STEM

Intel na ratunek pszczołom

Znaczenie zapylających rośliny pszczół dla ekosystemu Ziemi trudno przecenić. Bez nich wielu gatunkom groziłaby zagłada. Rośliny owadopylne stanowią niemal cztery piąte wszystkich roślin. Przeważająca większość z nich zapylana jest przez pszczoły. Przykładowo, aż 90 proc. drzew owocowych może wydawać owoce właśnie dzięki tym pożytecznym owadom.

Intel rusza na ratunek pszczolom_1

Ocenia się, że od pracy pszczół zależna jest aż jedna trzecia pożywienia człowieka, ale to i tak bardzo ostrożny szacunek. W rzeczywistości jesteśmy od pszczół zależni w znacznie większym stopniu – podobnie jak cała przyroda. Zapylanymi przez te owady roślinami żywią się przecież nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. A ubytek nawet jednego gatunku grozi naruszeniem delikatnej równowagi ekosystemu.

Wiemy, że pszczołom zagraża wiele czynników cywilizacyjnych, jak choćby zanieczyszczenia w powietrzu i wodzie, ale wciąż nie rozumiemy nasilającego się w ostatnich latach fenomenu gwałtownego wymierania całych pszczelich populacji. Badaniem pszczół pod tym kątem zajmuje się australijska agencja rządowa CSIRO, działająca w ramach światowego programu działań na rzecz pomocy pszczołom Global Initiative for Honey Bee Health. Od niedawna w monitorowaniu życia tych pożytecznych owadów pomaga CSIRO firma Intel, udostępniając naukowcom platformę Intel Edison.

Intel rusza na ratunek pszczolom_2

Jak to działa?

Pszczoły wyposażane są w mikroczujniki pozwalające zidentyfikować każdego owada, gdy zbliży się do umieszczonych w ulu detektorów obsługiwanych przez miniaturowy (wielkości znaczka pocztowego) komputer Intel Edison. Jego zadaniem jest zbieranie i analizowanie danych o zachowaniach pszczół rejestrowanych przez detektory oraz o panujących akurat warunkach, jak wilgotność i temperatura powietrza oraz nasłonecznienie. Pozwoli to naukowcom poznać zwyczaje i nietypowe – jeśli takie będą miały miejsce – zachowania pszczół oraz ustalić wpływ czynników zewnętrznych na kondycję danego roju.

Pilotażowy program już działa w Tasmanii. CSIRO umieściło tam mikrokontrolery na grzbietach 10 tys. pszczół. Teraz czas na badanie zagrożonych populacji pszczół w innych regionach świata.

– Na całym świecie giną kolonie pszczół i wciąż nie potrafimy jednoznacznie określić przyczyny – mówi profesor Paulo de Souza z CSIRO. – Ze względu na globalny charakter tego problemu dostrzegliśmy potrzebę opracowania metodyki, która będzie prosta do wdrożenia dla każdego naukowca. W ten sposób możemy porównywać dane z całego świata i wspólnie badać zdrowie pszczół. Ten zjednoczony wysiłek jest fantastycznym przykładem funkcjonalności Internetu rzeczy.

20836455941_47fc382760_k

– Intel Edison doskonale nadaje się do wykorzystania w tego typu badaniach – dodaje de Souza. – Jest niezawodny, bardzo mały, zapewnia programistom duże możliwości i zużywa mało energii. Ponadto jest łatwo konfigurowalny, co oznacza, że podłączenie kolejnego czujnika nie jest dla naukowców żadnym problemem.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story