Innowacje techniczne

Intel IDF 2015: Skylake, Optane i nie tylko

O czym warto wiedzieć:

Skylake
To nazwa kodowa procesorów Intel Core szóstej generacji, które zadebiutowały na rynku w sierpniu. Najsilniejszym modelem jest wykonany w technologii 14 nm procesor Intel Core i7-6700K. Procesory te są nie tylko szybsze od układów piątej generacji, ale mogą również obsłużyć kilka monitorów o rozdzielczości 4K w celu jeszcze lepszej, „uzmysłowionej” (jak nazywa ją firma Intel) obsługi gier.

„Uzmysłowienie”
Zdaniem Krzanicha firma Intel widzi przyszłość technologii w trzech głównych obszarach. Oprócz technologii ubieralnych („będących przedłużeniem ich właściciela”) i inteligentnych urządzeń wykorzystujących Internet przedmiotów trzecim ważnym obszarem rozwoju jest „uzmysłowienie”. Oznacza ono urządzenia, które reagują na polecenia głosowe (przy wykorzystaniu technologii Intel Smart Sound) i zapewniają głębsze doznania w grach (dzięki procesorom Intel Core szóstej generacji), a nawet roboty, które patrzą na świat oczyma wyposażonymi w technologię RealSense.

Gra na wielu monitorach na konferencji Intel IDF
Procesory Intel szóstej generacji są w stanie obsłużyć wiele monitorów o wysokiej rozdzielczości, co pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty specjalne w grach.

EPID
Jedną z największych obaw wobec rosnącej popularności urządzeń opartych na Internecie przedmiotów jest ich bezpieczeństwo. Co powstrzyma hakera przed włamaniem się do kamery przemysłowej? Albo do sieci? W przyszłości w czujnikach i mikrokontrolerach przedmiotów podłączonych do Internetu ma być montowany opracowany przez firmę Intel system podpisu cyfrowego Enhanced Privacy Identification (EPID), który będzie pełnić funkcje uwierzytelniające i zabezpieczające.

Projekt Tango
Jest to projekt firmy Google, który ma „nauczyć urządzenia przenośne poruszania się w realnym świecie w sposób, w jaki poruszają się w nim ludzie”. Projekt Tango zakłada, że można to osiągnąć przez udoskonalenie układów wizyjnych w urządzeniach przenośnych. Do tego celu doskonale nadaje się technologia wykrywania głębi obrazu Intel RealSense. Obsługa kamer wyposażonych w tę technologię znajdzie się w następnym zestawie dla programistów projektu Tango.

Intel i projekt Tango na konferencji IDF 2015
Brian Krzanich, prezes firmy Intel, prezentuje zestaw dla programistów smartfonów z technologią Intel RealSense w ramach projektu Tango.

Sieć 5G
Firma Intel pragnie przewodzić rozwojowi sieci 5G (technologia nowej generacji pojawi się najwcześniej w 2020 roku). Szybsze sieci komórkowe są potrzebne do połączenia czujników inteligentnych miast, autonomicznych samochodów, systemów automatyki przemysłowej i miliardów innych urządzeń składających się na szybko rozwijający się Internet przedmiotów.

SoC
Jest to skrót od „System On a Chip” (układ scalony zawierający kompletny system elektroniczny). Układy SoC mają coraz mniejsze rozmiary. Na przykład moduł Curie firmy Intel obejmuje układ Quark SoC, moduł łączności Bluetooth LE, 6-osiowy czujnik z akcelerometrem i żyroskopem oraz obwód do ładowania baterii. Układ Curie zaprezentowano wraz z nowymi aplikacjami IQ Software w inteligentnych bransoletkach, rowerach BMX oraz w układzie sterowania armią robotów-pająków.

Moduł Curie firmy Intel
Niewielki moduł Curie firmy Intel jest wyposażony w 32-bitowy układ Quark SoC, 6-osiowy czujnik (z akcelerometrem i żyroskopem) oraz moduł łączności Bluetooth LE.

Bransoletka bezpieczeństwa
Podczas głównej prezentacji na tegorocznej konferencji IDF firma Intel pokazała niewymagającą hasła bransoletkę bezpieczeństwa – urządzenie do noszenia o zabezpieczeniach klasy korporacyjnej, które potrafi automatycznie odblokować komputer lub inne urządzenie po zbliżeniu się do niego i zablokować je na nowo, gdy się od niego odejdzie. Wyposażoną w układ Curie bransoletką laboratoria firmy Intel dowiodły, że użytkownik może nosić ze sobą kod uwierzytelniający, który pozostaje ważny przez cały czas noszenia bransoletki.

Intel Optane
W 2016 roku w dyskach SSD i układach DIMM centrów przetwarzania danych pojawi się nowa pamięć nieulotna (NVM) o nazwie „Optane”. W porównaniu z tradycyjną pamięcią flash NAND urządzenia wyposażone w pamięć Optane mogą charakteryzować się nawet 1000 razy większą szybkością i niezawodnością.

Roboty-pająki
Witamy władcze roboty-pająki…

Wielki robot-pająk na konferencji Intel IDF
Ten robot-pająk, wyposażony w procesor Intel Core i7, sześć platform Edison, kamerę z technologią RealSense i laptop z procesorem Intel, prezentuje możliwości nowoczesnych technologii na konferencji IDF 2015.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story