Makerzy

Intel Galileo i Intel Edison – do zadań specjalnych

Czytaj także:

O interesujących polskich projektach wykorzystujących Intel Galileo

O ogólnoświatowej internetowej społeczności osób tworzących z wykorzystaniem Intel Galileo, do której możesz dołączyć

 

Ten trend przybiera na sile, nie ma od niego odwrotu: komputery są już obecne niemal wszędzie, pomagając nam w najrozmaitszych dziedzinach. Umieszczamy je między innymi w lodówkach, zabawkach, telefonach, a od niedawna nawet w biżuterii i ubraniach. Jest to możliwe dzięki postępującej miniaturyzacji układów elektronicznych i coraz bardziej wyrafinowanej, przemyślanej ich architekturze. Niepozornie wyglądające mikrokomputery niejednokrotnie potrafią dziś więcej niż komputery stacjonarne sprzed kilku zaledwie lat, i to przy znikomym zapotrzebowaniu na prąd. Wzorcowymi przykładami takich konstrukcji są Intel Galileo oraz Intel Edison – zdolne, niczym Dawid w walce z Goliatem, pokonać wydajnością i funkcjonalnością niejeden większy komputer.

Intel Galileo

Intel_Galileo

Intel sporą część swoich zysków przeznacza pro publico bono na działalność edukacyjną, wspierając zdolnych uczniów i studentów na całym świecie.

Intel Galileo to zgodny z Arduino mikrokomputer wyposażony w Intel Quark SoC X1000 – 32-bitową jednostkę obliczeniową typu Pentium, z zegarem 400 MHz oraz 16 KB pamięci podręcznej L1, 512 KB pamięci SRAM i 256 MB RAM DDR3. Działa na Linuksie zainstalowanym wraz z bibliotekami w przestrzeni 8 MB wbudowanej pamięci. Suche dane nie mówią jednak o Galileo tego, co najważniejsze, a co ma korzenie w historii Intela – firmy, która słynie w świecie nie tylko z produkcji procesorów.

Intel nie jest typową korporacją nastawioną jedynie na sukces komercyjny. Sporą część swoich zysków przeznacza pro publico bono na działalność edukacyjną, wspierając zdolnych uczniów i studentów na całym świecie. Jednym z filarów tej działalności jest coroczny konkurs Intel ISEF, motywujący młodych ludzi do podejmowania inicjatyw naukowych i inżynieryjnych. Nagradzane w finałach Intel ISEF idee i wynalazki nierzadko znajdują potem zastosowanie, a wyróżniona młodzież, zarażona bakcylem nauki, poświęca jej swoje życie.

Polscy finaliści tegorocznego Intel ISEF: od lewej Marcin Witkowski, Joanna Jurek i Jerzy Szuniewicz
Polscy finaliści tegorocznego Intel ISEF w Los Angeles: od lewej Marcin Witkowski, Joanna Jurek i Jerzy Szuniewicz

Wiele płyt z Intel Galileo trafiło na polskie uczelnie, umożliwiając uzdolnionym konstruktorom realizację swych pasji

Intel Galileo również wpisuje się ten etos. Został pomyślany przez Intel jako platforma deweloperska dla uczniów, studentów i naukowców, a także konstruktorów urządzeń, potrzebujących właśnie takiego systemu: wydajnego, wszechstronnego, o niskim poborze mocy – a przy tym przystępnego cenowo.

Wiele płyt z Intel Galileo trafiło na polskie uczelnie, umożliwiając uzdolnionym konstruktorom realizację swych pasji; piszemy o tym szerzej tutaj. Zapraszamy też do relacji z arcyciekawej misji z wykorzystaniem Intel Galileo, w której układ ten poszedł w ślady Feliksa Baumgartnera – znajdziecie ją poniżej.

Wykorzystujący Intel Galileo projekt LYT pozwala sterować światłem instalacji LED za pomocą smartfonów.
Wykorzystujący Intel Galileo projekt LYT pozwala sterować światłem instalacji LED za pomocą smartfonów.

Intel Edison

Intel Edison to konstrukcja jeszcze bardziej wyrafinowana, stworzona z myślą nie tylko o studentach i konstruktorach pasjonatach, ale także o zastosowaniach profesjonalnych. To najlepszy dziś układ do realizacji rozwiązań wpisujących się w koncepcję internetu rzeczy. Na powierzchni nie większej niż zajmuje karta SD (sic!), Intel zmieścił, również zgodny z Arduino, 22-nanometrowy układ (SoC), na który składa się dwurdzeniowy procesor Atom 400 MHz i 32-bitowy mikrokontroler Quark 100 MHz. Znalazło się miejsce dla 1 GB DDR3 i 4 GB EMMC, a także dla modułu WiFi.

