Makerzy

infoShare – od biznesu po sztukę

Od profesjonalnego systemu zabezpieczania transakcji płatniczych, poprzez skonstruowany przez pasjonatów inteligentny sieciowy transmiter danych z czujników, po instalację artystyczną – na targach infoShare prezentowane są najróżniejsze rozwiązania bazujące na technologiach Intela.

Rozpoczęta dzisiaj w Gdańsku konferencja infoShare (18-20 maja, budynek AmberExpo przy ul. Żaglowej 11) to największa impreza technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku przybyło na nią co najmniej pięć tysięcy uczestników z ponad trzydziestu krajów, w tym więcej niż stu prelegentów, a w strefie expo swoje rozwiązania prezentuje ponad dwustu pięćdziesięciu wystawców. Tak gigantyczne i ważne dla branży IT wydarzenie nie mogło obyć się bez istotnego udziału Intela. Firma Intel jest partnerem technologicznym infoShare. Ale ranga gdańskiej imprezy to niejedyny powód objęcia jej patronatem przez kluczowego producenta układów elektronicznych na świecie.

– Intel aktywnie wspiera twórców urządzeń i technologii wykorzystywanych w Internecie rzeczy – zarówno liderów branży, jak i domowych konstruktorów, tak zwanych makersów. Dlatego też nasza firma została partnerem infoShare, wspiera w Gdańsku startupy z tej dziedziny i demonstruje swoje rozwiązania, dzięki którym budowanie urządzeń połączonych z siecią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek – tłumaczy szerzej powody decyzji Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Strefa Intela na infoShare.
Strefa Intela na infoShare.

Na patronacie się nie kończy. W strefie wystawienniczej Intela można zobaczyć wiele interesujących, wykorzystujących technologie tej firmy rozwiązań – zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich, tworzonych przez pasjonatów, z wykorzystaniem płytek deweloperskich Genuino 101 i Intel Edison, w tym także rozwiązania z kategorii IoT (Internet of Things – Internet rzeczy). Niektóre z tych rozwiązań już są obecne na rynku, inne być może są zapowiedzią przyszłości.

 

Intel Data Protection Technology for Transactions

Pierwsza tego typu technologia zabezpieczania transakcji płatniczych, już wykorzystywana w punktach sprzedaży. Dzięki wbudowanym w terminale płatnicze rozwiązaniom sprzętowo-programistycznym, bazującym na procesorach Intel Core i Atom oraz aplikacjach opracowanych wspólnie z NCR, liderem technologii transakcji konsumenckich, informacje o klientach i ich transakcjach finansowych są w pełni szyfrowanie. Dlaczego w dobie płacenia kartą technologia ta jest tak ważna, najlepiej obrazują poniższe dane:

ochrona1

Technologia Intel Data Protection Technology for Transactions, pomagając w zamknięciu luk na drodze przesyłanych danych, zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa od momentu zapoczątkowania transakcji aż do chwili, gdy dane transakcji zostaną zapisane na serwerze banku.

ochrona dwa

 

Interaktywna instalacja Magnetio

Nowoczesna technologia spotyka się ze sztuką. Wykorzystując platformę Genuino 101 z układem Intel Curie, Kamila Koźmiańska, Magdalena Kurowska i Wiesław Bartkowski stworzyli instalację składającą się z setek metalowych kulek. Kulki dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym wyczuwają bliskość człowieka i wchodzą z nim w interakcję, umożliwiając układanie przestrzennych form.

Jpeg

 

Emerald Air

Pierwszy na świecie system Plug & Play do monitoringu i zarazem oczyszczania powietrza, opracowany przez wrocławski startup założony przez Wojciecha Czajkowskiego, Mateusza Zeleka oraz Michała Gorgonia – finalistów współorganizowanego przez Intel konkursu dla startupów ChallengeUp! 2016.

