Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Hiszpańska mandala

The Creators Project Content Partner, Intel iQ

Dane mogą być piękne

Dzieło, noszące nazwę „2751 kilometrów/2621 gramów” to pierwszy element nowej serii zatytułowanej „Dataatadata”, na którą składają się wariacje na temat estetyki nieprzetworzonych danych.

Podczas tworzenia tej pracy wykorzystano informacje zarejestrowane podczas podróży po Hiszpanii. Dzieło odwołuje się do duchowego wymiaru sztuki, ale nawiązuje także do nowoczesnych rozwiązań, takich jak śledzenie GPS i metadane. Przekształcenie podróży w mandalę wydawało się świetnym pomysłem na odzwierciedlenie trwałego (w pamięci), ale i ulotnego (w naturze) doświadczenia.

artists-turn-tracking-data-from-a-journey-across-spain-into-a-giant-marble-mandala_4

 Para wyjaśnia znaczenie mandali:

– Jest to wizualna mapa dni, regionów, eksperymentalnych kategorii i określonych miejsc przedstawiona w postaci współrzędnych GPS i kodu binarnego. Założeniem tego projektu było połączenie poetyckiej natury mandali z mapowaniem danych. Na projekt złożyło się nanoszenie połączeń między informacjami i zaakcentowanie trudów i piękna podróżowania.

Praca trwała 30 dni (artyści pracowali 10-12 godzin dziennie) i polegała na skompilowaniu danych oraz opracowaniu koncepcji, a następnie zrealizowaniu jej. – Tego przeżycia nie da się wyrazić tylko za pomocą zdjęć i opowieści. Sama podróż dała nam niesamowitą energię, zachwyciła pięknem, ale i znużyła trudami – mówi Klapper.

artists-turn-tracking-data-from-a-journey-across-spain-into-a-giant-marble-mandala_3

Jak powstało dzieło

Praca odzwierciedla podróż wzdłuż północnego wybrzeża Hiszpanii: przez góry Galicji, następnie do Andaluzji, Cieśniny Gibraltarskiej i na północ, gdzie w wiosce Belalcazar artyści stworzyli mandalę na terenie XV-wiecznego klasztoru, po czym zniszczyli ją, rozsypując ułożony wzór.

– Zdecydowaliśmy się na mapowanie danych, aby wyrazić te przeżycia w sposób niekonwencjonalny – tłumaczy Klapper. – Jednym z założeń mandali jest refleksja nad przemijaniem. Wielki wysiłek i drobiazgowość wymagane do utworzenia mandali tylko po to, aby wkrótce potem ją zniszczyć, to niezwykle nośna idea. Uważamy, że to ma wymiar uniwersalny. Dotyczy życia, doświadczeń i ulotności pamięci.

Żmudny proces tworzenia pracy za pomocą miedzianych narzędzi można obejrzeć w filmie poniżej.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story