Game On!

Gry, które podbiją nasze serca

Jason Johnson Freelance writer and editor

Mimo iż świat gier wideo przeżywa nieustający rozkwit, rok 2015 może okazać się wyjątkowy nawet na tle tej długofalowej tendencji. Od wielomilionowych produkcji promowanych markami największych studiów, przez niezależne, jednoosobowe przedsięwzięcia, aż po tytuły pragnące zaskarbić sobie przychylność graczy nietuzinkowym podejściem do tematu – najbliższy rok zapowiada się nad wyraz obiecująco.

Oto kilka tytułów, na które warto zwrócić uwagę w najbliższych miesiącach.

 

Mario Maker

Jak sugeruje tytuł, Mario Maker to propozycja dla pragnących w kreatywny sposób spędzić wolny czas, a także dla wszystkich wynalazców i majsterkowiczów, którzy wolą rozbierać swoje urządzenia na części pierwsze niż grać według zasad narzuconych im przez producentów. Dla uczczenia 30. rocznicy premiery gry Super Mario Bros firma Nintendo zdecydowała się sięgnąć po dobrodziejstwa modelu „zrób to sam” i otworzyć przed użytkownikami możliwości zarezerwowane dotychczas dla samych programistów.

five-video-games-blasting-scene-2015_2

Mario Maker to swoisty plac budowy osadzony w doskonale znanym nam świecie, który pozwoli spełnić dziecięce marzenia wielu graczy urodzonych w latach osiemdziesiątych. Produkt będzie oferować graczom pełen zestaw narzędzi do tworzenia (i niszczenia) własnych poziomów gry.

Zestaw ten sam w sobie jest zresztą imponujący: do dyspozycji otrzymamy wiele niezbędnych elementów konstrukcyjnych – od klasycznych klocków z pytajnikami, w których umieścimy nasze ulubione powiększające grzyby, poprzez pocieszne postacie złoczyńców, aż po znany z Mario 3 ogon szopa umożliwiający postaci wniesienie się w powietrze. Nie możemy się doczekać!

Beyond Eyes

Beyond Eyes to jeden z tych tytułów, które pozwalają nam na nowo spojrzeć na otaczający nas świat. W grze holenderskiego studia Tiger & Squid wcielamy się w Rae – małą dziewczynkę pozbawioną zmysłu wzroku. Podobnie jak ona, nie możemy dostrzec wprost otaczającego ją świata, jednak zamiast przemierzać bezkresną ciemność, wykorzystujemy fizyczne ograniczenia bohaterki, aby budować zupełnie nowe obrazy.

five-video-games-blasting-scene-2015_3

Poruszając się po świecie w poszukiwaniu zaginionego kota bohaterki, zostawiamy za sobą kolorowy ślad, budzący nasze niecodziennie otoczenie do życia.

Sherida Halatoe, kierowniczka ds. wszystkiego w jednoosobowym studiu Tiger & Squid, pracuje nad grą już od trzech lat i wszystko wskazuje na to, że końcowy efekt będzie wart oczekiwań.

 

Firewatch

W poszukiwaniu kolejnego wybitnego pejzażysty, który zdoła odwrócić do góry nogami świat sztuki, możemy z powodzeniem zwrócić się do producentów gier komputerowych. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na Firewatch – przepiękną produkcję wypełnioną po brzegi niesamowitymi widokami, takimi jak choćby umieszczony poniżej zachód słońca w pomarańczowej poświacie.

five-video-games-blasting-scene-2015_1

Firewatch to debiutancka produkcja studia Campo Santo, w której wcielamy się w postać wolontariusza-strażnika lasu, stacjonującego pośrodku nieprzeniknionej głuszy stanu Wyoming, z dala od wszelkiej cywilizacji.

Oprawa graficzna przygotowywana pod wodzą Ollyego Mossa nadaje grze niezwykły klimat dziewiczych terenów Ameryki Północnej. Co więcej, jeden z członków zespołu pracującego nad grą wychował się w stanie Wyoming, w miejscowości zewsząd otoczonej jedynie lasem i porożami dzikiej zwierzyny. Nie bardzo wiemy, jak można byłoby lepiej zadbać o realizm tej produkcji.

 

Rime

Gdy zadebiutowała gra Ni No Kuni na konsolę PlayStation 3, z rewelacyjną animacją przygotowaną przez Studio Ghibli, zaczęliśmy zastanawiać się, czy gry komputerowe rzeczywiście osiągnęły już stadium, w którym mogą z powodzeniem konkurować z tradycyjnymi filmami animowanymi. Wtedy na horyzoncie pojawił się Rime, rozwiewając wszelkie wątpliwości w tej materii.

five-video-games-blasting-scene-2015_4

To gra zręcznościowa, przyciągająca uwagę niecodziennym podejściem do oprawy graficznej. Wygląda na to, że dzięki niej będziemy mogli wkrótce spełnić swoje marzenia o wcieleniu się w postać bohatera kreskówki. W grze kierujemy losami samotnego chłopca mieszkającego na bezludnej wyspie, która kryje w sobie wielką tajemnicę. Bo czymże byłaby bezludna wyspa pozbawiona wielkich tajemnic?

Mimo iż Rime przeznaczona jest głównie dla młodszych odbiorców, odnosimy nieodparte wrażenie, że ma szansę w równym stopniu przypaść do gustu ich rodzicom (gdy oczywiście ci pierwsi pójdą spać, zostawiając konsolę bez nadzoru).

 

Uncharted 4

Studio Naughty Dog jest dziś niekwestionowanym królem w dziedzinie tworzenia niezwykle realistycznych światów gier wideo, oferujących przy tym zupełnie nierealistyczne możliwości. Przykład? Rozległe kaniony i ogromne dżungle świata Uncharted 4, zbudowane z epickim rozmachem i okraszone ogromną liczbą detali.

five-video-games-blasting-scene-2015_5

Mimo iż poprzednim odsłonom cyklu niewiele można było zarzucić, w tym roku raz na zawsze ustąpią one miejsca spektakularnym akrobacjom, jakie będziemy mogli obserwować w czwartej części serii. Tym razem przyjdzie nam zwisać na koniuszkach palców z krawędzi pędzącego ku zagładzie pociągu czy też w cudowny sposób przeżyć kolejną katastrofę lotniczą.

Co tu dużo mówić – w tej grze spektakularne wybuchy będą towarzyszyć nam na każdym kroku, jednak nie to jest tu najważniejsze. Pracownicy studia Naughty Dog zawsze kładą największy nacisk na postacie i fabułę swoich gier, dzięki którym zyskali już wśród odbiorców reputację „Stevena Spielberg gier akcji”.

Uncharted 4 to obecnie pierwszy pretendent do tytułu flagowego produktu wykorzystującego i demonstrującego potęgę możliwości konsoli Sony PlayStation 4.

Jak widać, w tym roku czeka nas wysyp niecodziennych, kreatywnych produkcji, dla których warto zarezerwować odpowiednio dużo czasu.

I niezależnie od tego, czy z większą niecierpliwością oczekujecie niezwykłych, artystycznych dzieł, jak Beyond Eyes lub Firewatch, pokazów technologicznych fajerwerków, jakie zaserwują nam Uncharted 4 oraz Rime, czy też bardziej przemawiają do Was kreatywne możliwości Mario Maker, rok 2015 z pewnością dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story