Anouk

Można rzec, że przypadku komputerów coraz więcej sensu ma dziś teza: im mniejszy rozmiar, tym większe możliwości. A możliwości zastosowania układu Intel Edison wydają się gigantyczne. Utalentowani konstruktorzy i wielki przemysł obecnie badają potencjał tej konstrukcji, zaprezentowanej publicznie przecież zaledwie w tym roku, najciekawsze zatem dopiero przed nami. Niecierpliwie czekamy na listopadowy finał konkursu „Make it Wearable”, gdzie zobaczymy z pewnością wiele ciekawych koncepcji praktycznego – lub artystycznego – wykorzystania mikrokomputera Intel Edison.

A już dziś możemy się zachwycać nowym projektem gwiazdy mody tech haute couture Anouk Wipprecht, która zastosowała układ Intel Edison w swojej sukience Synapse:

 

Intel Galileo Space Mission by Hevelius Team

Intel Galileo okazał się być niedawno układem wysokich lotów. I to bardzo wysokich lotów. Służył za pokładowe centrum obliczeniowe w misji sondy stratosferycznej Intel Galileo Space Mission by Hevelius Team.

Celem tego przedsięwzięcia było przetestowanie nowych rozwiązań technologicznych, jak moduł łączności telemetrycznej dalekiego zasięgu, tracker GSM precyzyjnie lokalizujący sondę do wysokości około 4 km, dwukrotnie lżejszy spadochron czy balon o większej średnicy, pozwalający wynieść 2,5-kilogramowy ładunek na wysokość przekraczającą 30 km. Związany z serwisem Kosmonauta.net Hevelius Team (Krzysztof Kanawka, Adam Piech, Maciej Mickiewicz) zbudował kapsułę ochronną sondy nie, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich tego typu przedsięwzięć, ze struktur kompozytowych, ale z łatwiejszego w obróbce akrylu.

Galile_what_will_yuo_make

Nowy był także komputer pokładowy. Zadaniem Intel Galileo było rejestrowanie danych z czujników zewnętrznych i wewnętrznych, dotyczących temperatury, wilgotności, składowych ziemskiego pola magnetycznego, akceleracji w trzech osiach oraz wskazań żyroskopowych. Badaniu miała być poddana także praca samego Intel Galileo – komputer analizował temperaturę swego procesora. Niewiadomą było, jak układ ten poradzi sobie w ekstremalnych warunkach panujących na dużych wysokościach, gdzie jest bardzo zimno, a ciśnienie atmosferyczne spada nisko.

Jeszcze przed lotem balonu układ Intel Galileo przeszedł zatem test wstępny, w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Zdał go celująco, dowodząc gotowości do niezawodnej pracy nawet w tak trudnych warunkach, jeśli tylko wilgotność powietrza jest niska.

Sonda została uzbrojona w aż 12 kamer wysokiej rozdzielczości, rejestrujących sferyczny obraz otoczenia kapsuły

intel6

intel14

Przygotowania do wypuszczenia balonu
Przygotowania do wypuszczenia balonu

Sonda została uzbrojona w aż 12 kamer wysokiej rozdzielczości, rejestrujących sferyczny obraz otoczenia kapsuły. Zapisany materiał miał posłużyć do montażu filmu interaktywnego, pozwalającego swobodnie rozglądać się w dowolnym kierunku w dowolnej fazie lotu sondy. Ostatecznie udało się zarejestrować obraz z 10 kamer.

Przybliżona trasa lotu balonu z sondą stratosferyczną
Przybliżona trasa lotu balonu z sondą stratosferyczną
Wysokość lotu
Wysokość lotu (kliknij, by powiększyć)

Intel Galileo, jak dowodzą tego zapisy, spisywał się nienagannie, aż do momentu, gdy jego pracę przerwały problemy z zasilaniem. Prawdopodobnie spadek napięcia był spowodowany złą pracą baterii przy obniżeniu się jej temperatury poniżej progu -5 stopni Celsjusza.

Lądowanie sondy było bardziej gwałtowne, niż zakładano. Ten test nie okazał się jednak dla Intel Galileo problemem. Płyta w zderzeniu kapsuły z ziemią nie poniosła szwanku.

Start misji. Toruń, 28 sierpnia 2014 r.
Start misji. Toruń, 28 sierpnia 2014 r.

Lądowanie sondy było bardziej gwałtowne, niż zakładano, ponieważ szczątki balonu pozostały na linie nośnej, stanowiąc dodatkowe obciążenie. Ten niespodziewany test nie okazał się jednak dla Intel Galileo problemem. Płyta w zderzeniu kapsuły z ziemią nie poniosła szwanku.

IMG_6025

IMG_6054

intal11
Zgodnie z założeniami, fazę wznoszenia zakończyło w stratosferze pęknięcie balonu,  gdy jego powierzchnia stała się tak duża, że już dalej nie mogła się rozciągnąć.

Hevelius Team planuje wykorzystać Intel Galileo w kolejnej misji sondy stratosferycznej.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story