Internet przedmiotów: inteligentna planeta połączona w jedną sieć

IFA 2015: Przeboje i wizje Intela

Czy maszyna rozpozna bliźniaczki, które trudno rozróżnić nawet człowiekowi i co z tego może wyniknąć? Czy da się podładować smartfon, kładąc go po prostu na stole? Jaka technologia pozwala w kilka minut zostać bohaterem gry wideo?

Obszernych odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania udzielimy na łamach serwisu Intel iQ później. Dziś czas na rozwiewanie wątpliwości w – dosłownie – fotograficznym skrócie.

 

Szósta generacja

Po przypomnieniu historii procesorów z rodziny x86, jeden z głównych menedżerów  Intela Kirk Skaugen zaprezentował szóstą generację CPU tego producenta (na zdjęciu powyżej Kirk Skaugen pokazuje wafel krzemowy, z którego wycinane są procesory Skylake).

Kilka lat to przepaść

Czy wiecie, że około miliarda wciąż używanych pecetów ma więcej niż trzy lata? Załóżmy, że dany komputer weteran ma lat pięć. Jak bardzo różni się wydajnością od dzisiejszej młodzieży? Niestety, starość nie radość: dzisiejszy, odpowiadający mu klasą komputer jest średnio 2,5 raza bardziej wydajny, a pod względem szybkości przetwarzania grafiki wręcz staruszka deklasuje – różnica jest 30-krotna! No i, co ma olbrzymie znaczenie, dzisiejszy notebook działa na baterii aż trzykrotnie dłużej.

Większa wydajność, mniejsze rozmiary i waga

Mimo znacząco większej mocy obliczeniowej dzisiejszych komputerów, mają one wyraźnie mniejsze rozmiary od komputerów sprzed paru lat – i o wiele mniej ważą. Kirk Skaugen zaprezentował tę różnicę na przykładzie notebooków. Z kolei jego kolega z Intela z trudem wtaskał na scenę ciężką pięcioletnią stację roboczą, by po chwili zaprezentować trzymany w górze bez trudu filigranowy komputer znacząco przewyższający wydajnością swego cięższego przodka.

Wrażenie robią także lilipucie komputery NUC i Compute Stick w swych najnowszych edycjach. Na zdjęciu, by precyzyjnie oddać skalę, porównane z monetą.

Postęp technologiczny to sprawa najwyższej (najmniejszej?) wagi!

 

Wideo w 4K i selfie w 360°

Dzisiejsze procesory Intela mają wystarczającą wydajność, by bez problemu obsługiwać standard wideo 4K, a nawet umożliwiać nagrywanie i płynne odtwarzanie filmów nagranych przez kilka kamer w systemie dookólnym (pole widzenia: 360°), pozwalającym odbiorcy na swobodny wybór perspektywy. Ten dziwny  “kijek do selfie” z całym zestawem kamer zwróconych w różnych kierunkach służy właśnie do nagrywania wideo w 360°.

Ponad miliard graczy i szerokie perspektywy

Jak podliczył Intel, na świecie jest już 1,8 miliarda graczy, z czego 1,2 miliarda gra na komputerach (PC Master Race FTW!). A dzięki wydajności dzisiejszych układów obliczeniowych, miłośnicy gier komputerowych mogą oddawać się swemu hobby z naprawdę spektakularnym rozmachem – bo kto jeszcze niedawno mógł marzyć  o polu widzenia obejmującym aż trzy monitory? To, co kiedyś było skrajnie kosztowną ciekawostką zarezerwowaną dla ekscentrycznych milionerów, dziś jest w zasięgi nas wszystkich. Co potwierdza przykład menedżera z Intela, grającego w “World of Tanks” na trzech monitorach dzięki mocy procesora Intela napędzającego przeciętny dzisiejszy notebook.

Moc nowych procesorów jest również wystarczająca, by realistycznie symulować jazdę bolidem Formuły 1.

Nowe możliwości urządzeń 2w1 w Windows 10

Możliwość odłączenia jednym gestem ekranu od klawiatury, by używać go w trybie tabletu, to gigantyczna przewaga urządzeń typu 2w1 nad tradycyjnymi notebookami i tabletami. Od premiery Windows 10 atrakcyjność tego rozwiązania jeszcze wzrosła, bo najnowsza edycja systemu operacyjnego Microsoftu błyskawicznie rozpoznaje, w jakim trybie działa urządzenie 2w1, i momentalnie dostosowuje się, by ułatwić użytkownikowi wydawanie komend – myszką lub dotykowo.

Koniec z hasłami – logowanie twarzą

Technologia autoryzacji True Key opracowana przez firmę Intel, w połączeniu z możliwościami systemu Windows 10 (technologia Hello) pozwala raz na zawsze zapomnieć o koszmarze niezliczonych haseł, dotąd niezbędnych, by się zalogować – i tak czeto zapominanych. Wystarczy pokazać swą twarz kamerze – takie to proste!

Aby udowodnić skuteczność tego rozwiązania, Intel poprosił parę bliźniaczek, aby zalogowały się do Windows 10. System rozpoznał je perfekcyjnie, mimo że wielu ludzi miałoby problem z odróżnieniem ich od siebie.

Nigdy więcej kabli! Ładujemy indukcyjnie

Chyba każdy z nas to zna: po jakimś czasie kable od komputera i podłączonych do niego urządzeń zamieniają się w jakąś koszmarną, niemożliwą do okiełznania grupę Laokona. Jak widać na poniższych zdjęciach, ekipa z Intela też ma tego dosyć – i proponuje alternatywę. Czy zamontowana pod blatem biurka ładowarka indukcyjna jest optymalnym rozwiązaniem  naszych problemów? Wystarczy położyć nad nią smartfon, tablet lub notebook zaadaptowany do tej technologii, a automatycznie zacznie się ładować.

Zostań bohaterem gry

Technologia RealSense otwiera wiele możliwości, ale chyba największe wrażenie robi trójwymiarowy skan twarzy. Wystarczy dosłownie parę chwil, by zeskanować czyjąś sylwetkę i głowę, a potem przenieść ją do świata gry. Tak jak miało to miejsce w przypadku Kirka Skaugena.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story