Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Gates, Bezos i Zuckerberg kontra zmiany klimatyczne

W czasie konferencji COP21 zorganizowanej w Paryżu przez ONZ ogłoszono powstanie organizacji Breakthrough Energy Coalition, która wychodzi z prostego założenia: „świat potrzebuje powszechnie dostępnych źródeł energii – niezawodnych, niedrogich i niepozostawiających za sobą śladu węglowego”.

Nowe przedsięwzięcie zyskało wsparcie takich osób, jak: Bill Gates, Richard Branson (Virgin), Jeff Bezos (Amazon), Mark Zuckerberg (Facebook), Jack Ma (Alibaba), Hasso Plattner (SAP) oraz Marc Benioff (Salesforce.com) – odnoszących sukcesy przedsiębiorców, którzy zamiast biernie oczekiwać zmian sami wychodzą naprzeciw wyzwaniom.

Gra toczy się o najwyższą możliwą stawkę.

Globalne ocieplenie powoduje susze i nieurodzaj
Globalne ocieplenie stanowi dziś ogromne zagrożenie dla istniejących ekosystemów.

– W połowie XXI wieku cały świat będzie zużywał o 50% więcej energii niż obecnie – podkreśla Bill Gates, były CEO firmy Microsoft. – Z jednej strony jest to dobra wiadomość, zwłaszcza dla najbiedniejszych regionów świata, w których ponad miliard osób wciąż żyje bez dostępu do podstawowych usług energetycznych. Niestety, rosnące zapotrzebowanie na energię to także duży problem. Większość wytwarzanej przez nas energii powstaje z węglowodorów, co powoduje emisję gazów cieplarnianych, a w efekcie zmiany klimatu. Dlatego musimy przejść na niedrogie i niezawodne rozwiązania, które nie będą powodować emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Gates.

Zadaniem COP21 było uzgodnienie planu redukcji emisji dwutlenku węgla przez 195 krajów uczestniczących w konferencji. Celem tych działań jest ograniczenie wzrostu temperatury do 2°C w skali globalnej. Aby je osiągnąć, konieczne będzie znaczące odejście od dotychczasowych metod pozyskiwania energii na rzecz źródeł odnawialnych – takich jak energia słoneczna i wiatrowa. To jednak nie wystarczy.

Istniejące technologie pozyskiwania zielonej energii muszą stać się wydajniejsze, bardziej skalowalne i dużo, dużo tańsze.

Intel_micro-turbines_1kpx
Breakthrough Energy Coalition chce finansować działalność firm opracowujących przełomowe i ryzykowne rozwiązania oraz projekty pozyskiwania czystej energii.

– Istniejący system prowadzenia badań poznawczych i inwestowania w czystą energię – podobnie jak ramy regulacyjne i systemy dotacji – nie pozwala na wystarczające wspieranie inwestycji w prawdziwie rewolucyjne rozwiązania energetyczne, jakich będziemy potrzebować w przyszłości – wyjaśniają członkowie Breakthrough Energy Coalition. – Nie możemy czekać na zmianę tego systemu zgodnie z naturalnym cyklem.

Organizacja planuje dokonywać wczesnych inwestycji w przełomowe idee, które tradycyjni inwestorzy (a nawet ci lubujący się w przedsięwzięciach wysokiego ryzyka) uważają za zbyt niebezpieczne. Celem takich działań jest wspieranie aktywnego rozwoju pomysłów, które w innym wypadku nigdy nie opuściłyby fazy badań laboratoryjnych – mowa jest tu przede wszystkim o rozwiązaniach zwiększających efektywność wytwarzania, przechowywania i transportu energii elektrycznej.

– Bez zatrzymania zmian klimatycznych i stworzenia bezpiecznych źródeł energii nie będziemy w stanie dokonać znaczących zmian w innych dziedzinach życia, takich jak edukacja czy globalna łączność – pisze na swojej stronie Mark Zuckerberg, CEO firmy Facebook. – Mimo to postęp w pozyskiwaniu zrównoważonej energii jest zbyt wolny, a istniejący system nie wspiera innowacji, które pozwolą nam osiągnąć ten cel.

Misja Breakthrough Energy Coalition jest jasna: przyspieszyć wprowadzanie zmian i wdrażanie zaawansowanych rozwiązań energetycznych, których nasza planeta potrzebuje do przetrwania. Zważywszy na możliwe konsekwencje wzrostu temperatury o 2°C – w tym podniesienie poziomu mórz, niedobór słodkiej wody, katastrofalne w skutkach zjawiska pogodowe i nieurodzaj – jest to obecnie największe wyzwanie, jakiemu branża technologiczna musi stawić czoło. — Dean Evans (@evansdp)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story