Granice nowoczesnych możliwości

IFA 2016 – laptopy i minikomputery stacjonarne, który przyćmiły resztę

Dean Evans Technology Writer Twitter

Jeśli targi IFA 2016 czegokolwiek nas nauczyły, to na pewno tego, że laptopy i komputery stacjonarne będą w przyszłości występować we wszystkich kształtach i rozmiarach.

Na przykład nowy Acer Swift 7 jest niewiarygodnie cienki – jest pierwszym składanym komputerem, którego grubość z tyłu wynosi niecały centymetr. Co nie oznacza, że czegoś mu brakuje. Zmieszczono w nim 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080p i nowy procesor Intel Core siódmej generacji.

 

Lepszy niż MacBook?

Uwagę zwiedzających przyciągał również Asus ZenBook 3. Ten nowy ultraprzenośny komputer jest szybszy, cieńszy i lżejszy niż MacBook, ma procesor Core i7 siódmej generacji i smukłą obudowę o grubości 11,9 mm, a waży tylko 910 g. Wyposażenie nowej generacji uzupełniają wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 12,5 cala, dysk SSD o olbrzymiej pojemności 1 TB, głośniki Harman Kardon i uniwersalne złącze USB typu C.

Asus ZenBook 3 na targach IFA 2016
Asus ZenBook 3 ma grubość zaledwie 11,9 mm i waży niecały kilogram.

Oczywiście nie wszystkie nowe urządzenia przenośne na targach IFA 2016 były tak „wychudzone”. Niektóre zwracały na siebie uwagę w inny sposób.

 

Pierwszy na świecie laptop z zakrzywionym ekranem

Acer Predator 21X, dajmy na to, w niczym nie przypomina smukłego i odlotowego ZenBooka. To prawdziwa bestia. W ramach zwariowanego na pierwszy rzut oka eksperymentu zestawiono ze sobą zakrzywiony, 21-calowy wyświetlacz (pierwszy na świecie w laptopie), dwa procesory graficzne GeForce GTX 1080, dysk o pojemności 4 TB i procesor Intel Core siódmej generacji. Powstał komputer wielki, potężny, i głośny. Nad utrzymaniem odpowiedniej temperatury Predatora 21X czuwa pięć wentylatorów.

Monster dla graczy firmy Acer wyposażono również w funkcję śledzenia oczu. Za pomocą czujników podczerwieni i oprogramowania laptop potrafi śledzić ruch gałek ocznych gracza. Dzięki temu gracz, który chce wykonać jakiś podstawowy manewr – na przykład wycelować z broni lub zidentyfikować wroga – musi jedynie spojrzeć na określoną część ekranu. W funkcję tę wyposażono również potężny laptop Alienware 17 z procesorem graficznym GTX 1080.

Yoga Book na targach IFA 2016
Yoga Book ma dotykowy wyświetlacz i rysik typu Wacom.

Firma Lenovo zaprezentowała na targach IFA 2016 odświeżoną wersję Yoga 900, popularnego urządzenia 2w1. Przybrała ona postać modelu Yoga 910 z procesorem Intel Core siódmej generacji i wyświetlaczem UHD o przekątnej 13,9 cala. Jednak prawdziwym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się tablet Yoga Book z procesorem Intel Atom X5.

 

„Dwa w jednym” nabiera nowego znaczenia

Tablet Yoga Book może działać na systemie Android lub Windows 10 i rozkłada się na dwa panele – wyświetlacz dotykowy Full HD o przekątnej 10,1 cala i towarzyszący mu panel „Create Pad”.

Jest to dotykowy panel, który może pełnić funkcję cyfrowej klawiatury albo cyfrowego notatnika lub szkicownika. Konstrukcją przypomina starego, dwuekranowego Couriera firmy Microsoft, a wyposażony jest w rysik Real-Pen, który działa zarówno na wyświetlaczu, jak i na notatniku.

Na koniec parę słów o komputerach stacjonarnych, a tak się składa, że firma HP zaprezentowała aż dwa. Elite Slice wygląda jak mały dekoder, jednak w niedużej czarnej obudowie skrywa się w pełni funkcjonalny komputer z systemem Windows 10 i procesorem Intel Core szóstej generacji.

 

Złącze USB typu C sprzyja eleganckim, modułowym konstrukcjom

Ale to nie wszystko. Malutki komputer firmy HP jest równie modułowy co Acer Revo Build. Oznacza to, że dodanie nowego sprzętu, na przykład karty dźwiękowej B&O lub dysku optycznego, sprowadza się do umieszczenia na wieży kolejnego elementu (podłączonego do złącza USB typu C).

HP Elite Slice na targach IFA 2016
Komputer stacjonarny HP Elite Slice z modułami – kartą dźwiękową i dyskiem optycznym.

Drugi komputer, HP Pavilion Wave (na zdjęciu u góry), to elegancki stacjonarny pecet o trójkątnym kształcie z wbudowanym głośnikiem Bang & Olufsen, z którego dźwięk rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Charakterystyczna obudowa, wyposażona w procesor Intel Core szóstej generacji, pokryta jest materiałem udającym tkaninę, przez co nie przypomina komputera, tylko salonowy subwoofer.

Ten nowoczesny komputer, jak również potężny Predator firmy Acer i intrygujący tablet Yoga Book firmy Lenovo, dowodzą, że na rynku komputerów wciąż jest dużo miejsca na innowacje. Kiedyś komputery nie potrafiły połączyć w sobie mocy, wydajności i estetyki. Sądząc po tym, co zobaczyliśmy na targach IFA 2016, w końcu im się udało.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story