2

System Emerald Air składa się z inteligentnego elektronicznego sensora oraz zautomatyzowanego oczyszczacza powietrza. Sensor mierzy temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza, a także poziom szkodliwych substancji chemicznych, prowadzących m.in. do powstawania alergii i astmy. Gdy zagrożenie zostanie wykryte, oczyszczacz rozpocznie filtrowanie powietrza przez trzy filtry (wstępny, HEPA i węglowy), następnie bakterie neutralizowane są promieniowaniem UV-LED.

Urządzenie łączy się ze smartfonem lub tabletem, przekazując wszystkie informacje o mikroklimacie w czasie rzeczywistym.

iPhone6_app (1)

 

Czujnik położenia z LED

Scena makerów w Polsce skupiona wokół Forbot.pl – jednego z najlepszych miejsc w sieci dla młodych konstruktorów – ma na koncie wiele osiągnięć. Podczas infoShare można zobaczyć m.in. demo zastosowań płytki deweloperskiej Genuino 101 z układem Intel Curie: czujnik położenia ze świecącymi LED-ami, które zmieniają kolor w zależności od położenia płytki.

DSC_1319

 

Sieciowy transmiter danych

Kolejny demonstrator przygotowany przez Forbot.pl – oparty na platformie Intel Edison, prezentujący działanie chmury Intel Analytics, z termometrem i czujnikiem światła, na żywo przekazujący dane do chmury. Dane te są cały czas przetwarzane (można regulować potencjometr, ogrzewać ręką termometr itd.). Edison odczytuje te informacje i wysyła przez WiFi do chmury Intela. Wyniki są wyświetlane na żywo na ekranie laptopa.

DSC_1210

 

Technologia sterowania głosowego inteligentnym domem

Opracowane przez Tomasza Burnego (Intel Gdańsk) rozwiązanie wykorzystujące mini-PC Intel NUC. Pozwala wydawać głosem komendy podłączonym do sieci urządzeniom domowym.

IMG_6362(1)

IMG_6368

 

Najlepszy projekt sprzętowy w kategorii internetu rzeczy

Międzynarodowe jury złożone z branżowych ekspertów za najlepszy uznało jednogłośnie projekt inteligentnego kosza na śmieci Bin-e. Jest to pierwszy na świecie kosz, który rozpozna typ śmieci i samodzielnie dokona sortowania odpadów. Urządzenie komunikuje się z chmurą, uczy się rozpoznawać nowe materiały. Użytkownik może kontrolować pracę Bin-e za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

bine

Dzięki werdyktowi jury Bin-e dołączył do najlepszej dwunastki konkursu dla startupów IoT ChallengeUp! Nagrodzeni projektanci wyjadą do Irlandii oraz otrzymają merytoryczne wsparcie od inżynierów Intela.

Krzysztof Jonak, dyrektor regionalny Intela w Europie Środkowo-Wschodniej wręcza nagrodę Intela dla najlepszego projektu sprzętowego internetu rzeczy - Bin-e.
Krzysztof Jonak, dyrektor regionalny Intela w Europie Środkowo-Wschodniej wręcza nagrodę Intela za najlepszy projekt sprzętowy w kategorii IoT- Bin-e.

Do finału konkursu przeszło siedem najciekawszych projektów. M.in. Kiddo, niewymagający smartfona zestaw opasek oparty na technologii Bluetooth przeznaczony dla dzieci i rodziców (dzięki opasce rodzic informowany jest o oddaleniu się dziecka np. na placu zabaw) oraz ParkEasily, kompleksowy system podający w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji mobilnej informacje o wolnych miejscach parkingowych.

Uczestnicy bardzo interesującego panelu dyskusyjnego dotyczącego rynku Internetu rzeczy na świecie byli zgodni – najszybciej rozwiązania IoT przyjmą się w nowoczesnej opiece zdrowotnej oraz inteligentnych miastach.
Uczestnicy bardzo interesującego panelu dyskusyjnego dotyczącego rynku Internetu rzeczy na świecie byli zgodni – najszybciej rozwiązania IoT przyjmą się w nowoczesnej opiece zdrowotnej oraz inteligentnych miastach.

 

Fotografie z infoShare: Adam Kalinowski.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story