanotechnologię, lasery, gąbki i niewielkie ilości wody w celu błyskawicznego usuwania plam. Proste gesty wykonywane za pomocą dłoni miałyby za zadanie aktywować zdefiniowane ustawienia, a niewielki wyświetlacz LCD przeprowadzałby użytkownika przez proces czyszczenia.

Replikator atmosferyczny

design-competition-unleashes-wild-tech-for-future-homes_3

Motto towarzyszące procesowi opracowywania urządzenia Air Globe brzmi: przenieś słoneczne Miami do swojego deszczowego poniedziałku. Ten niezwykły interaktywny globus ma pełnić funkcję replikatora atmosferycznego, tj. ma umożliwiać użytkownikowi wybranie dowolnej lokacji na kuli ziemskiej, aby następnie odczuć tę samą temperaturę i wilgotność powietrza we własnym domu. Autorem koncepcji jest Pei-Chih Deng, absolwent Państwowej Politechniki w Tajpej na Tajwanie (NTUT). W drugim etapie konkursu projekt Air Globe otrzymał drugą nagrodę publiczności. Pei-Chih Deng jest obecnie jednym z półfinalistów konkursu w dziedzinie oczyszczania powietrza.

Naczynia odtwarzające smak żywności

design-competition-unleashes-wild-tech-for-future-homes_4

Set to Mimic to naprawdę niecodzienny projekt. Obejmuje on skomputeryzowane naczynia, zdolne bezprzewodowo łączyć się z przezroczystymi, niewidocznymi elektrodami żelowymi podłączonymi do naszego mózgu, aby przywoływać w nim pozytywne wspomnienia związane ze spożywaniem posiłków – bez względu na to, co aktualnie jemy lub pijemy. Oznacza to, że dzieci mogłyby jeść warzywa, odczuwając przy tym smak ulubionego deseru. Autorką tej unikalnej koncepcji jest Sorina Răsteanu, studentka kierunku projektowania produktów na Uniwersytecie Zachodnim w Timişoarze (Rumunia). Pomysł ten uzyskał najwyższą notę publiczności w drugim etapie konkursu i znajduje się obecnie w gronie prac półfinałowych.

Mimo iż konkurs organizowany corocznie przez firmę Electrolux kładzie większy nacisk na pomysłowe projekty, cechujące się estetycznym wzornictwem, niż na rzeczywisty rozwój fizycznych produktów, niezwykłą przyjemność może sprawiać oglądanie tych futurystycznych wizji studentów. Być może za 10 lat nowoczesne roboty rzeczywiście będą wykonywać za nas wszystkie prace domowe, podczas gdy my będziemy wygodnie sączyć chłodne napoje ze szklanek podłączonych do naszych mózgów.

Obrazy dzięki uprzejmości firmy Electrolux.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story