Granice nowoczesnych możliwości

Intel RealSense: Apetyt na gesty

Writer

Postrzeganie trójwymiarowej przestrzeni przez Intel RealSense pozwala sterować komputerem w bardziej naturalny, wręcz organiczny sposób – zwykłymi gestami ręki. Wiele komend można wydawać intuicyjnie, odruchowo, bo właśnie z takim a nie innym efektem dany gest nam się kojarzy. Przeciągnij horyzontalnie palcem po ekranie, by przewrócić wyświetlaną stronę książki. Złączonym palcem wskazującym i kciukiem, tak jakbyś między nimi coś trzymał, „przeciągnij” to „coś” w żądanym kierunku. Przeciągnij dłońmi w przeciwnych kierunkach, tak jakbyś rozsuwał zasłonę – w ten sposób przybliżysz obraz. Wykonując gest odwrotny, tak jakbyś ściągał krawędzie ekranu do siebie, oddalisz perspektywę.

Takich podstawowych gestów Intel RealSense rozpoznaje dziewięć. I to większości sytuacji najzupełniej wystarczy, by komfortowo sterować urządzeniem.

Bardzo łatwo do tego przywyknąć, bo łatwo przywyka się do normalności. Dopiero po takim doświadczeniu wyraźniej widać, jak nienaturalną metodą sterowania jest nawigowanie myszką lub kursorami klawiatury.

Wydawanie poleceń gestami jest niesłychanie wygodne w kuchni, gdy akurat chcemy coś upichcić i trzeba sprawdzić przepis w internecie. Jak chwytać za myszkę dłonią klejącą się od ciasta lub tłuc w klawiaturę palcami białymi od mąki?

Jak zatem przewijać stronę z instrukcjami dla mistrzów kuchni? Normalnie! Machnięciem dłoni! Popularna strona z przepisami Food Network przygotowała dla użytkowników RealSense około stu przepisów. I można z nich wygodnie korzystać tak, że wszystkie te okruszki, sosy i cukry pudry nie zagrażają urządzeniom elektronicznym uświnieniem. W każdym razie po gotowaniu nie odkryjemy na ekranie krwawych plam z keczupu.

Poza tym pamiętajmy, że Intel RealSense reaguje nie tylko na gesty, ale i na głos, jeśli tylko dana aplikacja taką interakcję przewiduje. Biorąc pod uwagę, jak szybko ewoluują cyfrowe sekretarki w rodzaju Siri (Apple) czy Cortany (Microsoft), wydaje się pewne, że komendy głosowe staną się z czasem bardziej popularne. W końcu o ileż łatwiej jest po prostu spytać: „No to ile tych jajek?”, zamiast przewijać stronę.

Technologia Intel RealSense jest już na to gotowa.

PS. A skoro już nie rozmawiamy o gotowaniu, warto przypomnieć, że po posiłku trzeba jeszcze posprzątać. To także jedna z tych okoliczności, w której lepiej nie dotykać ekranu, nawet gdy tablet piszczy, że dostaliśmy pilnego e-maila. A przecież podobnych sytuacji przydarza się nam na co dzień znacznie więcej.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story